13 Ekim 2016 Perşembe 16:49
O’nu bekleyene büyük müjde
Gaybet döneminde İmam’ı, topluma faydası olamayan bir varlık olarak nitelendirmek veya Mehdilik inancına saldırıda bulunmak, imametin ne anlama geldiğini kavrayamamaktan kaynaklanmaktadır.

Ehl-i Beyt mektebini tanıma şerefine nail olmuş ve zamanın imamı olan Hz. Mehdi'yi (a.s) tanıyarak cahiliye hayatından kurtulmuş olanların üzerinde ağır yükümlülükleri vardır.

Gaybet döneminde yapılması ve uyulması gereken hususların aktarılması, büyük bir önem taşımaktadır. Mü’minler bu hususlara riayetle, hayatlarına yeni bir çekidüzen vererek yaşamlarını O’nun rıza ve hoşnutluğu doğrultusunda tanzim ederler. O görevler arasında şunlar vardır:

Hz. Mehdi'nin (a.s) özelliklerini, vasıflarını bilmeli ve zuhur edeceği sıradaki alamet ve olaylardan da haberdar olmalıdır. Çünkü bu makamı haksız iddia edenlerin karşısına çıkabilmek ve yalan yere Mehdilik iddiasında bulunacak olanları tanımak, ancak bu sıfatları bilmekle mümkün olur. Nitekim bir hadiste şöyle buyurulmaktadır: “Çağının İmam’ını tanımadan ölen biri, cehalet ölümü üzere ölür.” (Usul-i Kafi, c.1, s.371, 5.Hadis).

Hz. Mehdi'nin (a.s) de aralarında bulunduğu Ehl-i Beyt'i sevmek bütün Müslümanlara farzdır. Bu husus birçok ayet ve hadiste tasrih edilmiştir. Kur'an-ı Kerim'de yüce Allah şöyle buyurmaktadır: "... De ki, peygamberliğim karşılığında yakınlarımı sevmeniz dışında sizden hiçbir ücret ve karşılık istemiyorum." (Şûra/23).

Ehl-i Beyt'ten olan Hz. Mehdi'yi (a.s) sevme hakkında da, özellikle hadisler nakledilmiştir. (Mikyalu’l-Mekarim, c.2, s.200-250).

Peygamber Efendimiz (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Ümmetimin en üstün ameli, bekleyiş içinde olmak ve Allah'tan gelecek olan zaferi dilemektir." (Biharu’l-Envar, c.52, s.22).

İmam Ca’fer Sâdık (a.s) şöyle buyuruyor: "Bizi beklemek, Allah yolunda kanlar içinde kalmakla eş anlamlıdır." (Kemalu’d-Din, Şeyh Saduk, c.2, s.645, bab: 55, hadis 6).

Hz. Mehdi'yi beklemek; masum, adil ve fazilet sahibi İmam’ı tanımak ve ona inanmak, bu İmam’ın bütün dünyaya adaleti yayacağına inanmak, dinî ve ahlakî emir ve kurallara ciddiyetle uymak, sorumluluk ve görev bilinci taşımak demektir.

Bu anlamda onu beklemek, Allah'ın dininin zafer ve galebesini beklemek demektir. Böyle bir bekleyişin en büyük ibadet olacağı apaçık ortadadır. Böyle bir bekleyiş içinde olan, gaybet çağında ölse bile, Hz. Mehdi'nin zuhurunda onun saflarına katılıp Allah yolunda cihad etmiş kimse gibi olur. Hadis-i şerifte de buyurulduğu üzere, "Hz. Kaim Mehdi'yi bekleyerek ölen kimse, onun ordugâhında bulunan kimse gibidir." (Biharü’l-Envar, c.52, s.125).

Son Güncelleme: 13.10.2016 17:06
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Aytuğ Mehmet Okan 2016-10-13 19:38:06

Cenabı Hak Bizleri Ehlibeyt Safinda yer almayı nasip etsin

Avatar
cemal 2016-10-14 10:34:38

Onu bekleyenlerdeniz Elhamdülillah