24 Ocak 2012 Salı 11:30
‘Çek'le ödemenin sonu gelebilir
EKONOMİ SERVİSİ

Çekle ödemenin sonu mu geliyor? Meclis Genel Kurulu'nda dün görüşülmeye başlanan Çek Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısına göre, karşılıksız çeklere hapis cezası kaldırılacak. Karşılıksız çek kesenlere ilişkin hapis cezası yerine ise 10 yıl süre ile “çek kullanma yasağı” uygulanacak.
Ancak hapis yasağının kalkacak olması, ticaretinin önemli bir bölümünü ‘çek'le yapan fabrika yöneticileri ile tüccarı kara kara düşündürüyor. Bazı milletvekilleri, hapis cezasının kaldırılmasının alacaklı açısından mağduriyete yol açacağını ve piyasada çeke olan güvenin ortadan kalkacağını dile getirdi. Bu tartışmalar Meclis'teki dünkü oturumda da kendini gösterdi.
Karşılıksız çekte hapis cezasını kaldıran düzenleme uygulamaya girmeden önce verilen çeklerde mevcut uygulamanın devam etmesi şeklinde bir geçiş hükmünün tasarıya konması için girişimler yapılıyor. Çekte hapis cezasının kaldırılması ile birlikte alacaklı açısından ortaya çıkacak mağduriyetin giderilmesi ve çeke olan güvenin sağlanması için kredi kartında olduğu gibi çekte de bir limit konulması, bankaların sorumluluğunun artırılması gibi alacaklıyı koruyacak tedbirler alınması da istendi.  Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Çek Yasasıyla ilgili eleştirilere ilişkin olarak geçen hafta sonu yaptığı açıklamalarda Çek Yasasıyla ilgili eleştiriler konusunda, ‘'Şu anda işleyen sistem alacaklının lehine falan değil. Aradan biz devleti çıkarıyoruz. O açıdan getirdiğimiz sistem alacaklının lehinedir'' demişti. Alacaklıyı koruyacak sistemin Merkez Bankası bünyesinde kurulan Risk Santralizasyon Merkezi olduğunu vurgulayan Ergin, “Bununla kredili alışveriş yapmak isteyenler, satıcı kişi, borçlanmak isteyenin hem pozitif hem negatif sicilini görme imkanına kavuşuyor. Ticaret hayatında esnaflık faaliyetine devam etmek isteyenler, mecburen çeklerini ödemek zorundalar. Aksi halde çek hesabı açamayacaklar, çek defteri alamayacaklar ve çek keşide edemeyecekler. Bu açıdan yeni getirilen sistemde alacaklılarımızın da hukukunu korumaya dönük çok önemli tedbirler var'' dedi.

Karşılıksız çek kullanımının önü açılıyor
Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu Başkanı Erhan Özmen, Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği Başkanı Murat Bozkurt  ve Türkiye Yem Sanayicileri Birliği Başkanı Ülkü Karakuş tarafından imzalanan deklarasyonda, mevcut yasanın karşılıksız çek kullanımını caydırdığı bildirildi.
Açıklamada çek kanunundaki yeni düzenlemenin çeki ticari itibari yüksek güvenli ödeme aracı olmaktan çıkaracağına işaret edildi. Türkiye Yem Sanayicileri Birliği Başkanı Ülkü Karakuş da, özellikle tarıma dayalı sanayi sektöründe faaliyet gösteren şirketlerde ticaretin tamamının çek ile döndüğüne dikkat çekerek, “2011 rakamlarına bakıldığında çeklerin ödenme kabiliyetinin çok yüksek olduğu görülecektir. Oturmuş sistemde çeki ödemeyip mal temin eden tedarikçiyi mağdur edenler, değişik nedenlerden dolayı mağdur gösterilerek, asıl mağdurlar görmezden gelinmektedir” dedi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137