01 Mayıs 2017 Pazartesi 17:49
Kötü komşu mü’mine eziyet eder
 Şeyh Saduk, Uyun-u Ahbari’r-Rıza (a.s.) isimli eserinde şöyle anlatıyor:

İmam Rıza (a.s), Resûlullah (s.a.a)'in şöyle buyurduğunu rivayet etmiştir: “Mûsa (a.s) Rabbinden şöyle bir istekte bulundu: ‘Ey Rabbim! Beni Muhammed (s.a.a)'in ümmetinden kıl.’ Allah-u Teâlâ ona, ‘Ya Mûsa! Sen ona erişemezsin’ (Yani onun zamanında yaşamayacaksın)’ diye vahyetti.”

İmam Rıza (a.s), Resûlullah (s.a.a)'in şöyle buyurduğunu nakletmiştir: “Beni göğe (Miraca) götürdüklerinde üçüncü gökte oturmuş olan bir kişiyi gördüm; bir ayağı doğuda bir ayağı da batıda idi; elinde de bir levha vardı, sürekli ona bakıp başını sallıyordu. ‘Ya Cebrail! Bu kimdir?’ diye sordum. Cebrail, ‘O ölüm meleği (Azrail)'dir’ dedi.”

İmam Rıza (a.s), Resûlullah (s.a.a)'in şöyle buyurduğunu nakletmiştir: “Şu ayet nazil olduğunda, ‘Gerçek şu ki, sen de öleceksin, onlar da öleceklerdir’ (Zümer/30) Allah'a şöyle arz ettim: ‘Ey Rabbim! Bütün yaratıklar ölüp melekler mi diri kalacaktır?’ Cevaben şu ayet nazil oldu: ‘Her nefis ölümü tadıcıdır; sonra Bize döndürüleceksiniz.’ (Ankebut/57).”

İmam Rıza (a.s), Resûlullah (s.a.a)'in şöyle buyurduğunu rivayet etmiştir: “Cenneti cehenneme tercih ediniz ve amellerinizi bâtıl etmeyiniz; yoksa ateşe atılır, onda kalırsınız.”

İmam Rıza (a.s), Resûlullah (s.a.a)'in şöyle buyurduğunu nakletmiştir: “Allah-u Teâlâ bana şu dört kimseyi sevmeyi emretmiştir: Ali, Selman, Ebuzer ve Mikdad bin Esved'i.”

İmam Rıza (a.s), Resûlullah (s.a.a)'in şöyle buyurduğunu nakletmiştir: “Kıyamet günü olduğunda bir münadi şöyle nida edecektir: Ey insanlar Muhammed'in (s.a.a) kızı Fâtıma'nın geçmesi için gözlerinizi kapatınız.”

İmam Rıza (a.s), Resûlullah (s.a.a)'in şöyle buyurduğunu nakletmiştir: “Hasan ve Hüseyin, cennet gençlerinin efendileridirler, babaları ise onlardan daha üstündür.”

İmam Rıza (a.s), Resûlullah (s.a.a)'in şöyle buyurduğunu nakletmiştir: “Kim bir mü’mini fakir ve yoksul olduğundan dolayı küçümser ve tahkir ederse, Allah-u Teâlâ kıyamet günü onu mahşerdeki insanlara tanıtacak, daha sonra (yaptığı günahından dolayı) onu rezil ve rüsva edecektir.”

İmam Rıza (a.s), Resûlullah (s.a.a)'in şöyle buyurduğunu nakletmiştir: “Kıyamet gününe kadar, kendisine eziyet edecek bir komşusu olmaksızın yaşayan hiçbir mü’min olmamış ve olmayacaktır.”

OKAN EGESEL 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.