28 Mart 2016 Pazartesi 17:04
‘Namaz senin için ikame olunmuştur’
Hz. Mehdi (a.s.) Cennet ehlinin efendilerindendir.
Enes b. Malik’den rivayetle; 
Resûlullah şöyle buyurdu: “Biz Abdulmuttaliboğulları cennet ehlinin efendileriyiz: Ben, Hamza, Ali, Ca’fer, Hasan, Hüseyin ve Mehdi.” (Sünen-i İbn-i Mace, c. 2, s. 519).
İbn-i Abbas’dan rivayetle;
Resûlullah (s.a.a.) buyurdu ki: “Mehdi, cennet ehlinin tavusudur.” (el-Fusulu’l-Muhimme, s. 295; İbn-i Şirveyh-i Deylemi, el-Firdevs, Elif ve Lam babı).
Hz. Ali (a.s.)’dan;
Resûlullah (s.a.a.) şöyle buyurdu: “Mehdi biz Ehl-i Beyt’tendir, Allah onun halini bir gecede ıslah edecektir.”
Huzeyfe’den rivayetle;
Resûlullah (s.a.a.) şöyle buyurdu: “Mehdi benim evlatlarımdandır. Yüzü, inci gibi parlayan yıldıza benzer.” (Muntahabu Kenzu’l-Ummal, c. 6, s. 30).
Hz. Ümmü Seleme’den;
Resûlullah’tan, “Mehdi benim ıtretimden ve Fâtıma’nın evlatlarındandır” diye buyurduğunu duydum. (Muntahabu Kenzi’l-Ummal, c. 5, s. 96). 
İbn-i Asakir yoluyla Hüseyin’den rivayet olunmuştur ki Resûlullah (s.a.a.) Hz. Fâtıma’ya şöyle buyurdu: “Sana müjde veriyorum ey Fâtıma! Mehdi sendendir.”
Huzeyfe’den rivayetle;
Peygamber (s.a.a.) şöyle buyurdu: “Eğer dünyanın sonuna sadece bir gün kalsa dahi, Allah o günü, o kadar uzatacak ki, sonunda evlatlarımdan birini göndersin; onun ismi, benim ismimdendir.” Selman dedi ki: “Ey Allah’ın Resulü, hangi oğlundan olacak?”
Buyurdu ki: “Bu oğlumdan.” Ve eliyle Hüseyin’i gösterdi.” (Zehairu’l-Ukba, s.136).
Ali b. Ebu Talib’den;
Resûlullah (s.a.a.) şöyle buyurdu: “Eğer dünyanın sonuna sadece bir gün kalsa dahi, Allah o günü, o kadar uzatacak ki sonunda ismi benim ismimden olan Ehl-i Beyt’imden birini gönderecek.” (İtikad-ı Beyhaki, s. 105).
Cabir b. Abdullah’tan rivayetle; Resûlullah’tan duydum ki: “Kıyamete kadar ümmetimden bir taife hak üzerine savaşacak ve muzaffer olacaktır. İsa b. Meryem gökten nazil olacak ve onların emiri ona diyecek ki: ‘Gel, bize namaz kıldır.’ O da diyecek ki: Hayır, sizin bazılarınız, diğer bazılarınızın emirleridir, Allah’ın bu ümmete verdiği bir üstünlüktür bu.” (Sahih-i Müslim, c. 1, s. 95).
Ebu Amr ed-Dani’nin Sünen’inden naklen Huzeyfe’den şu hadisi tahric eder: Resûlullah (s.a.a.) buyurdu ki: “Mehdi zuhur ettiğinde İsa b. Meryem de nazil olacaktır. Saçlarından sular damlarken Mehdi ona diyecek ki: ‘Öne geç ve halka namaz kıldır.’ İsa ise diyecek ki: ‘Namaz senin için ikame olunmuştur.’ Böylece benim evlatlarımdan birinin arkasında namaz kılacak.” (el-Havi li-l Fetava, s. 81). 
Resûlullah (s.a.a.) buyurdu ki: “İsa b. Meryem nazil olup, İmamınız da sizden olunca ne yapacaksınız?” (Sahih-i Buhari, c. 4, s. 205). 
Resûlullah (s.a.a.) şöyle buyurdu: “Meryem’in oğlu içinize döndüğü zaman, İmamınız da sizden olunca ne yapacaksınız?” (Sahih-i Müslim, c. 1, s. 94).
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.