13 Mart 2018 Salı 00:00
‘Yeni bir hüküm ile zuhur edecek’

Ebu Basir’den rivayetle;:

İmam Muhammed Bâkır (aleyhisselam) şöyle buyurdu: “Kaim yeni bir emir, yeni bir hüküm ile kıyam edecek ve bu, Araplara çok zor geçecek. Onun şanı, kılıçtan başka bir şey değildir. Kimseden tevbe etmesini istemeyecek, Allah yolunda yaptıklarından dolayı, kınayanların kınamasına aldırmayacak.”

Ebu Basir’den rivayetle;

İmam Ca’fer es-Sâdık (aleyhisselam) şöyle buyurdu: “Niçin Kaim (aleyhisselam)’ın zuhur etmesi için bu kadar acele ediyorsunuz? Allah’a and olsun ki, O’nun elbisesi hep sert ve kalındır, yemekleri hep lezzetsizdir, o kılıçtan başkası değildir ve ölüm kılıcın gölgesi altındadır.”

Ebu Basir’den rivayetle;

İmam Ca’fer es-Sâdık (aleyhisselam) şöyle buyurdu: “Kaim zuhur ettiğinde onunla Araplar ve Kureyş arasında kılıçtan başka bir şey olmayacak. Ve onlara kılıçtan başka bir şey göstermeyecek. Öyleyse niçin Kaim’in zuhur etmesi için acele ediyorsunuz? Allah’a and olsun ki, O’nun elbisesi hep sert ve kalındır, yemekleri hep lezzetsiz arpa ekmeğidir ve o, kılıçtan başka bir şey değildir ve ölüm kılıcın gölgesi altındadır.”

Ebu Hamza Somali’den rivayetle;

İmam Muhammed Bâkır (aleyhisselam)’ı şöyle buyururken duydum: “Âl-i Muhammed’in Kaim’i (a.s.)zuhur ettiğinde Allah O’na müsevvim, mürdif, münzel ve kerrüb meleklerle yardım edecektir. Cebrail, O’nun önünde olacak, Mikail sağında ve İsrafil ise solundan gelecektir. Ve korku bir aylık yoldan O’nun önünden, arkasından, sağından ve solundan ilerleyecek. (Allah’a) yakın melekler de O’nun hizasında olacaklar. O’nu ilk izleyecek olan Muhammed (s.a.a.), ikincisi ise Ali’dir (a.s.). (Hz. Resûlullah ve Hz. Ali’nin mübarek ruhları O’nu teyid ederek O’nu destekleyecek ve O’na yardım edeceklerdir). O’nun elinde bir yalın kılıç vardır. Allah O’na Rum’u, Deylem’i, Sind’i, Hindistan’ı, Kabilşah’ı ve Hazar’ı fethettirecektir.

Ey Ebu Hamza! Kaim (aleyhisselam) sadece halkın şiddetli korku, zelzele, fitne ve belalar zamanında zuhur edecek ve bundan önce taun hastalığı ortaya çıkacak, Arapların arasında keskin bir kılıç zuhur edecek ve halkın arasında şiddetli ihtilaflar, dinlerinde ayrılık ve tefrikalar çıkacak ve durumları çok değişecek. Öyle ki, halkın dertlerinin büyüklüğünü ve birbirlerini yediklerini gören birçokları sabah-akşam ölmeyi dileyecekler. O’nun zuhuru ümitsizlik ve yeis esnasındadır.

O’nun zamanında yaşayarak O’na yardım edecek olanlara ne mutlu. O’na ve O’nun emrine karşı çıkıp da O’na düşman olanlara ise gerçekten eyvahlar olsun! O, yeni bir emir, yeni bir sünnet ve yeni bir hüküm ile zuhur edecek. Bu da Araplara çok zor ve şiddetli geçecek. O’nun şanı sadece katletmektir, hiç kimseden tevbe etmesini istemeyecek ve Allah yolunda yaptıklarından dolayı O’nu kınayanların kınamasına aldırış etmeyecek.” (Gaybet-i Numanî, Şeyh Muhammed bin İbrahim-i Numanî).

OKAN EGESEL

Son Güncelleme: 14.03.2018 02:21
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Yeşim güler 2018-03-14 09:39:50

Evet herkes ne ise o olacak ne itaat nede tövbe olmayacak kimse aslında o gelmeden insan ayıkmali o geldiğinde herşey susacak sadece Hâk konuşacak