24 Eylül 2008 Çarşamba 00:00
ABD üreten değil, tüketen bir ülkedir
ABD değil rezervlerindeki altının, sahip olduğu bütün yeraltı ve yerüstü kaynaklarının da üzerinde para basarak dünya ülkelerine göndermiştir. Göndermeye de devam etmektedir. ABD sanıldığının aksine üreten değil, tüketen bir ülkedir. Yılda ortalama 600 milyar Dolar cari açık vermektedir. ~|~

 

ABD'nin cari açığı sürekli artmaktadır
2002 yılı cari açığı 473.9 milyar Dolar, 2003 yılı cari açığı 530.7 milyar Dolar, 2004 yılı cari açığı 660.4 milyar Dolar olan ABD' de, 2005  yılında cari açık 691.1 milyar dolar olarak beklenmektedir. ABD bu açığını ise para basarak ve tahvil çıkararak kapatmaktadır. Halihazırda ABD'nin dış borcu 2.7 trilyon dolar olarak hesaplanmaktadır. Bu rakam ise dünyanın toplam GSMH' nın % 7.5'ine karşılık gelmektedir.
Kambiyo sistemini konuşurken üzerinde durmamız gereken en önemli konu para alanları meselesidir. Ulusal paraların geçerli olduğu alanlar konusu belki de ekonomi politikaları içerisinde en önemli olanıdır.
Bugün dünyanın değişik yerlerinde FEX piyasalarında ulusal paraların alım ve satımı yapılmaktadır. Ancak her ülkenin parasının günde 1.9 trilyon Doları bulan bu piyasalarda alım ve satıma konu olması mümkün değildir. Londra, Newyork, Paris, Tokyo gibi piyasalarda belli başlı ülkelerin paraları alınıp satılmaktadır.
Ülkemiz açısından değerlendirdiğimizde, Türk parası ile bu piyasalarda Dolar ya da Euro almamız mümkün değildir. Başka bir ifade ile TL konvertibl değildir. Ulusal paramız dünyanın herhangi bir yerinde Dolar ile değiştirilemezken, kendi topraklarımızda hem halkın arasında, hem de bankalar arası piyasalarda, Kapalı Çarşı'da rahatlıkla başta Dolar olmak üzere hard curency'ler işlem görebilmektedir. Madem ki ulusal paramız FEX piyasalarında işlem görmemektedir, öyleyse kendi topraklarımızda yabancı paraların konvertibl olmasına müsaade etmemizin hiçbir haklı izahı olamaz.

 

Milli Ekonomi Modeli'nin sahibi /
BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş


MİLLİ EKONOMİ MODELİ İÇİN NE DEDİLER

Prof. Dr. Dünyamalı Veliyev / Azerbaycan:
Prof.Dr. Baş küresel esarete son verecek
Bugün para sömürme aracı olarak dünya meydanına çıkmıştır. Bütün dünya halklarını sömürüyor. 20 yy.'da devletler arasında eşit olmayan bir gelişme oluştu. Bütün dünya paraları dolara bağlandı. Dolar altına bağlandı. Güya resmi olarak Amerika Birleşik Devletleri borçlanıyordu. O dolarları istenildiği zaman altına çevirebilirmiş. Gerçekte tablo böyle değildi. ABD bundan istifade ederek bütün dünyanın para kanallarını dolarla doldurdu. Sonuç olarak bütün dünya halklarının emeği sömürülmüş oldu. Sonra Jamaika para sistemine geçildi. Jamaika para sistemi de bu güçlü kudretli paraların bütün dünyada hükümranlığını ve diğer ülkelerin halklarının emeğini sömürmesini sağlıyor. Serbest piyasada zayıf paralar güçlü paralarla rekabet edemez. Bunlar rekabet yapamazlar. Burada serbest piyasa değişen döviz sistemi olsa da küçük devletler bunu düzenleyemiyor. Bugün Sayın Prof. Dr. Haydar Baş bütün milletleri ekonomik bağımsızlık savaşına çağırıyor. Ben eminim ki bu savaş bütün dünya halklarına yayılacaktır. Eminim ki Prof. Dr. Haydar Baş'ın bugün başlattığı ekonomik bağımsızlık savaşı, 21. yy'da küresel esarete son verecektir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137