15 Nisan 2018 Pazar 23:26
'O, Resûlullah’ın bayrağını açacak'

Ebu Hamza-i Somali şöyle der:

İmam Muhammed Bâkır (a.s.) bana şöyle buyurdu: “Ey Sabit! Ben, Ehl-i Beyt’imin Kaim’ini görür gibiyim. -Eliyle Kûfe’yi gösterecek- Sizin bu Necef’inize doğru döndüğünde Necef’in en yüksek noktasında Resûlullah’ın bayrağını açacak ve onu açınca Bedir’deki melekler ona doğru hareket edecek."

Şöyle arz ettim: "Resûlullah’ın bayrağı nasıldır?"

Şöyle buyurdu: "Bayrağın direği Allah’ın Arş'ından ve rahmetindendir, geri kalan kısmı O'nun yardımındandır. Kastettiği şeyi Allah mutlaka helak edecektir."

Şöyle arz ettim: "Kaim zuhur edene kadar sizde midir yoksa başkası mı O'na verecek?"

Buyurdu ki: "Başkası ona getirecek?"

Şöyle arz ettim: "Kim getirecek?"

Şöyle buyurdu: "Cebrail (a.s.)."

Abân bin Tağlib şöyle der:

İmam Ca'fer es-Sâdık (a.s.)’ın şöyle buyurduğunu duydum: “Ben Kaim’i görür gibiyim. Necef’in arkasında Resûlullah’ın beyaz zırhını giyecek ve zırhı giydikten sonra bedeni tıpkı Resûlullah’ın bedeni gibi genişleyecek. Cennet ipeklerinden bir elbise zırhı örtecek, iki gözünün arası parlayan siyah-beyaz bir ata binecek. Her memlekette olanlar, onun kendileri ile birlikte memleketlerinde olduğunu görecek. O, Resûlullah’ın bayrağını açacak, bayrağın direği Arş'ın direklerinden, geri kalanı ise Allah’ın yardımındandır. Bayrakla kastettiği her şeyi Allah helak edecektir."

Şöyle arz ettim: "Bayrak O'nun yanında mı olacak, yoksa başka birisi mi getirecek?"

Şöyle buyurdu: "Onu Cebrail getirecek. O bayrağı açtığında mü'minlerin kalbi çelik parçasından daha şiddetli olacak. Onların her birine kırk erkeğin gücü verilecek, kabirdeki bütün mü'minlerin kalbine bir ferahlık gelecek. Çünkü onlar kabirde birbirlerini ziyaret edecek; Kaim’in kıyam ettiğini müjdeleyecekler. Ve on üç bin üç yüz on üç melek O'na nazil olacak.”

Şöyle arz ettim: "Onlar önceki peygamberlerden biri ile birlikte miydiler?"

Şöyle buyurdu: "Evet, onlar gemide Nuh ile, ateşe atılırken İbrahim ile, deniz yarıldığında Musa ile, Allah göğe çıkardığı zaman İsa ile birlikteydiler ve onların saf saf dizilmiş olan dört bin tanesi Peygamber (s.a.a.) ile birlikteydiler. Onların üç yüz on üç tanesi Bedir savaşında O'nun yanındaydı. Onların dört bin tanesi Hüseyin (a.s.) ile birlikte savaşmak için izin istediler. Ama izin alamadılar. Onlar tekrar emir almak için geri döndüklerinde Hüseyin (a.s.) öldürülmüştü. Onlar hüzün içinde O'nun kabrinin yanında kıyamete kadar ağlarlar. Onların rehberi, Mansur denen bir melektir. Hüseyin'i ziyaret eden ziyaretçileri karşılarlar, oradan ayrılan herkesi de uğurlarlar. Bütün hastaları ziyaret eder, bütün ölülere cenaze namazı kılarlar ve öldükten sonra ona mağfiret dilerler. Onların hepsi Kaim (a.s.)’ın kıyamını beklerler." (Gaybet-i Numanî, Şeyh Muhammed bin İbrahim-i Numanî).

OKAN EGESEL

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.