26 Temmuz 2007 Perşembe 00:00
AKP'nin Derviş'inin de önceliği mali disiplin
AKP'nin Kemal Derviş'i olarak isimlendirilen AKP Gaziantep Milletvekili Mehmet Şimşek, önceliklerinin cari açık, mali disiplin ve istihdam olduğunu belirtti ~|~


Merrill Lynch Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Makro Ekonomik Araştırmalar Bölümü eski Başkanı ve AKP Gaziantep Milletvekili Mehmet Şimşek, ekonomide temiz bir sayfanın açılacağını belirterek, güçlü ekonomik reformlara adım atacaklarının sinyallerini verdi.
Şimşek, AKP iktidarının ikinci döneminde ekonomideki önceliklerini ise 'cari işlemler açığının finansmanı, bütçe disiplini ve istihdamın üzerindeki vergi yükünün azaltılması' olarak sıraladı.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'temiz bir sayfa açılıyor' açıklamasının ekonomi için de geçerli olup olmadığına yönelik soruya 'evet' cevabını veren Şimşek, AKP'nin 59. Hükümet olduğu dönemde ekonomide enflasyon, faiz, cari işlemler açığı ve bütçe disiplinine yönelik politikalarını geliştirerek devam edeceklerinin işaretini verdiğini söyledi. Cari işlemler açığını ekonominin bir 'tehdit' unsuru olarak yorumlayan Şimşek, cari işlemler açığına yönelik kısa, orta ve uzun vadeli çözüm bulunacağını dile getirerek, şunları dile getirdi: "Cari işlemler açığının finansmanının sağlanmasına yönelik olarak kısa dönemde ekonomi açısından bir kırılganlık olmaktan çıkarmak için yabancı doğrudan yatırımları çekmeye çalışacağız. Bunun için iş ortamının iyileştirilmesine yönelik düzenlemeler yapılacak. Ayrıca özelleştirmeler çok aktif şekilde devam edecek. Üretim kapasitesini artıracak yatırım ortamı oluşturulacak. Orta ve uzun dönemde ise kâr marjı yüksek olan ürünlere yönelinecek. Bunun için 2010 yılında AR?GE'ye milli gelirden ayrılan payın oranı yüzde 2'ye çıkacak."

Reformların kapsamı genişletilecek
Şimşek, ekonomiye yönelik uygulanacak reform programının kapsamının genişletileceği ve derinleştirileceğini açıkladı. Ayrıca Şimşek, 60'ıncı Hükümet'in ekonomideki öncelikleri arasında bütçe disiplinin de yer aldığına değinerek, "Bütçe disiplinine yönelik denetimlerimiz kararlı bir şekilde devam edecek. Bunun yanı sıra istihdam üzerindeki vergi yüklerinin kaldırılmasına yönelik çalışmalarımız devam edecek. İşgücü piyasası esnek hale gelecek. Tüm sektörlerde rekabetin artırılmasına yönelik çalışmalarımız olacak. Çünkü rekabet olmayan bir ortamda inovasyondan ve yenilikten bahsedilemez. Türkiye küresel ölçekte dünya ile rekabet edebilir bir ülke konumuna getirilecek" diye konuştu.

Enerji maliyetleri gözden geçirilecek
Şimşek, yatırımcının üzerindeki en belirgin maliyetler arasında yer alan enerji maliyetlerinin gözden geçirileceğine dikkat çekti. İstihdamın ve yatırımların artırılması için önemli bir etken olan teşvikler oluşturulacağının işaretini verdi. Ayrıca Şimşek, özelleştirme idaresinin portföyünde bulunan ve özelleştirilecek olan kuruluşların satışının gerçekleştirileceğini ve piyasanın liberalleşmesinin sağlanacağını söyledi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100