20 Temmuz 2004 Salı 00:00
Aflar vergi sistemini bozuyor
Maliye Bakanlığı Teftiş Kurulu, Türkiye'de son yıllarda vergi bilincinde büyük bir erozyon yaşandığını, akaryakıt üzerinden alınan özel tüketim vergisinin ağırlığının giderek artmasının olumsuz etki oluşturduğunu, vergi dairelerinde de ciddi bir verimlilik problemi bulunduğunu söyledi. Teftiş Kurulu müfettişleri, Ankara'da 21, İzmir'de de 11 vergi dairesinde geniş çaplı bir performans denetimi gerçekleştirdi. Personelin niteliğinden vergi tahsilatına, haciz işlemlerinden yurtdışı çıkış yasağı kararlarına kadar pekçok unsurun değerlendirildiği performans denetimi sonrası hazırlanan raporlar, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ve diğer yetkililere sunuldu.

Krizler mükellefi zorluyor

Vergi dışı gelirlere ait tahsilatta büyük dalgalanmalar görülüyor. Bu, gelir tahminlerinde ciddi problem oluşturabilir. Ülkemizde son yıllarda yaşanan ekonomik krizler, mükelleflerin adlarına tahakkuk eden vergileri öderken zorlanmalarına yolaçmıştır. Gelir idaresi, krizler nedeniyle zor durumda olan mükellefler~|~i takip ederken, onların ekonomik durumunu daha da bozmamak için Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanunun sert ve etkili takip yöntemlerini her durumda uygulamak yerine, yapıcı yöntemlere başvurmuştur. Gelir idaresi, son yıllarda cebri takip işlemleri bakımından gerekli ve yeterli performansı gösterememektedir. Takipli alacak tutarları: 2001'de 444 trilyon 45 milyar, 2002'de 438 trilyon 375 milyar, 2003'de Kasım itibarıyla 742 trilyon 56 milyar lira, haciz sayıları da sırasıyla 626, 946 ve 727 olmuştur. Ülkemizde son yıllarda vergi bilincinde büyük bir erozyon yaşanmaktadır. Bu durum mükelleflerin adlarına tahakkuk eden vergileri ödemekte isteksiz davranmalarına yolaçmıştır. Vatandaşların idareye duyduğu güvenin pekiştirilmesi, ödenen vergilerin hizmet olarak geri döneceği düşüncesinin vatandaşlarda yaygınlaştırılması gerekiyor. Verimlilik oranları: 2001'de yüzde 61.2, 2002'de yüzde 62.21, 2003'de yüzde 69.34. Atıl kalma süresi oranları da 2001'de yüzde 38.80, 2002'de yüzde 37.70, 2003'de yüzde 30.66. Ankara vergi dairelerinde 3 yıllık ortalama verimlilik oranı yüzde 64.2, atıl kalma oranı ise yüzde 35.7 düzeyinde gerçekleşti. Tahsilat performansı incelenen dönem boyunca genel olarak düşme eğiliminde bulunuyor. Ülkemizde 2001 ve 2002 yıllarında yaşanan ekonomik kriz sonunda halkın ödeme gücünün düşmesi, ticari hayatta alacak ve borç ilişkilerinin bozulması, ticaretin durması tahakkuk ve tahsilat rakamlarını olumsuz etkiledi.

Haciz miktarı bine yakın

Vergi daireleri Ankara ve İzmir'de yılda ortalama 12 bin 406 cebren takip yapıyor, yıllık ortalama haciz miktarı ise 923'ü buluyor. Söz konusu vergi dairelerinde vergi beyannamelerinin yüzde 12.5'i kanuni süresi içinde değil, daha sonra veriliyor. Verimlilik ciddi bir problem. Verimlilik artışının sağlanabilmesi için sağlıklı ve işlevsel bir otomasyon sisteminin kurulması gerekiyor. Vergi dairesini kırtasiyeciliğe sürükleyen, hem işgücü, hem işgünü kaybına neden olan işlemlerin azaltılabilmesi için tapu idareleri, bankalar, trafik tescil birimleri, borsalar, aracı kurumlar, ticaret sicilleri SSK gibi kurumlar arasında ortak bilgi işlem sistemlerinin kurulması sağlanmalı.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100