30 Mart 2017 Perşembe 15:38
Onlar, Allah ile irtibatlarını kesmişlerdir

Abdulazim Hasenî, İmam Cevad (a.s)’ın şöyle buyurduğunu nakletmektedir:

Babam Ali bin Mûsa Rıza, Mûsa bin Ca’fer’den şöyle nakletmektedir:

Amr bin Ubeyd Basri, İmam Sâdık (a.s)’ın yanına gitti, selam verip İmam’ın huzuruna oturduktan sonra şu ayeti tilavet etti: “Büyük günahlardan sakınanlar...” (Necm/31). Sonra sustu. İmam (a.s), “Neden sustun?” diye sordu. O şöyle dedi: “Büyük günahları Allah’ın Kitabından öğrenmek istiyorum.” İmam Sâdık (a.s) şöyle buyurdu: “Ey Amr! En büyük günah Allah’a şirk koşmaktır, Allah-u Teâlâ şöyle buyurmaktadır: ‘Kim Allah'a ortak koşarsa muhakkak Allah ona cenneti haram eder, varacağı yer ateştir, zulmedenlerin yardımcıları yoktur.’ (Mâide/72). Daha sonra en büyük günah Allah’ın rahmetinden ümidini kesmektir. Zira Allah-u Teâlâ şöyle buyurmaktadır: ‘Allah'ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin; doğrusu kâfirlerden başkası Allah'ın rahmetinden ümidini kesmez.’ (Yûsuf/87).

Hakeza, kendini Allah’ın düzeninden emanda görmek de büyük günahlardandır. Nitekim Allah-u Teâlâ şöyle buyuruyor: ‘Onlar Allah'ın düzeninden güvende miydiler? Allah'ın düzeninden ancak hüsrana uğrayan kavim güvende olur.’ (Âraf/99).

Yine, büyük günahlardan biri de anne babaya iyi davranmamaktır. Nitekim Allah-u Teâlâ, Hz. İsa’nın dilinden anne babasına kötülük edenleri bedbaht ve zorba diye nitelendirmiştir: ‘Anneme iyi davranmamı emretti. Beni bedbaht bir zorba kılmadı.’ (Meryem/32).

Büyük günahlardan bir diğeri de haksız yere bir insanı öldürmektir. Nitekim Allah-u Teâlâ şöyle buyuruyor: ‘Kim bir mümini kasten öldürürse cezası, içinde temelli kalacağı cehennemdir.’ (Nisa/94).

Yine iffetli kadınlara iftira atarak zina isnat etmek de büyük günahlardandır. Zira Allah-u Teâlâ şöyle buyuruyor: ‘İffetli, habersiz, mümin kadınlara zina isnat edenler dünya ve ahirette lânetlenmişlerdir.’ (Nûr/23).

Büyük günahlardan biri de yetim malı yemektir. Zira Allah-u Teâlâ şöyle buyurmaktadır: ‘Yetimlerin mallarını haksız yere yiyenler, karınlarına ancak ateş tıkınmış olurlar, zaten onlar çılgın aleve atılacaklardır.’ (Nisa/10).

Düşman saldırıları karşısında kaçmak da büyük günahlardandır. Nitekim Allah-u Teâlâ şöyle buyurmaktadır: ‘Tekrar savaşmak için bir tarafa çekilmek veya bir başka topluluğa katılmak maksadı dışında, o gün arkasını düşmana dönen kimse Allah'tan bir gazaba uğramış olur. Onun varacağı yer cehennemdir. Ne kötü bir dönüştür!’ (Enfal/15).

Faiz yemek de büyük günahlardandır. Nitekim Allah-u Teâlâ şöyle buyurmaktadır: ‘Faiz yiyenler mahşerde ancak şeytanın çarptığı kimsenin kalktığı gibi kalkarlar.’ (Bakara/275).

Sihir ve büyü de yine büyük günahlardandır. Nitekim Allah-u Teâlâ şöyle buyuruyor: ‘And olsun ki, onu satın alanın ahiretten bir nasibi olmadığını biliyorlardı.’ (Bakara/102).

Zina büyük günahlardandır. Zira Allah-u Teâlâ şöyle buyurmaktadır: ‘... Zina etmezler. Bunları yapan günaha girmiş olur. Kıyamet günü azabı kat kat olur, orada, alçaltılarak temelli kalır. Ancak tevbe eden başka.’ (Furkan/68-70).

Yalan üzere yemin etmek de büyük günahlardandır. Nitekim Allah-u Teâlâ şöyle buyurmaktadır: ‘Allah'ın ahdini ve yeminlerini az bir değere değişenlerin, işte onların, ahirette bir payları yoktur.’ (Âl-i İmran/77).

Hıyanet-haksızlık etmek de büyük günahlardandır. Nitekim Allah-u Teâlâ şöyle buyurmaktadır: ‘Kim haksızlık yaparsa, kıyamet günü yaptığı ile gelir.’ (Âl-i İmran/161).

Farz olan zekâtı vermemek de büyük günahlardandır. Nitekim Allah-u Teâlâ şöyle buyurmaktadır: ‘Bunlar cehennem ateşinde kızdırıldığı gün, alınları, böğürleri ve sırtları onlarla dağlanacak. Bu, kendiniz için biriktirdiğinizdir; biriktirdiğinizi tadın, denecek.’ (Tevbe/35).

Yalan üzere şahadette bulunmak ve şahadeti örtmek de büyük günahlardandır. Nitekim Allah-u Teâlâ şöyle buyurmaktadır: ‘Onlar yalan yere şahadet etmezler.’ (Furkan/72). Hakeza şöyle buyurmaktadır: ‘Onu kim gizlerse şüphesiz kalbi günah işlemiş olur.’ (Bakara/283).

İçki içmek de büyük günahlardandır ve Allah-u Teâlâ onu putperestlikle eş değer kabul etmiştir: ‘Ey iman edenler! İçki, kumar, putlar ve fal okları şüphesiz şeytan işi pisliklerdir; bunlardan kaçının ki, saadete eresiniz.’ (Mâide/90).

Namazı veya başka bir farz ameli bilerek terk etmek de büyük günahlardandır. Zira Peygamber-i Ekrem (s.a.a) şöyle buyurmuştur: ‘Her kim namazı bilerek ve delilsiz olarak terk ederse Allah ile irtibatını kesmiştir. Allah’ın da onunla hiçbir ahdi kalmamıştır.’

Ahdi bozmak ve sıla-i rahimde bulunmamak da büyük günahlardandır. Nitekim Allah-u Teâlâ şöyle buyuruyor: ‘İşte lânet onlara ve kötü yurt, cehennem, onlaradır.’ (Râd/25).”

Amr bin Ubeyd yüksek sesle ağlayarak oradan dışarı çıktı. Kendi kendine şöyle diyordu: “Allah’a yemin olsun ki her kim üstünlük ve ilim konusunda sizinle tartışırsa ve kendi görüşüne uyarsa helak olmuştur.”

(Uyun-u Ahbar’ir-Rıza (a.s), Şeyh Saduk İbn-i Babeveyh).

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
haci bekir topcu 2017-03-30 18:35:15

Rabbim bizleri korusun