27 Nisan 2017 Perşembe 13:35
‘Şu altı şey yiğitliktendir’
Şeyh Saduk İbn-i Babeveyh, Uyun-u Ahbar’ir-Rıza (a.s.) isimli eserinde şöyle anlatıyor:

İmam Rıza (a.s), Resûlullah’ın (s.a.a) şöyle buyurduğunu nakletti: “Evlat, reyhandır; benim iki reyhanım da Hasan ve Hüseyin'dir.”

İmam Rıza (a.s), Resûlullah’ın (s.a.a) şöyle buyurduğunu nakletti: “Ey Ali! Sen cennet ve cehennemi bölensin; sen cennet kapısını çalacak hesapsız olarak cennete gireceksin.”

İmam Rıza (a.s), Resûlullah’ın (s.a.a) şöyle buyurduğunu nakletmiştir: “Ehl-i Beyt'imin sizin aranızdaki misali (konumu) Nuh'un gemisi misali gibidir; kim o gemiye bindiyse kurtuldu, kim de ondan geri kaldıysa boğuldu ve ateşe düştü.”

İmam Rıza (a.s), Resûlullah’ın (s.a.a) şöyle buyurduğunu rivayet etti: “Allah'ın ve Resulünün gazabı, kanımı (başka bir nüshaya göre zürriyetimin kanını) döken ve Ehl-i Beyt'im hakkında beni inciten kimseye şiddetlendi.”

İmam Rıza (a.s), Resûlullah’ın (s.a.a) şöyle buyurduğunu rivayet etti: “Bir melek benim yanıma gelerek şöyle dedi: Ey Muhammed! Allah-u Teâlâ sana selam söyleyip şöyle buyuruyor: Ben Fâtıma'yı Ali ile nikahladım, sen de Fâtıma’yı Ali ile nikahla; ben Tuba ağacına inci, yakut ve mercan getirmesini emrettim; gök ehli bu evlilikten dolayı sevindiler. Yakın bir zamanda cennet gençlerinin efendisi iki evlat dünyaya gelecek; cennet ehli onların vesilesiyle süslenecek. Öyleyse ey Muhammed! Seni müjdeliyorum; şüphesiz sen önceki ve sonraki insanların en üstünüsün.”

İmam Rıza (a.s), Resûlullah’ın (s.a.a) şöyle buyurduğunu nakletti: “Altı şey yiğitliktendir; üçü vatanda, üçü de yolculukta… Vatanda olan şunlardır: Allah'ın Kitabını (Kur'ân'ı) okumak, Allah'ın mescitlerini (camileri) imar etmek (şenlendirmek), Allah için kardeş edinmek. Yolculukta da olanlar ise şunlardır: Azığı infak etmek (bağışta bulunmak), güzel huylu olmak ve günaha düşmeyecek şaka ve mizah yapmak.”

İmam Rıza (a.s) Resûlullah’ın (s.a.a)'den şöyle buyurduğunu rivayet etti: “Yıldızlar gök ehli için emniyet ve kurtuluş vesileleridir; Ehl-i Beyt'im de ümmetim için emniyet ve kurtuluş vesilesidir.”

İmam Rıza (a.s), ceddi Ca’fer b. Muhammed (a.s)'dan şöyle buyurduğunu nakletmiştir: “Babam Muhammed b. Ali'nin (İmam Bâkır'ın) yüzüğünün taşına şöyle yazılmıştı: Zannî billahi hasen ve binnebiyy'il mutemen ve bilvasiyyi zi'l menen ve bi'l Huseyn ve'l Hasen/Allah'a zannım iyidir, güvenilir Peygambere de; minnet (ihsan) sahibi vasiye; Hüseyin ve Hasan'a da…”

OKAN EGESEL

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.