12 Temmuz 2018 Perşembe 11:56
Mü'min mü'minle huzura kavuşur

Cenab-ı Hak, Kur’an'ın da mü'minlerin kardeşliği hususunda buyuruyor ki: “Ancak ve ancak mü'minler kardeştirler; öyle ise dargın olan kardeşlerinizin arasını düzeltin; Allah'tan sakının ki size acısın.” (Hucurat, 10).

Resûlullah (s.a.a.) şöyle buyurmuştur: “Şüphesiz susuz kimsenin kalbinin soğuk suyla rahata ermesi gibi, mü'min de mü'min ile rahata erer.” (en-Nevadiru li’r-Ravendi, 8).

Resûlullah (s.a.a.) şöyle buyurmuştur: “Mü'minler kardeştir. Kanları aynıdır. Başkaları karşısında tek yumrukturlar. En küçükleri bile birilerine eman verebilme hakkına sahiptir.” (Emali el-Mufid, 187/13; ayrıca bak. el-İslam, 1869. Bölüm; el-İman, 290. Bölüm).

İmam Ali Efendimizin (a.s.) bu husustaki sözlerinden bazıları şöyledir:

“Nice kardeşlerin vardır ki annen doğurmamıştır.” (Gurer’ul-Hikem, 5351).

“Her şey bir şeyle huzur bulur. Mü'min de mü'min kardeşiyle huzura kavuşur. Kuş türdeşiyle huzura eriştiği gibi, mü'min de mü'min kardeşiyle huzura erişir.” (el-Bihar, 74/234/30).

“Ey Kumeyl! Mü'minler kardeştir. Kardeşe kardeşten daha üstün bir şey yoktur.” (el-Bihar, 77/269/1).

İmam Bâkır (a.s.) şöyle buyurmuştur: “Mü'min mü'minin anne ve babadan olma (öz) kardeşidir.” (el-Kafi, 2/166/2 ve 7).

Aynı hususta İmam Saâık'ın (a.s) sözleri ise şöyledir:

“Şüphesiz mü'minler kardeştir. Bir anne ve babanın evlatlarıdır. Eğer birinin bir damarı oynarsa (ve rahatsız olursa) diğerleri onun için gece uyumaz, sabahlarlar.” (el-Kafi, 2/165/1).

“Mü'min mü'minin kardeşi, gözü, kılavuzudur. Ona hıyanet etmez, zulmetmez, dolandırmaz, söz verip de sözünden caymaz.” (a.g e., 3/166).

“Mü'min, mü'minin kardeşidir. Bir tek beden gibidirler. Bir organı acırsa diğer organları da bundan acı duyar. Ruhları da bir tek ruhtandır.” (a.g.e., 2/166/4).

İmam Askeri (a.s.) Kum ve Abeh halkına yazdığı mektupta şöyle buyurmuştur: “Mü'min, mü'minin anne ve babadan olma (öz) kardeşidir.” (el-Menakıb-i İbn-i Şehraşub, 4/425). (Muhammed Muhammedî Reyşehrî, Mizanu'l-Hikmet).

OKAN EGESEL

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.