14 Kasım 2016 Pazartesi 17:25
‘Sizi unutmayan ölüme hazırlanın’
Hz. Ali Efendimizin hikmetli sözlerinden bazıları şöyledir:

Çöplükteki pisliğin yanından geçince şöyle buyurdu: "İşte bu, cimrilerin cimrilik ettikleri şeydir." Diğer bir rivayetteyse şöyle nakledilmiştir: "Bu, dün onun üzerinde birbirinizle yarıştığınız şeydir!"

"Malından, (yok olmasıyla) sana öğüt veren şey boşa gitmemiştir."

"Bu kalpler de bedenler gibi yorulur; o halde onun için hikmetli yeni sözler arayın."

Haricilerin; "Hüküm ancak Allah'ındır" sözünü duyunca şöyle buyurdu: "Bu kendisiyle bâtıl kastedilen, hak bir sözdür."

Ayak takımı rezil insanların sıfatları hakkında şöyle buyurmuştur: "Bunlar öyle kimselerdir ki toplanınca üstün gelirler, dağılınca tanınmazlar."

Bazı raviler: Hayır, İmam Ali (a.s) şöyle buyurdu demişlerdir: "Bunlar öyle kimselerdir ki, toplanınca zarar, dağıldıklarında ise fayda verirler."

"Toplanmalarının yararlı olduğunu anladık da dağılmalarının yararı nedir?" diye sorulunca da şöyle buyurdu: "Ustanın binasına, dokumacının dokuma mahalline ve fırıncının fırınına döndüğü gibi, işi olanlar işine döner ve insanlar onlardan faydalanır."

Cinayetkar birini Hz. Ali (a.s)'ın yanına getirdiklerinde, ayak takımı bir grup rezil insanın da onunla birlikte olduğunu görünce şöyle buyurdu: "Sadece çirkin işlerde görülen yüzler, size selam olmasın!"

"Her insanın kendini koruyan iki meleği vardır; kaderi gelince onu kendi başına bırakırlar. Şüphesiz ecel (insanın yaşam süresi) sağlam bir siperdir."

Talha ve Zübeyr kendisine; "Sana bu işte ortakların olmak üzere biat ediyoruz" dedikleri zaman şöyle buyurdu: "Hayır, güçlendirme ve yardımda ortak, acizlik ve zorluklarda ise yardımcı olun."

"Ey insanlar! Konuştuğunuzda duyan ve gizlediğinizde bilen Allah'tan korkun. Kaçtığınızda size yetişen, durduğunuzda sizi yakalayan ve unuttuğunuzda sizi unutmayan ölüme hazırlanın."

"İyiliğine teşekkür etmeyen seni iyilikten soğutmasın; zira sana o iyilikten fayda görmeyen (Allah) teşekkür eder ve sen bu teşekkürden, o nankörün zayi ettiğinden daha fazlasını elde edersin. "Şüphesiz Allah, ihsan edenleri sever."(Al-i İmran: 134).

"Her kap, içine bir şey konuldukça daralır; ancak, bilginin kabı müstesnadır; o, bilgi konuldukça genişler."

"Hilm sahibinin hilminden elde ettiği ilk şey, halkın cahile karşı kendisine yardımcı olmasıdır."

"Halim değilsen (en azından) kendini hilmli göstermeye çalış. Çünkü bir kavme benzemeye çalışıp da onlar gibi olmayan kimse pek az olur."

Hz. Mehdi (a.s)'ın zuhuru hakkında buyurmuştur: "Dünya inattan sonra yavrusuna şefkatle dönen ısırıcı deve gibi şefkatle bize dönecektir." (Daha sonra şu ayeti okudu:) "Biz yeryüzünde zayıf bırakılanlara ihsanda bulunmak, onları imamlar ve vârisçiler kılmak istiyoruz.” (Kasas: 5).

(Nehcü’l-Belağa’dan…)

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.