Göçebe bir Arap, İmam Bâkır’a (a.s.), “Allah’a ibadet ettiğinde O’nu görmüş müsün?” diye sordu.
İmam (a.s.), “Görmediğim birisine ibadet etmem” buyurdular.
Göçebe, “O’nu nasıl gördün?” dediğinde, İmam, “Gözler O’nu, bakmakla göremez fakat kalpler iman hakikati ile O’nu görür” buyurdular. (Prof. Dr. Haydar Baş, İmam Muhammed Bâkır, s.55).
Ravi diyor ki:
“İmam Bâkır (a.s.) ve İmam Sâdık (a.s.) namaza durduklarında renkleri değişiyordu; bazen kırmızı bazen de sarı oluyordu; sanki apaçık gördükleri biriyle müracaat ediyorlardı.” (Prof. Dr. Haydar Baş, İmam Muhammed Bâkır, s.57).
İmam Muhammed Bâkır için rivayet edilir:
“Bir gece ve gündüzde yüz elli rekât namaz kılardı.” (Prof. Dr. Haydar Baş, İmam Muhammed Bâkır s.59)
İmam Cafer (a.s.) şöyle buyurdu:
“Babam, ibadet için gece kalktığında, kıyamı uzatıyordu; rükûa ve secdeye gittiğinde onları uzatıyordu; öyle ki uykuya dalmış olduğunu sanıyorlardı; ansızın onun ‘la ilahe illallahu…’ dediğini duyuyorduk.” (Prof. Dr. Haydar Baş, İmam Muhammed Bâkır, s.63).
Tarihçiler anlatıyor:
“İmam Muhammed et-Takî (a.s.) iki rekât namaz kıldığında, her rekâtında Fatiha suresi ile İhlas suresini yetmiş kere okurdu.” (Prof. Dr. Haydar Baş, İmam Muhammed et-Takî, s.69).
“Her ayın ilk gününe girdiğinde, iki rekât namaz kılardı. Birinci rekâtında Fatiha Sûresini bir kere, İhlâs Suresini ise, ayın her bir günü sayısınca yani otuz kere okurdu. İkinci rekâtta da, Fatiha suresi ile Kadir suresini bu şekilde okurdu. Kolayına gelen miktarda sadaka verirdi ve böylece o ayın selametini satın alırdı.” (Prof. Dr. Haydar Baş, İmam Muhammed et-Takî, s.69).
“Ebu Muhammed (İmam Hasan Askerî), kendi zamanının en çok ibadet edeni idi. O, geceleri namaz kılmak, Kur’an okumak ve Allah’a secde etmekle sabahlardı.” (Prof. Dr. Haydar Baş, İmam Hasan el-Askerî ve İmam Mehdi, s.109).
Muhammed eş-Şakiri diyor ki:
“İmam Hasan Askerî (a.s.) ibadet mihrabında oturarak secdeye kapanıyor, ben ise uyuyordum. Kalktığımda onu yine secde halinde görüyordum.” (Prof. Dr. Haydar Baş, İmam Hasan el-Askerî ve İmam Mehdi, s.110).
Seyyid b. Tavus diyor ki:
“İmam Hasan Askerî (a.s.) namazda kalbi ve bütün vücuduyla varlığı yaratan ve bahşeden Yüce Allah’a yöneliyordu. Namaz kıldığı zaman dünya işleri için kollarını sıvamaz ve onlara önem vermezdi.” (Prof. Dr. Haydar Baş, İmam Hasan el-Askerî ve İmam Mehdi, s.110).
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.