23 Eylül 2008 Salı 00:00
ABD parasını dünya parası yaparak hakimiyet kurmaya çalıştı
ABD'de 12 Şubat 1973'te ikinci kez devalüasyon oldu. Nihayet Mart 1973'te Smithosian antlaşması da yürürlükten kalktı. Bu tarihten itibaren her ülke kendine ait bir sistem hayata geçirmeye çalışmıştır. Tabii ki Doların "hard curency" yani bütün dünyada geçerli olma vasfı günümüzde de devam etmektedir. ~|~

 

Bretton Woods'la dolar dünya parası haline geldi
Bretton Woods sisteminin en önemli özelliği ABD Dolarına bütün paraların endekslenmesi ile birlikte ABD Dolarının dünya parası olmasıdır. Başka bir ifade ile ülkeler kendi aralarında, hatta kendi topraklarında yaptıkları işlemleri Dolar üzerinden gerçekleştirmeye başlamışlardır.

ABD cari açıklarını para basarak kapatmıştır
ABD her ne kadar bastığı Dolar karşılığı rezervlerinde altın bulunduracağı sözü vermiş de olsa hiçbir ülkenin Doların karşılığı rezerv edilmesi gereken altın miktarını denetleme imkanı olmadığı için ABD özellikle 60'lı yılların sonucunda ortaya çıkan cari açıklarını karşılığı olmayan para basarak kapatma yoluna gitmiştir.

ABD Marshall yardımlarıyla parasını dünyaya hakim kılmıştır
Marshall yardımları olarak bilinen yardımların ABD'ye hiçbir maliyeti olmadığı gibi, bu sayede kendi parasını başka ülkelerin topraklarında hâkim kılmıştır. Matbaa maliyeti dışında bir maliyeti olmayan Dolarları basıp bütün dünyaya dağıtan ABD hem siyasi hegemonyasını, hem de dünyadaki gelirleri kendisine aktaracak sistemi kurmuştur.

Doların zamanla altınla bağlantısı da kalkmıştır
Zaman içerisinde altın ile bağlantısı da ortadan kalkan Dolar artık gerçekte karşılığı olmayan ancak itibarından dolayı bütün dünyada kullanılan para haline gelmiştir. ABD değil rezervlerindeki altının, sahip olduğu bütün yeraltı ve yerüstü kaynaklarının da üzerinde para basarak dünya ülkelerine göndermiştir. Göndermeye de devam etmektedir. ABD sanıldığının aksine üreten değil, tüketen bir ülkedir. Yılda ortalama 600 milyar Dolar cari açık vermektedir.

Milli Ekonomi Modeli'nin sahibi /
BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş


MİLLİ EKONOMİ MODELİ İÇİN NE DEDİLER

Prof.Dr. Istvan Friedrich / Macaristan Devlet Üniversitesi:
MEM tek umut kaynağımız
Bizim için çözümsüz gibi görünen pek çok probleme Prof. Haydar Baş çözüm getirmektedir. Ülkemde, hükümetlerin ekonomiye, dış sermayeye kayıtsızlığı ciddi bir sorundur. Yatırımcıların yeterli sermayeleri bulunmamaktadır. Altyapı sorunları vardır. Mİlli Ekonomi Modeli'nin çare olacağını düşünüyorum.
Milli Ekonomi Modeli, geçiş ekonomisi problemleriyle boğuşan Macaristan için çok köklü çözümler sunmaktadır. Bu kongreye katılmak ve bu muhteşem modeli ilk ağızdan dinlemek benim için büyük bir şeref oldu.
AB'ye giriş sürecimizde IMF ve dünya bankasının direktiflerini dinledik, ekonomimiz allak bullak oldu. Elimizdeki son kaynakları da kaybettik.
Küresel şirketler finans kuruluşlarımızı, stratejik şirketlerimizi, bir bir ele geçirdi. Borçlarımız katlanarak arttı, ama ödeyecek kaynaklarımız sürekli daraldı. Milli Ekonomi Modeli, Macaristan için de tek umut kaynağıdır.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137