19 Aralık 2015 Cumartesi 13:14
Kur’an onun imanına şahittir
Hz. Ali halife olmasına rağmen, Sâbit oğlu Hassan, Mâlik oğlu Kâ'b, Muhalled oğlu Mesleme, Ebû Said'ül-Hudri, Mesleme oğlu Muhammed, Beşir oğlu Nu'mân, Sâbit oğlu Zeyd, Ebû Vakkas oğlu Sa'd, Ömer oğlu Abdullah, Sinan oğlu Suhayb, Hadic oğlu Râf,, Vakş oğlu Seleme, Ubeyd oğlu Fudâle, Urve oğlu Kâ'b, Zeyd oğlu Üsâme, Selâm oğlu Abdullah, Maz'ûn oğlu Kudâme, Mugıyra, Vehbân, Ebû Mes'ûd'ül-Ensâri” gibi isimler önce Hz. Ali’ye biat etmediler.

Bunların biat etmemelerinin sebebi, Hz. Ali'yi halifeliğe lâyık görmemeleri değildi. Ancak öyle karışık bir zamanda hiçbir tarafa uymayıp tarafsız kalmayı daha doğru bulmalarıydı. Fakat bunların bir kısmı, sonradan biat etmiş, etmeyenler arasında yaptığına nadim olup eseflenenler çıkmıştı. Hz. Ali, bunlar hakkında, "Hakka katılmadılar, bâtıla da yardım etmediler" buyurmuştu.

Hz. Ali'ye biat edildikten sonra Mâlik'ül-Eşter, ayağa kalkmış, yüksek bir sesle, "Ey insanlar, bu, vasilerin vasisi, peygamberlere ait bilgilerin vârisi, pek büyük şeylerle sınanmış, zahmet ve meşakkatlere katlanmış bir zâttır. Allah’ın Kitabı, onun imanına şehâdet eder, Allah’ın Resûlü, Rıdvan cennetiyle onu müjdeler. Üstünlükler, onda olgunlaşmış, toplanmıştır; ilk Müslüman oluşunda ve bilgisinde sonra gelenlerin de bir şüphesi yoktur, evvel gelenlerin de…” dedi. (Muhammed Rıza el-Hakim, Mâlik'ül-Eşter, Tahran, 1365-1946, s.52).

Biat tamam olduktan sonra Hz. Ali (a.s.)şu hutbeyi okudu:

"Gerçekten yüce ve üstün Allah, doğru yolu gösteren bir kitap indirmiştir; o kitapta hayrı, şerri apaçık bildirmiştir. Hayrı yapın, şerri bırakın. Noksan sıfatlardan ari olan Allah’ın farzlarını yerine getirin de cennete müstahak olun. Şüphe yok ki Allah, haram olan şeyleri, kötü olduğundan haram etmiş, bu suretle bütün Müslümanlara, bir üstünlük vermiş, Müslümanların haklarını doğru özlü, doğru sözlü olmak ve Allah'ı bir bilmekle kuvvetlendirmiştir. Bil ki Müslüman; elinden, dilinden, öbür Müslümanların emin oldukları kişidir. Şüphe yok, cehennem önünüzde, kıyâmet de yakın. Allah'a ulaşacaksınız. Çekinin Allah'tan, şehirlerinde kötülük etmeyin, kullarına fenalıkta bulunmayın ey Allah kulları. Gerçekten de siz yeryüzündeki alanlardan, hatta hayvanlardan bile sorumlusunuz. Allah'a itaat edin, O’na isyan etmeyin. Hayrı gördünüz mü, kabul edin, şerri gördünüz mü, terk edin. Anın hâlinizi, yeryüzünde bir vakitler zayıf bir haldeydiniz azlıktınız, Allah size bu yüceliği, bu çoğunluğu verdi.” (Seyyid Muhsin Eminü'd-din'ül-Huseyni, A'yânüş-Şia, 3, 2.kısım, 1366-1974, Damaşk, s.141).

Hz. Ali, halifeliğinin ikinci günü bir hutbe okuyup buyurdu ki:

"Bilin, duyun, Osman’ın şuna-buna bağışladığı topraklarla şuna-buna verdiği malların hepsi de beyt'ül-mâle (devlet hazinesi) âittir çünkü hakkı hiçbir şey bozamaz. Hatta aldığı kadınlarla temellük ettiği cariyelerden bulduğumu ehillerine veririm; zira adâletle iş yapamayan kişi zulümle hiç yapamaz." (Nehc'ül-Belâga, 1, s.51-52, A'yân'üş-Şia, s. 103).

Okan Egesel

Son Güncelleme: 20.12.2015 16:20
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137