10 Mart 2018 Cumartesi 03:20
O’nda Yusuf’a benzerlik vardır

Abdürrahim el-Kasır’dan rivayetle;

İmam Muhammed Bâkır (aleyhisselam)’a şöyle arz ettim: “Emirü’l-Mü’minîn Ali (aleyhisselam)’ın, ‘En hayırlı cariyenin oğluna babam feda olsun’ sözündeki cariye Fâtıma mıdır?”

Buyurdu ki: “Fâtıma (aleyhisselam) hür olanların en hayırlısıdır. Emirü’l-Mü’minîn’in maksadı, karnı geniş olan ve rengi kırmızı ve beyaz olandır. Allah filancaya rahmet etsin.”

Yezid el-Kunasi’den rivayetle;

İmam Muhammed Bâkır (aleyhisselam)’ın şöyle buyurduğunu duydum: “Doğrusu bu emrin sahibinde Yusuf’a bir benzerlik vardır. Esmer cariyenin oğludur. Allah Azze ve Celle onun halini bir gecede ıslah edecektir.” (Yusuf’a benzerlikten kasıt, Gaybet meselesidir).

Ebu’s-Sabbah’dan rivayetle;

İmam Ca’fer es-Sâdık (aleyhisselam)’ın yanına gittiğimde bana şöyle buyurdu: “Geride ne bıraktın?”

Arz ettim ki: “Amcan Zeyd’den kalan bir sevinç. O kıyam etti ve kendisinin esir kadının oğlu, ümmetin kaimi olduğunu ve kendisinin en hayırlı cariyenin oğlu olduğunu zannediyor.”

Buyurdu ki: “Hata ediyor, dediği gibi değildir. Eğer kıyam ederse öldürülecektir.”

Haris el-A’ver-i Hamdani’den rivayetle;

Emirü’l-Mü’minîn Ali (aleyhisselam) şöyle buyurdu: “En hayırlı cariyenin oğluna babam feda olsun –yani Kaim (aleyhisselam)’a.- O, onları zelil edecek ve acı bir kaseyi onlara tattıracak. Onları bozguna uğratacak olan kılıçtan başka bir şey vermeyecek. O sırada Kureyş’in tacirleri dünyanın hepsinin kendilerinin olup da fidye verilmesini ve böylece affolunmayı temenni edecekler. Allah razı olana kadar onlardan el çekmeyeceğiz.”

Yezid bin Ebi Hazim’den rivayetle;

Kûfe’den çıkıp da Medin’e şehrine gittiğimde İmam Ca’fer es-Sâdık (aleyhisselam)’ın yanına gittim ve ona selam verdim.

Bana, “Gelirken senin yanında birisi var mıydı?” diye sordu.

“Evet” dedim.

Buyurdu ki: “Yolda gelirken konuşuyor muydunuz?”

“Evet, Muğayri’lerden biriyle birlikte geldim” diye arz ettim.

Şöyle buyurdu: “Ne diyordu o?”

Arz ettim ki: “Muhammed bin Abdullah bin Hasan’ın kaim olduğunu zannediyordu. Delili ise onun adının Peygamberin adı, babasının adının da Peygamberin babasının adı olduğu idi. Ben de onun cevabında dedim ki: ‘Eğer ölçün isimler ise, Hüseyin’in evlatlarından olan Muhammed bin Abdullah bin Ali de öyledir.’ Sonra o adam dedi ki: ‘Senin dediğin cariyenin oğludur.’ (Yani Muhammed bin Abdullah bin Ali ama bu hür kadının oğludur. Yani Muhammed bin Abdullah bin Hasan bin Hasan).”

İmam Ca’fer es-Sâdık (aleyhisselam) şöyle buyurdu: “Peki sen ne karşılık verdin?”

“Karşısında söyleyecek bir söz bulamadım.”

Buyurdu ki: “Kaim’in bir esir cariyenin oğlu olduğunu bilmiyor musunuz?” (Gaybet-i Numanî, Şeyh Muhammed bin İbrahim-i Numanî).

OKAN EGESEL

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.