Biz o gün bütün insanları imamları ile birlikte çağırırız. Kimin kitabı sağ taraftan verilirse, onlar kitaplarını sevinerek okurlar ve kıl kadar bir haksızlığa uğramazlar. (İsra, 71)
İmam Bâkır (a.s) şöyle buyurdu: “Allah Resulü, ümmetin Ali, Hasan ve Hüseyin (a.s)’a uymasını vasiyet etti. Daha sonra, 'Ey iman edenler! Allah’a, Resûlüne ve kendinizden olan emir sahiplerine itaat edin' ayetini okuyarak şöyle buyurdu: Emir sahiplerinden maksat, kıyamet gününe kadar varlıklarını sürdürecek olan Ali ve Fâtıma’nın soyundan gelen imamlardır.”
İmam Ca’fer Sâdık şöyle buyurur: “Kişi (kul) Allah'ı, Resûlünü, bütün İmamları ve zamanının İmam’ını tanımadan, meselelerini zamanın İmam’ına götürmeden ve verdiği karara teslim olmadan gerçek mü'min olamaz.” Ardından İmam şöyle buyurdu: “Bir insan ilk İmam’ı tanımadan son İmam’ı tanıyabilir mi?” 
İmam Rıza (as) şöyle buyurur: “Biz Allah’ın mahlûkat arasındaki hüccetleri, kulların halifeleri ve sırrının eminleriyiz. Takva kelimesi ve sağlam kulp biziz. Bizler Allah’ın şahitleri ve insanlar arasındaki bayraklarıyız. Allah, gökleri ve yeri zail olmaktan korumak için, bizi vesile kılmıştır. Bizim vesilemizle yağmur yağdırır ve rahmet dağıtır. Yeryüzü açık veya gizli bir imamdan mahrum kalmaz. Eğer yeryüzünde bir gün dahi hüccet olmazsa, kendi ehlini tıpkı denizin yok etmesi gibi yok eder.” (Kemalu’d–Din, c.1, s.202).
Ehl-i Beyt İmamlarının ortak özelliğidir. Her biri yaşadığı dönemin ilim, ahlak takva ve yaşayış bakımından doruk noktasındaki şahsiyetleri olmuşlardır. Bu vasıf aynı zamanda imametin bir gereğidir de… Her imam yaşadığı dönemin zirve şahsiyetidir. Bu hakikati İmam Rıza şöyle ifade eder: 
"İmam Allah'ın yarattığı varlıkları arasındaki emin temsilcisidir. Allah’ın kullarına sunduğu hüccetidir. Allah’ın arzında O'nun halifesidir. Allah’a çağıran bir davetçidir. Allah’ın koyduğu haramların savunucusudur. İmam, insanları günahlardan temizler, ayıplardan arındırır. İlim özelliğiyle belirginleşmiş, yumuşaklık onun karakteristik özelliğidir. Dinin düzeni, Müslümanların onurudur. Münafıkların kinini üzerine çeker, kâfirlerin helak olmasının vesilesidir. İmam, zamanının tek adamıdır. Hiç kimse onun düzeyine erişemez. Hiçbir âlim olunla boy ölçüşemez. Onun alternatifi veya benzeri de olmaz. Fazilet sıfatıyla belirginleşir, bütün faziletler onda toplanmıştır. Ama o, bunları isteyerek veya çalışarak elde etmiş değildir. Bilakis bu faziletleri veren, yüce bahşedici olan, Allah tarafından ona özgü kılınmış özelliklerdir."
İmamlar, Allah’ın yerdeki halifeleridir. İmamlar, Allah’a açılan kapılardır. Bu kapılardan girilerek Allah’a varılır. “Allah, nurunu tamamlayacaktır.” (Saf: 8), “Allah, Resulüne ve indirdiğimiz nura iman edin…” (Teğabun: 8) ayetleri için Ca’fer Sadık (a.s.) şöyle buyurdu: 
“Allah’ın nuru, kıyamete kadar Muhammed’in (s.a.a.) soyundan gelen imamlardır. Yemin ederim ki Onlar, Allah’ın göklerdeki ve yerdeki nurudurlar. İmamın nuru, gündüzün ortasında her tarafı aydınlatan güneşin ışığından daha parlaktır. Onlar, mü’minlerin kalplerini aydınlatırlar. Allah, dilediği kimseleri de Onların nurundan yoksun bırakır. Bir kul, bizi sevdiği ve bizi veli edindiği zaman mutlaka Allah, onun kalbini arındırır. Bizimle barışık olunca, onu şiddetli hesaptan korur. Kıyamet gününün en büyük korkusundan emin kılar. İmamlık, ümmetin dizgini, dinin önderliği, Müslümanların düzeni, dünyanın dirliği ve mü’minlerin onurudur. İslam’ın yükselen temelidir. İmam, Allah’ın helal kıldığını helal, haram kıldığını haram kılar. Allah’ın dinini savunur. Hikmet, güzel öğüt ve kesin kanıtla insanları Rabbinin dinine davet eder. İmam, parıldayan bir dolunaydır. Zifiri karanlıklarda yol gösterir. Susamışlar için tatlı bir su, doğru yolu gösteren bir rehber, helak olmaktan koruyan bir kurtarıcıdır. O’ndan ayrılan kesinlikle helak olur. İmam, Allah’ın yarattığı varlıklar arasındaki emin temsilcisidir. Allah’a çağıran bir davetçidir. İmam, günahlardan temizler. Hiç kuşkusuz Allah, nebileri ve imamları muvaffak kılar, gizli ilminden ve hikmetinden verir.”
Ve 
“Her kim, döneminin imamını tanımadan ölürse, cahiliye ölümüyle ölmüş olur.” (Hadis-i şerif)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.