22 Aralık 2008 Pazartesi 00:00
ABD ile mücadele eden kazaen ölüyor
Torrijos hükümeti, MAIN'in ülke üzerindeki çalışmalarını anlayarak buna fırsat vermedi, tam aksine verilen mücadeleler neticesinde Torrijos, kanalı ABD'den geri aldı. ~|~

 

Aynı yıl Başkan Carter ile hem kanal bölgesini, hem de kanalın kendisini Panama kontrolüne devreden yeni anlaşmayı imzaladı. Torrijos, Reagan yönetiminin kanal anlaşmasını yeniden masaya yatırma isteğini inatla reddetti. Roldos'un ölümünden 2 ay sonra, Omar Torrijos da bir uçak kazasında öldü. Tarih 31 Temmuz 1981. 20 Aralık 1989'da Birleşik Devletler, 2. Dünya Savaşından bu yana bir şehre yapılmış en büyük hava saldırısıyla Panama'ya saldırdı. Panama ve Panamalılar ne Birleşik Devletler, ne de herhangi bir başka devlet için kesinlikle bir tehdit oluşturmuyorlardı.

ABD Venezüella'yı sıkıştırıyor
Chavez'i iktidardan devirmek için her türlü yolu deneyen ABD, halkı ayaklandırmakta başarılı olamayınca, Venezuela ekonomisinin bel kemiği olan devlet petrol şirketinde (PDVSA) grev başlattı; ancak bunda da başarılı olunamadı. ''Kamuya ait petrol şirketi Petroles de Venezuela Sociedad Anonima'nın (PDVSA). Bugün PDVSA'nın yıllık cirosu en aşağı 40 milyar dolar ve dünyada ikinci zengin hidrokarbon yatakları üzerinde oturuyor ?78 milyar varil petrol ve tahmini 238 milyar varil tar?petrol (çok ağır, asfalt içeren petrol).

Bütün Venezüella PDVSA'ya bağlı
Latin Amerika'nın en büyük şirketlerinden biri ve ABD'ye petrol satan ülkeler arasında dördüncü. PDVSA'nın bir yan kuruluşu olan Citgo, ABD'de kurulu... 8 rafineri ve 14.000 benzin istasyonu ile ABD'de Venezuela petrolünün dağıtımını yapıyor. Bütün Venezuela mali bakımdan PDVSA'ya bağımlı: Petrol satışı devlet gelirinin yarısını ve dışsatımın yüzde 80'ini sağlıyor.
Venezuela ekonomisinin önemli ölçüde artı değer yaratan tek kesimi PDVSA. Grev hikayelerinde tekrar tekrar işitilen bir isim var: INTESA?1996'da kurulan bu teknoloji firması, PDVSA ve U.S Fortune 500 şirketinden biri olan Science Applications İnternational Corp? SAIC'in ortak yatırımı. INTESA'yı bir önceki hükümetten miras alan Chavez hükümeti, SIAC'ın ABD İstihbarat Kuruluşlarıyla yakın ilişkisini dehşet içinde öğrendi. SIAC'ın yönetim kurulu üyelerinden bazıları: Eski CIA müdürleri John Deutsch ve Robert Gates, eski ABD savunma bakanı William Perry, Christian Parenti ?The Nation dergisi muhabiri, yazar.

 

SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET  /
Prof. Dr. Haydar Baş'ın kaleminden


SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET İÇİN NE DEDİLER

Prof. Dr. Patric Boulogne / Paris Üniversitesi:
Milli devlet ? Sosyal Devlet tezi dikkatle incelenmelidir
Eski Sosyalist Dışişleri Bakanı Hubert Verdine'in, Eylül 2007'de Cumhurbaşkanı'na sunduğu raporda küreselleşme karşısında Fransa'nın iki özel durumunu öne çıkarmaktaydı: Bunlardan birincisi serbest pazar ekonomisine yönelik zayıf halk desteği, öteki ise serbest pazar ekonomisine duyulan güvensizlikti.
İşte tam bu noktada yani Fransa da ve diğer Avrupa ülkelerinde bir taraftan ahlaki değerler , bir taraftan ekonomik pazarlar kaybedilirken Prof. Dr. Haydar Baş Milli Devlet teziyle hem ortak değerleri koruyor, hem de Pazar kavgalarındaki haksız rekabeti önlüyor.
Prof. Dr. Haydar Başın tezine göre, bugün Avrupa Birliği kendi içinde oturmamışken, AB yöneticileri problemleri çözmekte yetersiz kalırlarken  ve dahası nasıl bir Avrupa sorusuna tam ve nihai cevap verilmemişken Sayın Baş'ın Milli Devlet ve Milli Ekonomi Modeliyle her toplumun ve her devletin problemlerini başka devletlerin ve halkların problemleriyle çoğaltmadan kendi içinde çözüyor.Dünya yeni oluşumlara giderken Baş'ın Milli Devlet / Sosyal Devlet tezi çok anlamı ifade etmektedir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137