13 Ocak 2009 Salı 00:00
AB, Türk gençliğine de el atıyor
? "Socrates, Leonardo da Vinci, Youth programlarının devreye konması gerekmektedir" (Bkz. 8 Mart 2001?Katılım Ortaklığı Belgesi). ~|~

 

Her milletin kendi tarihinden, kültüründen, inancından beslenen bir eğitim modeli olmalıdır. Gençliğimizin, Türk milletinin kimliğini oluşturan ve bağrında bulunan değerleri tanıması, her şeyden önce kendi değerleri ile barışması lazımdır.Acaba, bize Socrates'i eğitim programlarımız adına tavsiye edenler, kendi gençlerine ne kadar M. Kemal Atatürk'ü veya Mevlana'yı örnek olarak anlatmaktadırlar.

AB, devleti zayıflatmak istemektedir
? 2006 yılı AB'nin Türkiye İlerleme raporuna göre; "KİT'lerin Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'daki (GSYİH) payı % 5 seviyesine inmiştir. Bu olumlu bir gelişmedir".
Oysa AB ülkelerinde, IMF ve OECD verilerine göre devletlerin ekonomi içerisindeki payı % 40'ların üzerindedir. Fransa'da ise % 50'nin üzerindedir. Devletin en kârlı kurumlarının global sermaye sahiplerine satılmasını bize tavsiye eden AB, kendi topraklarında tam tersi uygulamalarını görmekteyiz. AB sürecinde % 25'ler den % 5'lere düşürülen devletin ekonomideki payı, ülkemizin bedava fiyatlardan nasıl talan edildiğini göstermektedir.

AB, Türk tarımını bitirmek istemektedir
? "Tarıma verilen ürün destekleri tamamı ile kaldırılmalıdır" (Bkz. 2006 yılı İlerleme Raporu).
Tarım bölümünde, AB'nin bütçelerinde en yüksek payın tarıma ayrıldığını, stoklarında tarım fazlaları olduğunu; ülkemizde ise ürün desteklerinin kaldırılarak iç piyasalarıımızın global tarım kuruluşlarının pazarı haline getirilmek istendiğini örnekleri ile detaylandırdık. İlerleme raporundaki bilgilerde buna işaret etmektedir.

AB, Türkiye'yi finansal abluka altına almaktadır
? "Merkez Bankasının bağımsızlığı ve kamu finansmanın Merkez Bankası tarafından yapılmasının yasaklanması olumlu adımlardır" (Bkz. 2006 yılı İlerleme Raporu). Her iki uygulama da, ülkelerin globalleşme adı altında finansal olarak, global sermaye sahipleri tarafından esir alınmasının en önemli iki adımıdır.

SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET /
BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş'ın kaleminden


SOSYAL DEVLET-MİLLİ DEVLET İÇİN NE DEDİLER:

Prof. Dr. Ünal Emiroğlu / Mimar Sinan Üniversitesi
Ulusal bilincin yükselmesine çok önemli bir katkı
200 yıla yakın bir süredir batı, "Sosyal Devlet", "Sosyal haklar", "Sosyal Hukuk" gibi kavramlarla uğraşıyor. Bu kavramlar 1960 sonrası Türkiye'sinde sözü en çok edilenlerdendir. 40 yılı aşkın bir süredir ülkemizde bu kavramlar çerçevesinde yürütülen tartışma ve mücadele, demokrasi ve hukuk devleti sorunlarına ilişkin tartışmalar kadar yoğundur. Ne var ki, özellikle sosyal haklarla ilgili olanda göze çarpan, genel ve çözüm üreten çalışmaların yokluğu ya da azlığıdır. İşte Sayın Prof. Dr. Haydar BAŞ'ın "Sosyal Devlet Milli Devlet" başlığını taşıyan kitabı, gerek öğretide gerekse bireysel ve toplumsal yaşamımızda, bu alanda duyulan ihtiyaca büyük ölçüde cevap getirebilmiştir. Özellikle küreselleşme tekelci kapitalizmin dünya ölçüsünde adaletsizlikler ve savaşlara yol açtığı, ABD 'nin askeri gücüne dayanarak dünyaya hakim olmaya çalıştığı, ülkemiz dahil, dünyanın her köşesinde kurduğu askeri üslerle tüm doğal kaynaklara sahip olma kertesinde Sayın BAŞ 'ın bu eseri, bu ülkenin evladına, ulusal bilincinin yükselmesinde çok önemli katkıda bulunmuştur.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137