04 Kasım 2006 Cumartesi 00:00
''3.5 milyon hanehalkı kirada oturuyor''
Gayrimenkul Yatırım Ortakları Derneği (GYODER) Stratejik Araştırmalar Enstitüsü Başkanı Can Fuat Gürlesel, 2005 sonu rakamlarına göre 15 milyon konutun bulunduğu Türkiye'de 3.5 milyon hanehalkının kirada yaşadığını, 2.75 milyonunun birden fazla evi olduğunu söyledi. Gürlesel, 7 milyon hanehalkının ise her ay tasarruf yapabildiğini kaydetti. ~|~

Gayrimenkul Yatırım Ortakları Derneği (GYODER), yeni konut finansman sisteminin gelişme potansiyelini ortaya koymak amacıyla "Türkiye'de Konut İhtiyacı ve Talebine Bağlı Konut Finansman sisteminin Gelişme Potansiyeli ve Ülke Ekonomisine Katkısı 2006?2015" başlıklı bir rapor hazırladı.
Raporun bir bölümü, 15 Kasım'da üçüncüsü gerçekleştirilecek olan "Konut Finansmanı ve Türkiye Konferansı" tanıtımı amacıyla Hilton Oteli'nde düzenlenen basın toplantısında, Stratejik Araştırmalar Enstitüsü Başkanı Can Fuat Gürlesel tarafından açıklandı.

Gürlesel, dört bölümden oluşan raporda, konut finansmanı sisteminin mevcut haliyle çalıştırılması halinde 2015 kadar sektörün nasıl gelişme göstereceğini ortaya koyduklarını belirtti. Öngörüleri sabit fiyatlarla hazırladıklarını belirten Gürlesel, hesaplamaların, kişi başına gelirin 2015'te 7 bin 200 dolar, fiyat istikrarını yıllık yüzde 5 ve altında enflasyon, döviz kurunda istikrar ve nominal faizin yüzde 8.9, reel faizlerin ise 3.4 olarak baz alarak belirlediklerini söyledi.

Gürlesel, Türkiye'de 2005 sonu rakamlarına göre 15 milyon konutun bulunduğunu, bunun 5.2 milyonunun inşaat izini olmayan konutlardan oluştuğunu belirterek, var olan konutların yüzde 42'sinin ise 30 yaş ve üstü olduğunu kaydetti.
Gürlesel, Türkiye'de 3.5 milyon hanehalkının kirada oturduğunu, 2.75 milyonunun ise birden fazla evi olduğunu belirterek, en yüksek ve yüksek gelir grubundaki 7 milyon hanehalkının ise tasarruf yapabildiğini söyledi. Gürlesel'in rapordaki belirlemelerden aktardığı verilere göre, 2015 yılında Türkiye'de nüfus 81.65 milyon, kentleşme oranını yüzde 4.04, kentli hanehalkı sayısı da 15.11 milyon olacak. 2006?2015 yılları arasında 6.95 ile 8 milyon arasında konut açığı olacağı tahmininde bulunulan raporda, kentler arası göç ve kentsel dönüşümle birlikte 5.5 milyon yeni konuta ihtiyaç duyulacağı kaydedildi. Gürlesel, yeni konut finansman sisteminin temel kurumsal amacı, sağlıklı çalışan bir ipotekli konut kredi mekanizmasının kurulması ile bu amaç paralelinde sağlıklı finansal kaynaklar ve akışlar oluşturduğunu kaydetti.

Konut finansman sisteminin finansal mekanizmasında birincil ve ikincil piyasaların yer aldığını vurgulayan Gürlesel, birincil piyasaların tüketicilere ipotekli konut kredisi kullandıracak konut finansman kuruluşları bankaların, finansal kiralama şirketleri ve finansman şirketlerinin ağırlıklı olacağını, ikincil piyasaların ise sermaye piyasası araçları ile re?finansman olanakları oluşacağını söyledi.  Türkiye'de yeni konut finansmanı sisteminin gelişmesi öngörüsüyle 10 yabancı bankanın temsilcilik açtığını vurgulayan Gürlesel, Türkiye'de yabancıların taşıdığı risk miktarının ise 122.7 milyor dolar olduğunu ifade etti. Gürlesel, Türkiye'de 2015 yılına kadar 72.5 milyar dolarlık ipotekli konut kredisi kullanılacağını, bunun ise 75.70 milyar dolarının kullandırılacağını düşündüklerini aktardı.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.