24 Ocak 2017 Salı 18:25
‘Kim ıtretime kin güderse…’
İmam Rıza (a.s)’ın hizmetçisi Yasir, İmam Rıza (a.s)’dan şu sözleri işittiğini naklediyor:

“Kim Allah’ı, O’nun yaratıklarından birine benzetirse müşriktir ve kim Allah’ın nehyettiği bir şeyi Allah’a nispet verirse kâfirdir.”

İbrahim bin Ebu Mahmud diyor ki:

“İmam Rıza (a.s), ‘Nice yüzler o gün parlayacak, Rablerine bakacaklar’ (Kıyamet/22-23) ayetlerini, ‘Yani, yüzler parlayacak ve Rablerinin onlara sevap vermesini bekleyecekler’ şeklinde tefsir etti.”

Abdusselam bin Salih el-Herevî diyor ki:

İmam Rıza (a.s)’a, “Ey Resûlullah’ın oğlu! Hadis ehlinin naklettiği mü’minler cennetteki makamlarından Allah’ı ziyaret edecekler’ hadisi hakkındaki görüşünüz nedir?” diye sordum.

İmam (a.s.), “Ey Ebu Salt! Allah Teâlâ, Hz. Muhammed (s.a.a)’i melekler ve peygamberler de dâhil olmak üzere bütün yaratıklarına üstün kılmıştır. O’na yapılan itaati kendine yapılan itaat saymış, O’na uymayı kendine uymak bilmiş ve O’nu ziyaret etmeyi dünya ve ahirette kendi ziyareti saymıştır. Bunun delili Allah Teâlâ’nın, ‘Kim Resule itaat ederse Allah’a itaat etmiştir’ (Nisa/80) sözüyle, ‘Doğrusu Sana biat edenler Allah’a biat etmiştir ve Allah’ın eli sizin ellerinizin üstündedir’ (Feth/10) sözüdür. Ayrıca Resul-i Ekrem şöyle buyurmuştur: ‘Kim Beni sağken veya ölümümden sonra ziyaret ederse Allah’ı ziyaret etmiştir.’ Peygamber Efendimizin cennetteki makamı herkesin makamından daha üstündür. Kim cennette kendi bulunduğu makamdan Peygamber (s.a.a)’i ziyaret ederse Allah’ı ziyaret etmiş gibidir.”

Ebu Salt diyor ki:

Daha sonra İmam (a.s)’dan şu soruyu sordum: “Ey Allah Resulünün oğlu! ‘Lâ ilahe illallah demenin sevabı Allah’ın yüzüne bakmaktır’ şeklindeki hadisin manası nedir?”

İmam Rıza (a.s) buyurdu ki: “Ey Ebu Salt! Kim Allah’ın kendi mahlûkları gibi yüzü olduğuna inanırsa kâfirdir. Allah’ın yüzü, O’nun peygamber ve velileridir. Halk onların sayesinde Allah’a, dine ve Allah’ı tanımaya yönelir. Allah Teâlâ buyuruyor ki: ‘Her şey fânidir. Yalnızca Rabbinin vechi (yüzü) bâkidir.’ (Rahman/26-27). Ve yine buyuruyor: ‘Onun vechinden (yüzünden) başka her şey helak olucudur.’ (Kasas/88). Görüldüğü gibi, Allah'ın nebi, peygamber ve hüccetlerine, makamları ve dereceleri idrak olunarak bakılması, kıyamet gününde mü’minler için büyük bir sevaptır. Resul-i Ekrem buyuruyor ki: ‘Kim benim Ehl-i Beyt ve ıtretime kin güderse kıyamet gününde ne o Beni görecektir, ne de Ben onu.’ Yine buyurmuştur ki: ‘Sizin aranızda bazı şahıslar vardır ki Benden ayrıldıktan sonra bir daha Beni göremeyecekler.’ Ey Ebu Salt! Allah-u Teâlâ’nın mekânı yoktur. Gözle görülmez ve akıllar da İlahi zatının derinliğini derk edemezler.”

Ebu Salt dedi ki: “Ey Resûlullah’ın oğlu! Acaba cennet ve cehennem şu anda yaratılmış mıdır?”

İmam (a.s), “Evet, Allah Resulü Mi’rac'a götürüldüğü zaman cennete girdiler ve cehennemi de gördüler” buyurdu.

Ebu Salt, “Bir grup, cennet ve cehennemin takdir edildiği fakat yaratılmadığı inancındalar” dedi.

İmam (a.s), “Ne onlar bizdendir, ne de biz onlardanız. Kim cennet ve cehennemin yaratılmışlığını inkâr ederse Peygamber (s.a.a)’i ve bizi yalanlamıştır. O şahıs, bizim velayetimiz üzere değildir ve ebedi olarak cehennemde kalacaktır. Allah Teâlâ, ‘İşte bu, mücrimlerin yalan saydıkları cehennem! Onlar bununla kaynar su arasında dolaşırlar’ (Rahman/43-44) buyuruyor.”

(Uyun-u Ahbar’ir-Rıza (a.s), Şeyh Saduk İbn-i Babeveyh).

Son Güncelleme: 27.01.2017 17:17
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.