15 Ocak 2009 Perşembe 00:00
AB, devletin 'sosyal' vasfını tamamen kaldırmak istiyor
? "Sosyal Güvenlik harcamaları kısılarak açıkları azaltılacak" (23 Haziran 2003 tarihli Ulusal Program). Yeni çıkarılan Sosyal Güvenlik düzenlemesi ile, verilen bu söz, yerine getirilmiş; devletin, "sosyal" vasfı iyice azaltılmıştır. ~|~

 

Vatandaşlar, artık en basit ilaçları bile Sosyal Güvenlik kapsamında almakta zorlanmaktadır. Emeklilik yaşı ve primleri yukarı çekilmiştir. Sosyal Güvenlik konusunda meseleye daha geniş olarak değinmekteyiz.

Ekonomimiz krizlere açık hale getirildi
? "Sermaye hareketlerinin tam serbestleşmesi sağlanacaktır" (23 Haziran 2003 tarihli Ulusal Program). Bir anda ülkelerin finans piyasalarına giren ve çıkabilen sermaye hareketleri, boyutlarının da büyüklüğü dikkate alındığında ülke ekonomilerini bir anda alt üst edebilmektedir. Dünyada, Paul Krugman'ın da altını çizdiği üzere "her 19 ayda bir çıkan finansal kriz"lerin temel sebebi, sermaye hareketlerindeki bu tam serbestlik uygulamasıdır. Böyle bir uygulama ile ulusal piyasalar, global sermaye sahiplerinin hem kontrolüne geçmekte, hem de bu ecnebi sermaye sahipleri anlık hareketlerle çok büyük kârlar elde ederken, bunu ödemek de milletin vergilerine kalmaktadır.

Vergi milletin sırtına yükleniliyor
? "Vergi tabanı genişletilecek" (23 Haziran 2003 tarihli Ulusal Program).
Globalizmin vergi anlayışı şudur: Global firmalardan alınan vergiler azaltılırken; vergi yükü, kayıt dışı adı altında vergi tabanının genişletilmesi ile milletlerin sırtına yüklenmektedir.

Batan bankaların borcu da milletin omuzlarında
? "TMSF'ye Merkez Bankasının avans vermesine imkan tanınmıştır" (23 Haziran 2003 tarihli Ulusal Program).
Ülkemizde, önce bankaların batmasına göz yumulmuş, sonrasında da bu borcun devlet garantisine alınması sağlanmıştır. Böylece yük, milletin omuzlarında kalmıştır. Merkez Bankası'nın Hazine'ye borç vermesine yasak getiren zihniyet, söz konusu global sermayenin alacakları olduğunda Merkez Bankası'nın TMSF'ye avans vermesini istemekte, bu da hükümet tarafından kabul edilmektedir.


SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET  /
Prof. Dr. Haydar Baş'ın kaleminden


SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET İÇİN NE DEDİLER

Prof. Dr. Patric Boulogne / Paris Üniversitesi, Fransa
AB kendi içinde oturmadı
Avrupa Birliği kendi içinde ciddi sorunlar yaşamaktadır. Yöneticilerimiz üye devletler ve topluluk kararları arasında açık bir şekilde çözüm bulma konusunda yetersiz görünüyorlar. Ayrıca ABD'den bağımsız bir Avrupa politikasından bahsedebilmek mümkün mü? Her daim itaatkar, her daim boyun eğici! Öte yandan Avrupa Birliği farklı sonuçlar getirebilecek genişleme konusunda da tereddüt ediyorlar. Avrupalıları yeterince koruyan kurallar da koyamıyorlar. Ortak savunma ve dış politika konularında başarısızlar. Üç büyük jeopolitik komşumuz olan Ortadoğu, Afrika ve Rusya ile ekonomik kalkınmada işbirliği konusunda başarı gösteremiyor.
Bugün Avrupa Birliği kendi içinde oturmamışken, AB yöneticileri problemleri çözmekte yetersiz kalırlarken ve dahası nasıl bir Avrupa sorusuna tam ve nihai cevap verilmemişken Sayın Baş'ın Milli Devlet ve Milli Ekonomi Modeliyle her toplumun ve her devletin problemlerini başka devletlerin ve halkların problemleriyle çoğaltmadan kendi içinde çözüyor. Dünya yeni oluşumlara giderken Baş'ın Milli Devlet/Sosyal Devlet tezi çok anlamı ifade etmektedir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137