31 Mart 2018 Cumartesi 00:27
'O'nun gibi evlat yoktur'

İbrahim bin Übeydullah bin Alâ, babasının şöyle dediğini nakleder;

İmam Ca'fer es-Sâdık (aleyhisselam) şöyle buyurdu: "Emirü'l-Mü'minin Ali (aleyhisselam) kendisinden sonra Kaim’in kıyamına kadar gerçekleşecek olan olaylardan bahsetti. Bunun üzerine Hüseyin (aleyhisselam) dedi ki: 'Ey Emirü'l-Mü'minin! Allah yeryüzünü ne zaman zalimlerden temizleyecek?' Emirü'l-Mü'minin (aleyhisselam) şöyle buyurdu: 'Dökülmesi haram kanlar dökülmedikçe Allah yeri zalimlerden temizlemeyecektir.'

Sonra uzun bir hadiste Emevilerle Abbasilerin durumunu anlattıktan sonra şöyle buyurdu: 'Kaim Horasan’da kıyam ettiğinde Kûfe ve Moltan’a galip gelecek ve Ben-i Kâvân adasını ele geçirecek. Ve bizden olan bir Kaim Gilan’da kıyam edecek ve Abirlilerle Deylemanlılar ona itaat edecekler. Ve köşe bucakta benim oğluma yardım edecek olan dağınık Türk bayrakları zuhur edecek. Onlar kısa aralıklarla zuhur ederken Basra şehri harabe olacak ve emirlerin emiri Mısır’da kıyam edecek.'

Sonra Hz. Ali uzun bir hikayeden sonra, 'İşte binlerce insan teçhizatını kuşanıp da herkes gruplara ayrılınca ve bir koç öldürüldüğünde orada bir başkası kıyam edecek ve fitneler çıkaracak, kafirler helak olacak. Sonra arzulanan Kaim ve meçhul İmam kıyam edecek. O'nundur şeref ve fazilet. O senin oğlundur ey Hüseyin. O'nun gibi evlat yoktur. İki rüknün arasında zuhur edecek ve iki eski elbisenin arasında insanlara ve cinlere galip gelecek. Ve hiçbir yeri ekilmemiş bırakmayacak. O'nun zamanına ulaşanlara ve O'na katılıp O'nun günlerini görenlere ne mutlu' buyurdu.”

Übeyd bin Zürare şöyle der:

İmam Ca'fer es-Sâdık (aleyhisselam)’ın yanında Süfyani’den bahsettiklerinde şöyle buyurdu: “O gözlerinden uyku akan adam San’a'da (Yemen) zuhur etmedikçe, o nasıl ortaya çıkabilir ki?”

Ali bin Muhammed bin A’lemi Ezdî, babasından o da dedesinden Emirü'l-Mü'minin Ali (aleyhisselam)’ın şöyle buyurduğunu nakleder: “Kaim’in kıyamından hemen önce kızıl ölüm, beyaz ölüm, mevsim çekirgesi ve mevsime ait olmayan kana benzer kızıl çekirgeler çıkacaktır. Kızıl ölüm katliamdır, beyaz ölüm ise taun’dur.”

İsbağ bin Nebate şöyle der:

Emirü'l-Mü'minin Ali (aleyhisselam)’ın şöyle buyurduğunu duydum: “Doğrusu Kaim’den önceki yıllar çok hilecidir. O yıllarda doğru söyleyenler yalanlanacak ve yalancılar tasdik edilecek. Orada mahil'ler önem kazanacak. (Bir hadise göre) Riveybezeler konuşacaktır."

Arz ettim ki: "Riveybeze ve mahil nedir?"

Buyurdu ki: "Kur’an okumuyor musunuz? Kuran buyuruyor: 'Onun mihali (hilesi) çoktur ve şiddetlidir.' Yani hileci.” (Gaybet-i Numanî, Şeyh Muhammed bin İbrahim-i Numanî).

OKAN EGESEL

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.