24 Aralık 2008 Çarşamba 00:00
ABD'nin Chavez'i devirme girişimleri başarısız oldu
J. Perkins şu tahlili yapmaktan kendini alamıyor: "ABD'nin 3. en büyük petrol sağlayıcısı Venezuela'da yeni seçilen popülist başkan Hugo Chavez, ABD emperyalizmi olarak nitelediği her şeye karşı güçlü bir biçimde cephe almıştı ve ABD'yi petrol satışını kesmekle tehdit ediyordu. ET'ler Irak ve Venezuela'da çuvallamışlardı...". ~|~

 

"Los Angeles Times'ın yazdığı gibi, Bush yönetimi yetkilileri, Salı günü Venezuela Başkanı Hugo Chavez'i, Venezuela'daki askeri ve sivil liderler aracılığı ile devirmeyi aylardır tartıştıklarını kabul ettiler. Yönetimin, bu başarısız darbe girişimini ele alış tarzı inceleme konusu olmuştur".

ABD Guatemala'da demokratik olanı devirip acımasız olanı başa geçirdi
J. Perkins, Guatemala'ya yönelik globalist manevraları şu ifadelerle itiraf ediyor: "1950'lerin başlarında fakir halkın açlıktan kurtulması için yardım sözü veren Arbenz, seçildikten sonra kapsamlı bir toprak reformu gerçekleştirdi. Guatemala'daki en büyük ve baskıcı toprak sahiplerinden olan United Fruit'in bu önlemlere karşı olduğunu biliyorduk. Kolombiya, Kosta Rika, Küba, Jameika, Nikaragua ve Panama'da da, büyük plantasyonları vardı. Arbenz'in bizlere de örnek olup, kafalarımıza fikirler sokmasına izin vermezlerdi. United Fruit, Birleşik Devletler'de 'Amerikan kamuoyunu ve kongresini Arbenz'in bir Rus komplosunun parçası olduğuna ve Guatemala'nın da bir Sovyet uydusu olduğuna inandırma'ya yönelik büyük bir halkla ilişkiler kampanyası başlattı. 1954'de CIA bir darbe tezgahladı. Amerikan pilotları Guatemala şehrini bombaladılar ve demokratik olarak seçilmiş Arbenz devrilerek, yerine acımasız bir muhafazakar olan Carlos Castillo Armas geldi.

Yeni hükümet sistemi ABD menfaatlerine göre tersine çevirdi
Yeni hükümet, her şeyini United Fruit'e borçlu idi. Teşekkür olarak hükümet toprak reformu sürecini tersine çevirdi. Yabancı yatırımcılara ödenen faiz ve temettülere uygulanan vergiyi iptal etti, gizli oylamayı kaldırdı ve binlerce rejim aleyhtarını hapse attırdı. Guatemala'nın başına bela olan şiddet ve terörizm United Fruit, CIA ve diktatörün emrindeki Guatemala ordusu arasındaki açık ittifaka bağlıdır".


SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET  /
Prof. Dr. Haydar Baş'ın kaleminden

 


SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET İÇİN NE DEDİLER


Prof. Dr. Ömer EYERCİOĞLU / Gaziantep Üniversitesi:
Model, devlet?millet birlikteliğini temel olarak almaktadır
Prof. Dr. Haydar Baş'ın milli devlet anlayışında, devlet ve millet birbiriyle çatışan iki unsur değil, aksine devlet?millet birlikteliğini, bütün sorunların çözümünde ve devletin bekasında temel kabul edilmektedir. Burada devlete yüklenen vazifelerin yanında, millete de yüklenen önemli bir görev vardır; devleti yaşatmak. Bu vazife, millete bir zorlama ile değil, fertlerin bizzat kendi istek ve arzularıyla yerine getirilecektir. Bu doğal birlikteliği sağlayacak olan temel unsurlar, yine Prof. Dr. Haydar Baş'a ait olan ve milli devletin ekonomik anlayışını ortaya koyan Milli Ekonomi Modeli'nde mevcuttur.
Milli ekonomi modeline göre sahip olunan yeraltı ve yerüstü kaynakları, devlet?millet ortaklığıyla işletilecektir. Burada işletmenin % 50'si vatandaşın, kalan % 50'si ise devletin olacaktır. Burada özelleştirme adı altında, milletlere ait kaynakların yabancılara aktarılmasının önüne geçildiği gibi, vatandaşın mülk edinme özgürlüğünün de önündeki engeller kaldırılmaktadır.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137