26 Mart 2016 Cumartesi 16:48
O, Resûlullah’a en çok benzeyendir
Gıyas b. İbrahim’den;
İmam Ca’fer–i Sâdık aleyhi’s–selâm babalarından, Hz. Resûlullah sallallahu aleyhi ve alih’in şöyle buyurduğunu nakleder: “Benim evlatlarımdan olan Kaim’i, gaybeti zamanında inkâr eden, cahiliye ölümü üzerine ölür.” (Kemalu’d–Din, c.2, s.413).
Ebu Basir’den rivayetle;
İmam Ca’fer–i Sâdık aleyhi’s–selâm babalarından nakleder ki; Resûlullah sallallahu aleyhi ve alih şöyle buyurdu: “Mehdi benim evlatlarımdandır, onun ismi benim ismim, künyesi ise benim künyemdir; halk içerisinde yaratılışta bana en çok benzeyendir. Onun gaybeti olacak; halk o dönemde şaşkınlık içinde kalacak, birçokları dinlerinden sapacaktır. İşte o zamanda Mehdi, parlak bir yıldız gibi gelecek, yeryüzü zulüm ve haksızlıkla dolduğu gibi onu adaletle dolduracaktır.” (Kemalu’d–Din, c.1, s.287 ve ondan naklen Biharu’l–Envar, c.51, s.72).
Cabir b. Abdullah Ensari’den;
Yüce Allah Peygamberine, “Ey iman edenler! Allah’a, Resûlüne ve sizden olan emir sahiplerine itaat edin” ayetini nâzil ettiğinde; “Ey Allah’ın Resûlü! Allah’ı ve Resûlünü tanıdık. Peki, sana itaat ettiğimiz gibi kendilerine itaat etmemiz gereken ‘emir sahipleri’ kimlerdir?” diye sordum. Buyurdu ki: “Onlar benim halifelerim ve benden sonra Müslümanların İmamlarıdırlar. Birincisi Ali b. Ebu Tâlib’dir. Sonra Hasan, sonra Hüseyin, sonra Ali b. Hüseyin, sonra Muhammed b. Ali, –o Tevrat’ta Bâkır olarak tanınır, sen onu göreceksin ey Cabir, onunla görüştüğünde benim selamımı ona ilet– sonra Sâdık Ca’fer b. Muhammed, sonra Musa b. Ca’fer, sonra Ali b. Musa, sonra Muhammed b. Ali, sonra Ali b. Muhammed, sonra Hasan b. Ali, sonra adı ve künyesi benim adım ve künyemle aynı olan Allah’ın yeryüzündeki hücceti ve kulları arasındaki rahmeti olan Hasan b. Ali’nin oğludur. Zikri yüce olan Allah, onun eliyle doğuyu ve batıyı fethedecektir. O taraftarlarından ve sevenlerinden uzun bir süre gizli kalacak. O dönemde sadece Allah’ın kalbini imanla imtihan ettiği insanlar onun İmamet inancında sabit kalacaktır.”
Cabir diyor ki: “Ya Resûlallah! O dönemde taraftarları ondan yararlanabilecekler mi?” diye sordum. Buyurdu ki: “Beni peygamber olarak gönderene and olsun ki, onlar onun gaybet döneminde, onun nuruyla aydınlanacak ve velayetinden yararlanacaklar, tıpkı halkın bulut kapatsa dahi güneşten yararlandığı gibi... Ey Cabir! Bu, Allah’ın gizli sırlarından ve Allah’ın saklı ilim hazinelerindendir. Bunu ehli olanlar dışındakilerden sakla.” (Kifayetu’l–Eser, s.53).
Ebu Hamza Sumali’den rivayetle; İmam Ca’fer–i Sâdık aleyhi’s–selâm’ın şöyle buyurduğunu nakleder: Hz. Resûlullah sallallahu aleyhi ve alih Hz. Ali aleyhi’s–selâm’a buyurdu ki: “Bil ki, benim oğlum sana ve senin taraftarlarına dünyada zulmedenlerden intikam alacak. Allah da ahirette onları azaplandıracaktır.” Selman dedi ki: “Kimdir o ey Allah’ın Resûlü?” Buyurdu ki: “Oğlum Hüseyin’in dokuzuncu evladı... O uzun bir gaybetten sonra zuhur edecek. Allah’ın emrini ortaya çıkaracak, Allah’ın dinini izhar edecek ve Allah’ın düşmanlarından intikam alacaktır. Yeryüzü zulüm ve haksızlıkla dolduğu gibi, onu adalet ve eşitlikle dolduracaktır.” (İsbatu’l–Hüdat, c.7, s.137).
Ebu Said Hudri’den rivayetle;
Resûlullah sallallâhu aleyhi ve alih’den şöyle buyurduğunu duydum:
“Benden sonra İmamlar on iki tanedir, dokuz tanesi Hüseyin’in soyundandır ve Mehdi onlardandır.” (Kifayetu’l–Eser, s.34).
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner129

banner132