27 Mart 2018 Salı 00:52
'Sonunda Kâbe’nin haremine sığınacaklar'

Abdurrahman bin Mesleme’den rivayetle;

İmam Ca'fer es-Sâdık (aleyhisselam)’a şöyle arz ettim: “Halk bizi kınayıp eleştirerek bize diyorlar ki: O iki ses geldiğinde hak bâtıldan nasıl ayırt edilecek?"

Buyurdu ki: "Onlara cevap olarak ne diyorsunuz?"

Arz ettim ki: "Onlara cevap olarak bir şey söylemiyoruz."

Şöyle buyurdu: "Onlara deyin ki: Bu ses gelmeden önce ona inananlar, ses geldiğinde onu tasdik edeceklerdir. Allah Azze ve Celle buyuruyor ki: Hakka hidayet edene uymak mı daha doğrudur yoksa kendisi hidayet olana kadar hidayet edemeyene mi? Ne diyor, sizler nasıl hüküm veriyorsunuz?”

Abdullah bin Sinan der ki:

İmam Ca'fer es-Sâdık (aleyhisselam)’ın şöyle buyurduğunu duydum: “Şüphesiz gökten bir münadi bu emrin sahibi adına nida ederek şöyle diyecek: Biliniz ki emir filanca oğlu falanca’nın elindedir. Öyleyse neden artık boşuna savaşıyorsunuz?”

Abdullah bin Sinan der ki:

İmam Ca'fer es-Sâdık (aleyhisselam)’ın şöyle buyurduğunu duydum: “Vukû bulması için boynunuzu uzatıp durduğunuz kıyam ancak gökten şu nida geldikten sonra vuku bulacaktır: Emir sahibi filancadır, öyleyse niçin boşuna savaşıyorsunuz?”

Abdullah bin Sinan’dan rivayetle;

İmam Ca'fer es-Sâdık (aleyhisselam)’ın şöyle buyurduğunu duydum: "Ölümler ve katliamlar halkı öylesine saracak ki sonunda (Kâbe’nin) haremine sığınacaklar. Katliamların şiddeti yüzünden sadık bir münadi şöyle nida edecek: Savaşıp katletmek neden? Sahibiniz filancadır.”

Muhammed bin Müslim der ki:

İmam Muhammed Bâkır (aleyhisselam)’ın şöyle buyurduğunu duydum: “Kaim ile Süfyani aynı yılda zuhur edecektir.”

Ebu Basir der ki:

İmam Ca'fer es-Sâdık (aleyhisselam) şöyle buyurdu: “Halk Arafat’ta durduğunda hızlı bir deveye binmiş birisi gelerek halifenin öldüğünü bildirecek. İşte onun ölümü ardından, Âl-i Muhammed (aleyhimusselam)’ın ve bütün halkın kurtuluşu gerçekleşecektir. Gökyüzünün doğu tarafında büyük bir ateşin geceleri doğduğunu gördüğünüzde işte o zaman halkın kurtuluşudur. Ve onun hemen ardından Kaim (aleyhisselam)’ın öncüleri gelir.”

Ebu Tüfeyl der ki:

İbnü'l-Kevvâ, Emirü'l-Mü'minin Ali (aleyhisselam)’a gazap hakkında bir soru sorduğunda, o şöyle buyurdu: "Gazaptan uzaklaşın. İki ölümün arasındaki iki ölümden ve hızlı deveye binen adamdan uzaklaşın. O hızlı deveye binen kimdir? Bilir misin o devenin ortası ile ayağının bağı birbirine karışmıştır. O adam halka bir haber verecek onlar da onu öldürecekler. İşte (asıl) gazap o zaman başlayacaktır!" (Gaybet-i Numanî, Şeyh Muhammed bin İbrahim-i Numanî).

OKAN EGESEL

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.