05 Mayıs 2016 Perşembe 14:59
‘Onun sözü geçerli ve haktır’
Hafız Ebu Ca’fer Muhammed b. Cerir-i Taberi (ö. h. 310), el-Velayetu Fi Turuk-i Hadisi’l Gadir adlı kitabında Zeyd b. Erkam’dan şöyle rivayet ediyor:
Resûlullah (s.a.a) Veda Haccı’ndan dönerken; öğle vaktinin sıcağında Gadir-i Hum denen yerde durdular. Büyük gölgelikler kurulmasını emrettiler. Gölgelikler kurulduktan sonra, herkesin cemaat namazı için toplanmasını buyurdular. Cemaat namazı için toplandık; Allah Resûlü (s.a.a) bizlere bir hutbe okuyarak şöyle buyurdular: “Allah Teâlâ bana şu ayeti nazil etti: ‘Belliğ ma unzile...’ ve Cebrail bana, burada Rabbi’min şu emrini bütün herkese iletmemi emrettiğini bildirdi: Ali b. Ebu Tâlib benim kardeşim, vasim ve halifem, benden sonra İmam’dır.
Ama ben takvalı olanları az gördüm; Ali’yle çok sık bir arada olduğum ve onun sözlerini çok dinlediğim için, birçok kimse bana eziyet etmekteydi. Bu nedenle Allah Teâlâ buyurdu: ‘Onlardan bazıları Peygamber’e eziyet ederek, o (her söyleneni dinleyen) bir kulaktır, derler. De ki: (o), sizin için bir hayır kulağıdır.’ Bu sebeplerden dolayı Cebrail’den bunu tebliğ etmememe dair Rabbimden bana izin almasını istedim ama Rabbim razı olmadı, onu burada tebliğ etmemi benden istedi. Şimdi hepiniz bunu bilin: Gerçekten Allah, onu sizlere veli ve İmam olarak tayin etmiş, itaatini bütün herkese farz kılmıştır; onun sözü ve hükmü geçerli ve haktır, karşı gelenler mel’un, tasdik edenler rahmet içerisindedirler. İşte bunu işitin ve itaat edin.
Evet, Allah sizin mevlanız ve Ali sizin İmam’ınızdır, kıyamete kadar gelen İmamların hepsi de onun sulbünden evlatlarımdır. Helal olan bir şey ancak Allah ve Resûlü tarafından belirtilir, haram ise Allah, Resûlü ve onların tarafından bildirilir. Allah bütün ilimleri bana vermiş benden de Ali’ye intikal etmiştir. Bunun için ondan ayrılıp uzakta kalmayın, O hak ile amel edip hakka hidayet edendir; kim onu inkâr ederse Allah tevbesini kabul etmeyecek ve hiçbir zaman onu bağışlamayacak, onları sonsuz azapla cezalandıracaktır. Çünkü bu, Allah’ın vaadidir. O, benden sonra herkesten üstün ve daha faziletlidir. Ona karşı gelenler mel’undurlar. İşte bu dediklerim, Cebrail’in Allah tarafından getirdiği bir haberdir, kıyamet günü için gönderdiklerinize dikkat edin.
Kur’an’ın muhkematlarını tanıyın ve müteşabihlerin ardına düşmeyin, elinden ve kolundan tuttuğumdan başka hiçbir kimse onları sizlere tefsir edip açıklayamaz. Evet, ben her kimin mevlası isem, bu Ali de onun mevlasıdır; bu Allah tarafından bana bildirilmiştir.
Dikkat edin! İşte ben bunu eda ettim. Dikkat edin! İşte ben tebliğ ettim. Dikkat edin! İşte ben duyurdum. Dikkat edin! İşte ben açıkladım. Benden sonra Emirü’l-Mü’minîn olmak ondan başka hiç kimseye caiz değildir.
Ey insanlar! İşte bu benim kardeşim, vasim, ilmimin sahibi, bana iman edenler içinde benden sonra Rabbimin kitabını tefsir edecek halifemdir. Ey Allah’ım! Onunla dost olanlarla dost ol, ona düşman olanlara düşman ol, onu inkâr edene lanet et, onun hakkını reddedenlere gazab et.
Ey Allah’ım! Sen Ali’nin velayeti hakkında; ‘İşte ben bugün dininizi sizlere kamil ettim’ ayetini nazil etmekle onun İmameti ile dini kemale erdirdin. Bundan dolayı kim ona ve kıyamet gününe kadar onun soyundan gelen evlatlarıma uymazsa, amelleri bâtıl olup, sonsuz ateşte azab içinde kalacaklardır.
İblis hased yüzünden Allah’ın seçkin kulu olan Âdem (a.s)’ı Cennet’ten çıkarttı, öyleyse amelleri yok eden ve yoldan çıkaran hasedi kendinizden uzaklaştırın, işte Asr suresi Ali hakkında nazil olmuştur.
Ey insanlar! Yüzlerinizi mahvedip eski haline getirmeden yahut Cumartesi gününü tanıyanlara lanet edildiği gibi size de lanet edilmeden Allah’a, onun Resûlüne ve O’nunla birlikte nâzil olan nura iman edin.
Allah Teâlâ bu nuru bende yerleştirmiştir; benden Ali’ye intikal ederek sürecektir.
Ey insanlar! Benden sonra ateşe davet eden imamlar olacaktır ve onlar kıyamet gününde yardımcısız kalacaklar, Allah Teâlâ ve benden uzaklaşacaklar onlara yardımcı ve tâbi olanların hepsi cehennemin dibinde olacaklardır.” (Allame Emini, el Gadir, c.1, s.214-216).
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner129

banner132