12 Ocak 2017 Perşembe 16:31
‘Onu sevindiren Beni sevindirmiştir’
İbn-i Hacer “Sevaik” adlı kitabında şöyle yazmaktadır:

“Ahmed b. Hanbel, Tirmizi, Nesai ve İbn-i Habbân gibi birçok Ehl-i Sünnet alimi Huzeyfe’den Hz. Peygamberin kendisine şöyle buyurduğunu nakletmişlerdir: ‘Acaba bana şu anda arız olan şu haleti görüyor musun? Şu ana kadar yeryüzüne inmemiş olan bir melek Allah’tan izin aldı ve bana nazil oldu, selam verdikten sonra bana Hasan ve Hüseyin’in cennet gençlerinin efendisi ve Fâtıma’nın da cennet ehli kadınların en üstünü olduğunu müjde verdi.

İbn-i Habban ve diğerleri de Ebu Hureyre’den Hz. Peygamber’in, ‘Şu ana kadar Beni ziyaret etmemiş olan bir gök meleği, Allah’tan izin alarak Beni ziyarete geldi ve Bana Fâtıma’nın İslam ümmetinin kadınlarının en büyüğü olduğunu müjde verdi’ buyurduğunu nakletmektedirler.”

Abdurrahman b. Ebi Naim, rivayet ve hadis hafızları da Ebu Said el-Hudri’den Hz. Peygamber’in şöyle buyurduğunu nakletmişlerdir: “Fâtıma cennet ehli kadınların en üstünüdür.”

Buhari ve Müslim, Müsevver’den Hz. Peygamber’in minberin üzerinde şöyle buyurduğunu nakletmişlerdir: “Fâtıma Benim bir parçamdır. Ona eziyet eden Bana eziyet eder ve ona hoş gelmeyen Bana da hoş gelmez.”

Nebhani de Buhari’den Hz. Peygamber’in (s.a.a) şöyle buyurduğunu nakletmektedir: “Fâtıma Benim bir parçamdır. Onu gazaplandıran şey Beni de gazaplandırır.” Diğer bir rivayette, “Onu gazaplandıran kimse Beni gazaplandırmıştır” yer almıştır.

Camiü’s-Sagir adlı kitapta ise şu ibare ile nakledilmiştir: “Fâtıma Benim bir parçamdır. Onu üzen beni üzer ve onu sevindiren beni sevindirir.”

İbn-i Kuteybe, El-İmame ve’s-Siyase adlı kitabının evvelinde tasrih etmektedir ki büyük İslam kadını Hz. Fâtıma, Ömer ve Ebu Bekir’e şöyle buyurmuştur: “Allah için söyleyin Hz. Peygamber’in şöyle buyurduğunu duymadınız mı: Fâtıma kimden razı olursa Ben de ondan razıyım. Fâtıma kimden razı olmazsa Ben de razı değilim. Onu seven Beni sevmiştir. Onu sevindiren Beni sevindirmiştir. Onu gazaplandıran ise Beni gazaplandırmıştır.”

Ömer ve Ebu Bekir “Evet, duyduk” dediler.

Bu hadis İslam önderleri ve Tahir İmamlardan mütevatir bir şekilde nakledilmiştir. Başka bir rivayet olmasaydı bile Hz. Fâtıma’nın tüm dünya kadınlarından üstün olduğuna bu bir tek rivayet yeterdi de artardı bile.

Acaba Müslümanlar arasında böyle bir makamı olan var mıdır? Resûlullah kimin hakkında böyle sözler söylemiştir. Zımnen bu cümlelerden Hz. Fâtıma’nın (a.s) masum olduğu da anlaşılmaktadır. Zira bu cümleler Hz. Fâtıma’nın boş yere gazaplanmadığını, sevinmediğini ve razı olmadığını beyan etmektedir. Nitekim Hz. Peygamber de böyle idi.

Peygamber (s.a.a) için bu muhtelif haller, heva ve heves üzere vücuda gelmediği gibi, Fâtıma (a.s) için de sözkonusu değildir. Var olan her şey Allah içindir. Zira eğer Fâtıma (a.s) gazaplanırsa Hz. Peygamber (s.a.a) gazaplanmış ve eğer Hz. Fâtıma sevinirse Hz. Peygamber sevinmiştir.

Hz. Peygamber için kesin ve sabit olan ismet makamı da bundan başka bir şey değildir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner129

banner132