19 Aralık 2006 Salı 00:00
Akaryakıt sektörüne vergi incelemesi
Maliye Bakanlığı denetim birimlerinin TBMM Akaryakıt Kaçakçılığını Araştırma Komisyonu Raporunda adı geçen firmalarda başlattığı kaçakçılık incelemesi, vergi incelemesine dönüştürüldü. ~|~


Akaryakıt kaçakçılığının ekonomiye, insan ve çevre sağlığına verdiği zararın araştırılarak, alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi amacıyla kurulan TBMM Araştırma Komisyonunun hazırladığı raporda kaçakçılık yaptığı iddia edilen ya da konuyla ilişkilendirilen firmalar için, Maliye Bakanlığından inceleme talebinde bulunuldu.
Bakanlık birimleri de, bu talep üzerine Hesap Uzmanları Kurulu, Teftiş Kurulu ve Gelir İdaresi Başkanlığı Gelirler Kontrolörlerini söz konusu araştırma için görevlendirdi.
Daha sonra da, TBMM Araştırma Komisyonu Raporunda adı geçen yaklaşık 70 firma, 3 denetim birimi arasında paylaştırıldı ve Şubat ayında söz konusu firmalar nezdinde incelemeler başlatıldı.

Mal hareketlerine ulaşılamadı
Ancak Maliye müfettişleri, hesap uzmanları ve gelirler kontrolörleri, kaçakçılık incelemelerinde mal hareketlerinde takip sorunu ile karşı karşıya kaldı.
Bunun üzerine TBMM Araştırma Komisyonu Raporunda da mal hareketlerini tespit etmesi istenen Gümrük Müsteşarlığına başvuruda bulunuldu. Denetim birimlerinin başvurusunda, akaryakıt kaçakçılığı raporunda konu edilen mal hareketlerinin tespitinin Gümrük İdaresince yapılarak, Maliye Bakanlığına iletilmesi talep edildi. Gümrüklerden gelen yanıtta ise, kaçakçılık iddialarına konu mal hareketlerinin 3. ülkelerden teyit edilmesi gerektiği, bunun ise zaman aldığı bildirildi.

Gümrüklerin, mal hareketleri konusunda istenen bilgiyi verememesi üzerine Maliye Bakanlığı denetim birimleri, yaklaşık 70 firmada başlattıkları kaçakçılık araştırmasını, yoğunlaştırılmış sektörel vergi incelemesine dönüştürdü.
Bir üst düzey denetim birimi yetkilisi, bu konuda şu açıklamada bulundu:
"TBMM Akaryakıt Kaçakçılığını Araştırma Komisyonu raporu bize ulaşır ulaşmaz, görev paylaşımı yaptık ve raporda adı geçen grup ve şirketler için inceleme başlattık. Fakat kaçakçılık incelemesi için mal hareketleriyle ilgili bilgilere ulaşmamız gerekiyor. Araştırmaya konu mallar, 3. ülkelerden Türkiye'ye gönderilmiş mi, gönderilmemiş mi? Ne kadar giriş, ne kadar çıkış olmuş? Bunların tespitini Gümrüklerin yapması gerekiyordu. Ancak bugüne kadar bu tespitler yapılamadı.

Gümrük İdaresi, 3. ülkelerden teyit gelmediği için bu konuda bize bir bilgi veremiyor. Bilgi olmayınca da bizim kaçakçılık araştırması yapmamız mümkün olmuyor. Bu durumu Gümrüklere de ilettik ve kaçakçılık araştırmasına ara verdik. Şimdi söz konusu firmalar için vergi denetimi yapıyoruz. Yani bir nevi yoğunlaştırılmış sektörel vergi incelemesine geçtik."

1 yıl beklenecek

Bu arada Maliye Bakanlığı yetkilileri, TBMM Araştırma Komisyonu Raporunda adı geçen firmaların akaryakıt kaçakçılığı yönünden incelenmesi için, Gümrüklerin mal hareketlerini kendilerine bildirmesini bekleyeceklerini ifade ettiler.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.