21 Aralık 2016 Çarşamba 17:17
Mübarek cübbe onların üzerinde
Ahmed b. Hanbel, Müsned”inde (6. Cüz, 323. sayfa) Ümmü Seleme’den nakletmektedir ki; Hz. Peygamber (s.a.v.), Hz. Fatıma’ya (a.s.), “Eşin Ali ile çocukların Hasan ve Hüseyin’i yanıma getir” diye buyurdu. Hz. Fatıma da (a.s) onları alıp Hz. Peygamber’in huzuruna getirdi. Sonra da hepsinin üzerine Fedeki cübbesini örttü. Daha sonra Hz. Peygamber mübarek ellerini onların üzerine koyarak şöyle buyurdu: “Allah’ım, bunlar Muhammed’in (s.a.a) Ehl-i Beyt’idir. Rahmet ve bereketin Muhammed’e (s.a.a.) ve Ehl-i Beyt’ine olsun. Şüphesiz ki Sen Hamid ve Mecid’sin.”

Ümmü Seleme diyor ki: “Ben cübbeyi elimle kenara iterek altına girmek istedim. Ama Hz. Peygamber elimi iterek, ‘Sen hayır üzeresin’ diye buyurdu.

Bu hadisi Ebu İshak-ı Sa’lebi tefsirinde ve diğer muhaddis ve müfessirlerin kitaplarında senediyle zikredilmiştir.

İmam Ahmed b. Hanbel, Müsned’inde (c. 6, sf. 292) Ümmü Seleme’den nakletmektedir ki: “Hz. Peygamber onun evindeydi. Hz. Fâtıma içinde muhallebi pişirdiği taştan bir kapla geldi. Hz. Peygamber, ona şöyle buyurdu: ‘Eşini ve çocuklarını çağır.’

Hepsi geldiler ve yatağının üzerinde oturmuş olan Hz. Peygamber’in yanına oturdular. O’nunla birlikte yemeğe koyuldular. Bir sekinin üzerine oturmuş, hayber malı bir cübbeyi de altına sermişti. Ben de odamda namaz kılıyordum. Sonra, Tathir Ayeti nâzil oldu. Hz. Peygamber cübbenin fazlalığını alarak onların üstüne örttü ve sonra ellerini göğe doğru açarak şöyle buyurdu: ‘Allah’ım bunlar benim Ehl-i Beyt’imdir. Onlardan pisliği gider, onları tertemiz kıl.’

Ben başımı odaya uzatarak, ‘Ya Resûlallah, ben de sizlerden miyim?’ dedim.

Hz. Peygamber, ‘Sen hayır üzeresin, sen hayır üzeresin” diye buyurdu.”

Bu hadisi İmam Vahidi, Eshabu’n-Nüzul kitabında, Tathir Ayeti’nin altında, sf. 267’de; İbn-i Cerir-i Taberi, El Kebir tefsirinde; İbn-i Münzer, İbn-i Ebi Hatem, İbn-i Murdeveyh ve Taberani ve diğerleri de kendi kitaplarında nakletmişlerdir.

Tirmizi, Hakim, rivayeti sahih bilmeleriyle birlikte, İbn-i Ebi Cerir, İbnu’l-Muner, İbn-iMürdeveyh ve Beyhaki de Sünen kitaplarında farklı senetlerle Ümmü Seleme’den nakletmişlerdir ki: “Bu ayet bizim evde nâzil oldu. Ali, Fâtıma, Hasan, Hüseyin de orada idiler. Hz. Peygamber sonra cübbesini onların üzerine örterek şöyle buyurdu: Allah’ım, bunlar benim Ehl-i Beytim’dir. Onlardan pisliği gider ve onları tertemiz kıl.”

Son Güncelleme: 21.12.2016 17:40
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner129

banner132