16 Haziran 2009 Salı 00:00
ABD, Ortadoğu'da vatan arama peşindedir
Dünyamızdaki okyanuslar içinde hareket halinde olan büyük akıntılar bulunmaktadır. Bu akıntıların, su döngüsü ve hava durumu üzerinde çok büyük etkisi vardır. Gulf Stream akıntısı, Meksika Körfezinden Atlantik Okyanusunu geçerek İngiltere'ye doğru akan bir akıntı olup çok iyi bilinen bir sıcak su akıntısıdır. ~|~

 

Gulf Stream dünyanın kalorifer sistemidir
Gulf Stream günde 97 kilometre (60 mil) hızla dünyadaki bütün nehir sularının yaklaşık 100 katı civarında bir su kütlesini hareket ettirir. Başta İngiltere'nin batısı olmak üzere bazı alanların hava durumunu etkileyen Gulf Stream akıntısı, sıcak iklimlerin sıcak sularını Kuzey Atlantik'e doğru hareket ettirir. Buzullar, bütün kara alanın % 10?11'ni kapsar. Şayet bütün buzullar bugün erimiş olsaydı, denizler yaklaşık 70 metre (230 feet) daha yükselirdi. Bütün bu bilgilerin BOP projesi ile çok yakından alakası bulunmaktadır.

Pentagon'un iklim raporu dikkat çekici
Observer" gazetesinin 22 Şubat 2004 sayısında çıkan "Pentagon'dan Bush'a: İklim Değişikliği Bizi Yokeder" başlıklı raporda önemli uyarılar yapıldığına dikkat çekilmektedir:
Gelecek 20 yıldaki iklim değişiklikleri global bir felaketle sonuçlanarak milyonlarca insanın savaşlar ve doğal afetlerde ölmesine yol açabilir...

ABD ve İngiltere iklim tehdidi altında
Observer'ın eline geçen bu gizli rapora göre, Avrupa devletleri ve ABD'nin büyük kısmı yükselen deniz seviyesinin altında kalacak ve Britanya 2020'de bir "Sibirya" iklimine teslim olacaktır. Nükleer savaşlar, dev kuraklıklar, açlık ve yayılan çatışmalar dünyanın her yerinde görülecek... Rapora göre ani iklim değişiklikleri gezegeni anarşinin eşiğine getirecek, devletler nükleer silahlarını, azalan besin, su ve enerji kaynaklarını korumak için birbirlerine çevireceklerdir. Nitekim The Guardian gazetesinin özel raporunda "Dünya, 2050 yılında verimli ve güvenli topraklarıyla Ortadoğu'ya ve özellikle Türkiye'ye mecburdur" denilmektedir.
The Observer'in açıkladığı Pentagon raporuna göre, önümüzdeki 20 yıl içinde küresel ısınma ve başta iklim bozuklukları nedeniyle bilhassa Avrupa ülkeleri, ciddi kaynak darlığı çekecek, kuraklık ve açlık hâkim olacaktır.


SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET  /
Prof. Dr. Haydar Baş'ın kaleminden


SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET İÇİN NE DEDİLER

Prof. Dr. Victor Minin / Rusya bilimler akademisi
Sosyal devlet kitabı Rusya için gerekli
Global değişmeler olduğu bir dönemde yaşıyoruz. Eski dünya gözlerimizin önünde yıkılmaktadır. 1991'de yılında Sosyalizm düşüncesi öldü ve neticede Sovyetler Birliği dağıldı. 2001'in 11 Eylül'ünde liberalizm ideolojisi öldü. Ve tüm kurtarma çabalarına göre batı bloğu aynı objektif sebeplerden dolayı dağılmaktadır. Bu eski sömürgeci sistemin son nefesini verdiğini görmekteyiz. Bu kaos içerisinde aynı anda yeni dünyanın doğuşunu da gözlemekteyiz ve bu yeni sürecin başında Prof. Dr. Haydar Baş gibi yeni tip liderler olmaktadır. O siyasi faaliyeti ve kitap çalışmalarıyla her şeye rağmen Türkiye'nin aydın geleceği için zor mücadelesini devam ettirmektedir.  Onun sosyal devlet kitabı, yanız Türkiye için değil, Rusya için de gerekmektedir. Şu anda Rusya'da açık bir şekilde ve tüm sahalarda lider Vladimir Putin ve Rusya'nın yeni Cumhurbaşkanı Dmitriy Medvedev idaresince herkesi memnun edecek yeni kuralların ve yeni ülkenin gelişim stratejisi aranmaktadır. Prof. Dr. Haydar Baş'ın kitabı ortak işimiz için tam zamanında yapılan değerli bir katkıdır.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.