25 Şubat 2006 Cumartesi 00:00
10 soruda kredi kartı yasası
Meclis'te kabul edilen Kredi Kartları Yasası mevcut uygulamaları çok fazla değiştirmiyor. Yasa uyarınca limitler sınırlanıyor ancak devlet faize müdahale etmiyor ~|~

Yaşanan intihar olayları nedeniyle kamuoyunda uzun süre tartışılan Kredi Kartları Yasası bir takım yeni düzenlemeler içeriyor. 10 soruda yasanın ana hatları şöyle:
* İcra takibine düşen borçlar nasıl yapılandırılacak?

Borçları nedeniyle 31 Ocak 2006 itibariyle ihtar almış, icralık olmuş ve temerrüde düşmüş olan kredi kartı borçlularına yüzde 18 yıllık faizle 18 taksitle ödeme imkanı getiriliyor. Borçluların 60 gün içinde ilgili bankaya veya avukatlara yazılı olarak başvurması gerekiyor.

* Taksitleri aksatılırsa borçlar ne olacak?

Borçlu yeni ödeme planındaki taksitlerden birini vadesinde ödemezse, sağlanan haklar ortadan kalkacak. Gecikme faizi üzerinden başlatılmış mevcut icra takip işlemleri yeniden başlayacak. Yeniden yapılandırılacak borçlar ve yeni ödeme planı, kart borçlusuna daha önce yaptığı ödemeleri geri isteme hakkı vermeyecek.

* Kredi kartı limitlerinde nasıl bir düzenleme getirildi?
İlk defa kredi kartı alacakların limiti 1 yıl süreyle aylık ortalama net gelirin 2 katını, ikinci yıl ise 4 katını aşamayacak. Kuruluşlar kart hamilleri talep etmedikçe kredi kartı limitlerini artıramayacaklar.

* Ek kart alırken bir sınırlama var mı?
Kart sahibinin talebi üzerine üçüncü kişiler adına asıl karta bağlı ve asıl kart limitini aşmamak kaydı ile ek kredi kartı düzenlenebilecek.

* Asgari ödeme tutarında bir değişiklik olacak mı?

Kredi kartlarında ödenmesi gereken asgari tutar dönem borcunun yüzde 20'sinden aşağı olamayacak. Ancak yasanın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren ilk altı ay için bu oran yüzde 10 olarak uygulanacak.

* Ödeme güçlüğüne düşülürse temerrüt faizi ödenecek mi?

Bankanın ödeme ihtarında bulunduğu tarihteki meblağ anapara olarak kabul edilecek. Böylece borçlular ödeme güçlüğüne düştükleri tarih ile icraya verildikleri tarih arasındaki temerrüt faizinden kurtulacak.

* Kartın çalınması durumunda yapılan harcamanın ne kadarından sorumlu olunacak?
Kartını kaybeden veya çaldıran kişi yapacağı bildirimden önceki 24 saat içerisinde harcama yapılırsa 150 YTL'sinden sorumlu tutulacak.

* Akdi faiz nasıl hesaplanacak?
Akdi faizin hesaplanmasında sektör ortalamasının alınmasından vazgeçildi. Merkez Bankası azami akdi ve gecikme faiz oranlarını saptayacak ve üç ayda bir açıklayacak.

* İstemeyene kart gönderilmeyecek
Talepte bulunmayan veya sözleşme imzalamayan kişiler adına hiçbir şekilde kart çıkarılamayacak.

* Borcun asgari tutarı ödenmezse?
Asgari tutarın son ödeme tarihini takip eden 3 ay içinde ödenmemesi durumunda kredi kartları iptal edilecek. Borçların tamamı ödeninceye kadar yeni kredi kartı düzenlenmeyecek.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137