26 Aralık 2008 Cuma 00:00
ABD, Suudi Arabistan'ın petrol gelirlerini ele geçirmek için kumpas kurdu
"İşim, altyapısı için büyük miktarda paralar harcanırsa, Suudi Arabistan'da neler olabileceğine dair tahminler oluşturmak ve o parayı sarf etmek için senaryolar yaratmaktı. ~|~

 

ABD tarafından, mühendislik ve inşaat şirketlerini de içerecek şartlar altında, Suudi Arabistan ekonomisine yüzlerce milyon dolar aşılamayı haklı çıkartmak için yaratıcılığımı sonuna kadar kullanmam isteniyordu.

İnşaat sektörü canlandırılıyor
Ham petrolü, ihraç edilebilir mamul ürüne çevirmeye odaklı bir endüstriyel sektör yaratmak için para tahsis edilecekti. Çölün ortasında büyük petro?kimya tesisleri ve onların etrafında da devasa sanayi tesisleri yükselecekti. Doğal olarak böyle bir plan yüzlerce megawatlık elektrik üretim kapasitesinin, enerji nakil ve dağıtım hatlarının, otoyolların, boru hatlarının bir dizi hizmet endüstrisinin ve tüm çarkların dönmesi için elzem olan altyapının da inşasını gerektirecekti.

Amaç ABD şirketlerine kazandırmaktı
Gerçek hedefler ise hep aklımda idi. ABD şirketlerine yapılacak ödemeyi azami dereceye çıkartıp, Suudi Arabistan'ı Birleşik Devletlere giderek daha bağımlı hale getirmek. Yeni geliştirilecek projelerin hemen hepsinin sürekli güncelleme ve bakım ihtiyaçları olacaktı. Bunları ancak o projeleri geliştiren firmalar karşılayabileceklerdi. Bu projenin uygulanabilmesi için ABD'nin Suudilerden istediği bir şart vardı.Suudi Arabistan petro?dolarlarını ABD devlet tahvili almak için kullanacak, karşılığında ise bu tahvillerden elde edilecek faiz gelirleri ABD Hazine Bakanlığı'nca Suudi Arabistan'ın bir ortaçağ toplumu olmaktan çıkıp, modern ve sanayileşmiş dünyaya adım atmasını sağlamaya yönelik olarak kullanılacaktı. Bu sistem, Suudi parasının Amerikan ekonomisine geri dönmesini garanti ediyordu.

Suudilere toleransla yaklaşılıyor
Bu anlaşmaların neticesinde Suudilerin bazı uluslararası hukuka aykırı hareketleri de ABD tarafından gözardı edilmekte idi: "Suudilerin uluslararası terörizmi finanse etmede oynamasına izin verilen roldü. Birleşik Devletlerin 1980'lerde, Usame bin Ladin'in Sovyetler Birliği'ne karşı yürüttüğü Afgan savaşını Suud ailesinin finanse etmesini istemesi gizli bir şey olmadığı gibi, Riyad ve Washington, birlikte mücahitlere yaklaşık 3,5 milyar dolar vermişlerdi.

 

SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET  /
Prof. Dr. Haydar Baş'ın kaleminden


SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET İÇİN NE DEDİLER

Prof. Dr. F.R. Grabau / Magdeburg Üniversitesi?Almanya:
Milli Devlet ile ülkeler tek başlarına ayakta durabilir
Almanya'da "Sosyal harcamalar bütçenin % 18'idir ve yetersizdir. Konumumuzu korumaya çalışıyoruz ama bu mümkün gözükmüyor. Almanya yüksek vergiler konusunda lider. Mali kurumlar güçlü vergi sistemini savunmaktadır. Bu da Alman vatandaşlarının yüksek vergilerin altında ezilmesi sonucunu doğurmaktadır.
Halbuki Prof. Dr. Baş'ın Sosyal Devlet?Milli Devlet tezinde, sosyal devlet projeleri çerçevesinde vatandaşa kaynak aktarılması isteniyor. Bu son derece doğru bir yaklaşımdır. Prof. Dr. Haydar Baş'ın "Milli Ekonomi Modeli" tezinde ifade ettiği "belirli bir gelirin altındakilerden vergi alınmaması" formülünü destekliyorum.
Prof. Dr. Haydar Baş çarpıcı son eseri, "Sosyal Devlet ? Milli Devlet" ile devletlerin dış boyunduruğa girmeden kendi gücüyle nasıl ayakta durabileceğini açık bir şekilde ortaya koymuştur.  Almanya için de modelin sahibi Prof. Dr. Haydar Baş'tan yardım istememiz gerekeceği kanaatindeyim.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137