25 Aralık 2008 Perşembe 00:00
ABD kışkırtmasıyla 200 bin kişi savaşta öldü
1960 yılında başlayan iç kargaşa 1966 yılına kadar devam etti; bu süre içerisinde 200 bin insan iç savaşta öldü. ~|~

 

Guatemala maden rezervleri açısından dünyanın en büyük kaynaklarına sahip ülkeler arasında yer almaktadır. 1966 yılında imzalanan barış antlaşmasından sonra gelen iktidarın ilk aldığı karar, yabancı maden firmalarına topraklarında maden arayıp çıkarma izni vermek oldu.

16.yüzyılın başında ülkeye altın aramak için gelen İspanyol işgalcilerden beri Guatemala'nın zengin maden yatakları başta altın olmak üzere global maden firmalarının iştahını kabartmaktadır. Bu ülkede çıkarılan madenlerin yıllık değeri 41 milyar dolar civarındadır; bu rakam resmi kayıtlara yansıyan rakamdır. Global firmaların bu rakamları her zaman değerinden az gösterme eğilimde oldukları dikkate alındığında bu kaynakların boyutu daha iyi anlaşılacaktır.

"? Maden şirketleri, kazanç olarak ellerine geçen her 100 dolardan geriye, yani ülkeye 1 dolar bırakmaktalar. Başka bir deyişle, utanılacak bir yasadan, bozguncu bir yasadan, her şeyini peşkeş çeken hükümetlere layık bir kanundan bahsediyoruz. Üstüne üstelik, bu verdikleri % 1 de yarıya bölünmektedir.
Etkilenen yerel halka % 0.5 veriliyor, öteki % 0.5 de devlete gidiyor".(Bkz. Guatemala'da Altına Çok Uluslu Hücum, B. Witte)
Suudi Arabistan'ın 1974'de sona eren petrol ambargosunun hemen arkasından, Washington, Suudiler ile müzakerelere başlayarak, onlara petro?dolarlar ve en önemlisi 'bir daha petrol ambargosu olmayacağı'na dair güvenceleri karşılığında; teknik destek, askeri teçhizat, eğitim ve ülkelerini 20. yüzyıla taşımak için bir fırsat önerdiler. Müzakereler olağandışı bir kuruluşun yaratılmasına neden oldu. Birleşik Devletler?Suudi Arabistan ortak ekonomik komisyonu JECOR olarak bilinen bu kuruluş, geleneksel dış yardım programlarının tam tersine, yepyeni bir kavramı içeriyordu: Suudi Arabistan'ı imar edecek Amerikan şirketlerinin tutulması için Suudi parasını kullanmak.SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET  /
Prof. Dr. Haydar Baş'ın kaleminden


SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET İÇİN NE DEDİLER

Prof. Dr. Ata SELÇUK / Fırat Üniversitesi:

Milli Devlet, tek kurtuluş reçetesi
Milli devletin özünde öncelikli olarak tam bağımsızlık vardır. Çünkü, bağımsızlığın olmadığı yerde hiçbir şekilde devlet olamaz. Ancak iradesiz bir topluluk oluşur. Ekonomi devletlerin en temel taşlarından biridir. Bağımsızlığın en çok etkili olduğu bir faktördür. İnanç bağımsızlık olmasa da tam olarak ortadan kalkmaz. Çünkü insanın kalbindedir. Ekonomi doğrudan doğruya hakim olanların elinde güçlü bir silahtır. Bir topluluk üzerinde tam olarak sonuç verir. Bu durum Prof. Dr. Haydar Baş tarafından yıllardan beri AB'ye, ABD'ye IMF'ye hayır sloganları ile her türlü yayın organları vasıtası ile halkımıza defalarca duyurulmuştur. Bu maksatla Şu anda tüm dünyanın duyduğu, ilim adamlarının kabul ve taktir ettiği Global güçlerin görmezliğe geldiği Prof. Dr. Haydar BAŞ Bey'in MİLLİ EKONOMİ MODELİ tüm dünyanın kurtuluş reçetesi olmuştur. Rusya bu modelin içinde beyan edilen gerçekleri kabul ederek, ev hanımlarını emekli yapmış. Doğum ikramiyesi olarak 9000 dolar ikramiye vererek nüfusunu gençleştirmenin çaresini bulmuştur. Birkaç ay evvel yüzbininci doğum gerçekleşmiştir. Maaşların 30?50 dolarlar seviyesinde olduğu bu ülke 2000 dolar askeri ücret uygulamaya başlamış halkını refaha kavuşturmuş ve ekonomisini düzeltmiş ve de ABD ye Ortadoğu ve Kafkaslardaki faaliyetleri nedeni ile rest çekmeye başlamıştır.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137