04 Haziran 2008 Çarşamba 00:00
AB'ye sıfır gümrük kıyağı
AB bize kota üstüne kota uygularken, Türkiye sağlıktan inşaat sanayiine kadar pekçok sektörde AB ürünlerine 1 Ocak 2009'dan itibaren gümrük vergisini tamamen kaldırıyor. ~|~

 

Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki, Türkiye'nin milyarlarca Euro zarar etmesine neden olan gümrük birliği çerçevesinde, 1 Ocak 2009'dan itibaren 142 başlıktaki ürünlerde gümrük vergisi askıya alınıyor. Sağlıktan inşaat sanayine kadar pekçok sektörde gümrük vergilerini kaldıracak uygulama çerçevesinde AB tarafından tarife kontenjanı açılacak. Dış Ticaret Müsteşarlığı'nın "Gümrük Vergisi Askıya Alınması Ve Avrupa Birliği Tarafından Tarife Kontenjanı Açılması Planlanan Ürünlere İlişkin Tebliğ"i Resmi Gazete'de yayımlandı. Belirlenen ürünlerin içinde; ilaçtan deriye, kağıttan inşaata, havacılıktan elektroniğe pekçok sektörde kullanılan malzemeler bulunuyor. Ürünler içinde LCD ekran ve TV ile DVD cihazlarının montajında kullanılan malzemeler de yer alıyor.

Gümrük Birliği Türkiye'nin kamburu oldu
Türkiye'nin davulla zurnayla karşıladığı, AB'nin kapısından girişin ilk adımı olarak nitelendirdiği Gümrük Birliği, Türkiye'ye yarardan çok zarar getirdi. Türkiye 6 Mart 1995'te imzaladığı Gümrük Birliği Anlaşması'nın yürürlüğe girdiği 1 Ocak 1996'dan 2006 yılı sonuna kadar AB ülkelerine 248,2 milyar dolar ihracat yaparken, 348 milyar dolar ithalat gerçekleştirdi. Bir başka ifadeyle, Türkiye bu dönemde AB ile ticaretinde 99,8 milyar dolarlık açık verdi. Bu açık bize iflas ve işsizlik, AB ülkelerine ise istihdam ve refah olarak yansıdı. Türkiye, 2006 yılında AB'den 53,9 milyar dolarlık ithalat, AB'ye 43,9 milyar dolarlık ihracat yaptı. Söz konusu dönemde toplam 10 milyar dolar dış ticaret açığı oluştu.

GB'den önce, GB'den sonra
Türkiye'nin Gümrük Birliği öncesindeki 1985?1995 yıllarını kapsayan 11 yıllık döneminde, AB ile yaptığı ticaretteki açık 28 milyar dolar oldu. Gümrük Birliği sonrasındaki 1996?2006 yıllarını kapasayan 11 yıllık dönemde de AB ile dış ticaret açığı 99.8 milyar dolara yükseldi. Gümrük Birliği sonrasındaki 11 yıllık dönemde önceki 11 yıllık döneme göre Türkiye'nin AB ülkelerinden kaynaklanan dış ticaret açığının yüzde 256,4 arttığı görüldü.

Sade vatandaşa yasak, sanayiciye işkence
1971 tarihli Katma Protokol uyarınca, Türk vatandaşlarının serbest dolaşımının en geç 1986 yılında uygulanması gerekirken, Türk işgücünün AB'ye girişine sonsuza kadar kısıtlama konuldu. Yine AB'nin sanayi ürünlerine sağlaması gereken serbest dolaşım da, söz konusu sanayi ürünlerini satacak olan işadamlarına vizesiz seyahat hakkı verilmemesi nedeniyle hayata geçirilemiyor. AB'ye seyahat etmek isteyen işadamları vize almak istediğinde, talep edilen belgeler ve öne sürülen şartlar nedeniyle adeta işkence çekiyor.

Onlar yararlanıyor biz yararlanamıyoruz
Gümrük Birliği ile göbekten AB'ye bağlanan Türkiye, Ortak Gümrük Tarifesi konusunda AB'nin kurallarına uyarak, gümrük duvarlarını indirmek zorunda kalırken, AB'nin imzaladığı serbest ticaret anlaşmalarından yararlanamıyor, söz konusu ülkelerle yeniden serbest ticaret anlaşması imzalaması gerekiyor. Tabii karşı taraf razı olursa...

Gümrük Birliği ile kendimizi bağladık
Gümrük Birliği yüzünden üçüncü ülkelere karşı kendi bağımsız tarifemizi uygulamaktan vazgeçmek zorunda kaldık. Bunun yerine AB'nin Ortak Gümrük Tarifesi'ni uyguluyoruz. Henüz karar mekanizmasında yer almadığımız AB'nin ortak dış ticaret politikalarına uyarak dış ticaret konusundaki hakimiyetimizi Avrupa'ya teslim etmiş durumundayız.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.