05 Haziran 2009 Cuma 00:00
ABD, askeri harcamalarını sürekli arttırmaktadır
2007 yılında ABD'de askeri harcamalar için ayrılan bütçe 462.7 milyar dolardır. ABD, her geçen gün askeri harcamalarını arttırmaktadır. ~|~

 

2000 yılında 288.8 milyar dolar olan bu miktar, 2005 te 420.7 milyar dolara, 2006 ta ise 441.6 milyar dolara çıkartıldı ki bu rakamların içinde 300 milyar dolarlık Irak ve Afganistan bütçeleri bulunmamaktadır. ABD, en yakın takipçisi Çin'den 7 kat daha fazla askeri harcama yapmaktadır. Askeri harcama rakamlarını, mukayeseli olarak gözlemlersek şu tablo ortaya çıkmaktadır: 2005 yılı için; ABD 420.7 milyar dolar, Çin 62.5 milyar dolar, Rusya 61.9 milyar dolar, İngiltere 51.1 milyar dolar, Fransa 41.6 milyar dolar? Türkiye ise 9.8 milyar dolar askeri harcama yapmış bulunmaktadır. Sözkonusu rakamlara baktığımızda; dört bir tarafı siyasi ve askeri problemlerle çevrili, toprakları üzerinde hesaplar ve oyunlar yapılan ülkemize, "askeri harcamaları kısın" diyen devletlerin ve küresel odakların kendi askeri harcamalarını ne kadar yüksek tuttuklarını görmekteyiz. Bütün bu engellemelere rağmen Cumhuriyet'in ilk yıllarından beri askeri gücünü "caydırıcı unsur" olarak gören ve ona yatırım yapan Türkiye, oldukça şanslıdır. Zira bugün Türkiye, NATO ülkeleri içerisinde askerî güç bakımından ABD'den sonraki en büyük orduya sahiptir. Öte yandan Türkiye'nin askerî gücünün sadece rakamsal olmadığı ve milli menfaatleri gerektirdiğinde bu gücü sonuna kadar kullanmaktan asla çekinmediği gerçeği, tüm dünyanın kabul ettiği hakikattir.

Askeri güç, inanmış insan gücüdür
Askeri güç demek, sadece silah ve teknoloji gücü demek değildir? En önemli askeri güç, şüphesiz ülkesini korumaya "inanmış insan gücü"dür. Geçmişte Kurtuluş Mücadelesinde, dönemin en güçlü teknik imkanlarına sahip ordularına karşı bağımsızlığını kazanan milletimiz, bunu modern silahlarla değil, ülkesine inanmış, uğruna ölmeyi şehit kabul eden insan gücü ile kazanmıştır. Böyle bir insan gücü olmadığı için para veya pasaport karşılığı tavizlerle oluşturulan ABD ordusu, bu kadar teknik imkana rağmen hiçbir kara savaşını kazanamamıştır. Nitekim Irak, yıllık bütçesi yarım trilyon doları bulan ABD ordusu için bataklık olmuştur. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin gücüne ilişkin en çarpıcı örneklerden birisi, Kıbrıs Barış Harekâtıdır. Garantör ülke Türkiye, 1963 yılından itibaren yoğunlaşan Rum saldırılarını ve katliamlarını sona erdirmek ve gerekli karşılığı vermek için, önce diplomasi yolunu denemiş; bu süreçte Rumların, askeri darbe yaparak yönetime el koyması neticesinde, Türkiye adaya 1974 yılında asker çıkartmıştır. TSK, adaya "tek başına" asker çıkartarak Türk toplumunu özgürlüğüne, can, mal, namus ve sair hak ve hürriyetlerine kavuşturmuştur.

SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET  /
Prof. Dr. Haydar Baş'ın kaleminden


SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET İÇİN NE DEDİLER

Prof. Dr. F.R. Grabau / Magdeburg Üniversitesi?Almanya
Sosyal Devlet, vatandaşa kaynak aktarıyor
Almanya'da "Sosyal harcamalar bütçenin % 18'idir ve yetersizdir. Konumumuzu korumaya çalışıyoruz ama bu mümkün gözükmüyor. Almanya yüksek vergiler konusunda lider. Mali kurumlar güçlü vergi sistemini savunmaktadır. Bu da Alman vatandaşlarının yüksek vergilerin altında ezilmesi sonucunu doğurmaktadır.
Halbuki Prof. Dr. Baş'ın Sosyal Devlet?Milli Devlet tezinde, sosyal devlet projeleri çerçevesinde vatandaşa kaynak aktarılması isteniyor. Bu son derece doğru bir yaklaşımdır. Prof. Dr. Haydar Baş'ın "Milli Ekonomi Modeli" tezinde ifade ettiği "belirli bir gelirin altındakilerden vergi alınmaması" formülünü destekliyorum.
Prof. Dr. Haydar Baş çarpıcı son eseri, "Sosyal Devlet ? Milli Devlet" ile devletlerin dış boyunduruğa girmeden kendi gücüyle nasıl ayakta durabileceğini açık bir şekilde ortaya koymuştur.  Almanya için de modelin sahibi Prof. Dr. Haydar Baş'tan yardım istememiz gerekeceği kanaatindeyim.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137