Bu haber kez okundu.

Albaraka Türk halka açılıyor
Albaraka Türk'ün  215 milyon YTL olan mevcut ödenmiş sermayesi, ihraç edilecek 54,5 milyon YTL nominal değerli hisse senetlerinin halka arz edilmesi ile birlikte 269,5 milyon YTL'ye ulaşacak. ~|~


Finans Yatırım Menkul Değerler AŞ liderliğinde 43 aracı kurumdan oluşan halka arz konsorsiyumu tarafından gerçekleştirilecek halka arz sonrası, şirketin yüzde 20,22'si halka açılmış olacak. Bu oranın ek satışlarla birlikte yüzde 20,57 düzeyinde olacağı bildirildi.
Halka arza ilişkin düzenlenen basın toplantısında konuşan Albaraka Türk Genel Müdürü Adnan Büyükdeniz, Türkiye'de katılım bankacılığının geçmişinin 1980'lerin ortasına dayandığını belirterek, "22 yıldır altını çizmeye çalıştığımız husus; katılım bankacılığı, mevcut bankacılık sistemine bir alternatif değil, finansal sistemi tamamlayıcı bir unsurdur" dedi.

Büyükdeniz, katılım bankacılığının, Türk ekonomisinde gerçek ihtiyaca cevap veren bir sistem olduğunu, sektörün yüksek büyüme potansiyeli taşıdığını ifade ederek, gelecekteki koşulları, katılım bankacılığının Türkiye'deki büyümesi açısından müsait gördüklerini söyledi.

Dünyada faizsiz sistemin yüzde 15?20 civarında büyüdüğünü anlatan Büyükdeniz, Batı sermayesinin de bu sektörü yakından takip ettiğini ve sektörde banka kurduğunu, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası gibi kurumların da bu sistemin sağlıklı bir şekilde gelişmesi için iş birliği yaptığını kaydetti.
Katılım bankacılığının, karar?zarar ortaklığına dayalı bilanço yapısı ile ekonomik dalgalanmalara daha dayanıklı olduğunu vurgulayan Büyükdeniz, şöyle dedi: "Bu yapı, ekonomik dalgalanmalardan daha rahat çıkmamızı sağlamıştır. 2001 krizinde ödeme güçlüğüne düşen müşterilerimizle bir araya geldik. Krizin bir ortak kader olduğunu kendilerine söyledik. En az zararla 2 tarafın bu krizden çıkmasını sağladık. Bu, Albaraka Türk'ün büyümesine de katkı sağladı. Bir dolar borcu olmayan bir kurumuz. Açık ya da fazla pozisyon taşımadık. Kur riski almamız söz konusu değil. Yaptığımız iş gereği faiz riski söz konusu değil. En önemli risk, iş riski ya da kredi riski."

"Ciddi bir konut portföyümüz var"
Adnan Büyükdeniz, kredi portföylerinin yüzde 70'ini küçük ve orta boy işletmelerin (KOBİ) teşkil ettiğini ve hem sektörel hem de müşteri bazında risk dağılımına gittiklerini ifade ederek, bireysel bankacılığın konut finansmanı kısmında yer almayı tercih ettiklerini ve ciddi bir konut portföyleri bulunduğunu anlattı.
Dış ticaret işlemlerinden özellikle Albaraka Bankacılık Grubunun faaliyet gösterdiği bölgede daha fazla pay almak istediklerini ve "muhafazakar" kredi politikaları bulunduğunu ifade eden Büyükdeniz, 28'i İstanbul'da olmak üzere 65 olan şube sayısını 80'e çıkarmayı planladıklarını, bankacılık sektöründe yüzde 4 olan takipteki alacaklar oranının Albaraka Türk'te yüzde 1,7 olduğunu ve takipteki alacakların yüzde 99'una karşılık ayırdıklarını söyledi.

Makro istikrar isteyen katılım bankacılığında rakamların, son yıllarda ivme kazandığını, enflasyonun düşmesi ve döviz kurlarına istikrar gelmesinin katılım bankacılığına tasarrufçu tercihlerini artırdığını kaydeden Büyükdeniz, katılım bankacılığı ile ilgili Türkiye'deki mevzuatın "en mükemmel" mevzuat olduğunu ve başka ülkeler tarafından örnek alınacağını düşündüğünü söyledi.
Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Büyükdeniz, halka arz ile birlikte elde edilecek öz kaynaklarla sermaye yeterlilik rasyolarının yüzde 23 civarında oluşmasını beklediklerini ifade ederek, bu yıl pazar payı açısından sektördeki dağılımın çok büyük bir değişiklik göstermeyeceğini düşündüğünü kaydetti.

Büyükdeniz, Albaraka Türk'ü halka açma planının önceki yıllarda olduğunu, ancak ana ortak Albaraka Bankacılık Grubunun Bahreyn ve Dubai'deki halka açılma çalışmaları nedeniyle bunun ertelendiğini ifade ederek, Türkiye'de katılım bankaları arasında Albaraka Türk'ün halka açılan ikinci banka olacağını
bildirdi.

Büyüme amaçlı

Albaraka Türk Genel Müdürü Büyükdeniz, halka arzdan gelecek kaynağı büyüme amaçlı kullanmak istediklerini dile getirerek, "Önümüzdeki yıllarda şube sayımızı artırarak orta ölçekli bir banka konumuna gelme anlamında bir büyüme stratejisi belirledik. Bu kaynakları tümüyle büyüme amaçlı kullanacağız" diye konuştu. Büyükdeniz, halka arz dolayısıyla bir roadshow başlattıklarını, tüm küresel pazarlardan talep gelmesini beklediklerini ifade ederek, halka arz sonrası şu anda yüzde 67 olan büyük ortağın hissesinin yüzde 54'e, yüzde 9,8 olan İslam Kalkınma Bankasının payının ise yüzde 7,8'e gerileyeceğini bildirdi. Türk ekonomisinde çok temel bir sorun görmedikleri için seçim ortamının Albaraka gibi bir kurumun halka arzında sorun yaratmayacağını düşündüklerini belirten Büyükdeniz, "Her halükarda bu talebi seçim öncesi ya da seçim sonrası yaratabileceğimizi düşünüyoruz. Dolayısıyla seçim konusu bizim için bu anlamda çok önemsediğimiz bir konu olmadı"
dedi.

29 Haziran'da İMKB'de

Finans Yatırım Menkul Değerler AŞ Kurumsal Finansman Birim Yöneticisi İpek Hekimoğlu da 20?21?22 Haziran 2007 tarihlerinde talep toplama süreci gerçekleşecek Albaraka Türk'ün halka arzında, bakiyeyi yüklenim aracılık yöntemi ve fiyat aralığı ile tavan fiyattan talep toplama yönteminin uygulanacağını bildirdi.
Hekimoğlu, halka arzda 1 YTL nominal değerli bir pay için satış fiyatı aralığının 3,60?4,10 YTL olarak belirlendiğini, halka arzın tamamen sermaye artırımı şeklinde gerçekleştirileceğini ve halka arzda 944 bin 408 YTL ek satış hakkı kullanılacağını kaydetti.

Fiyat istikrarı işlemlerinde kullanılmak üzere 20 milyon dolarlık nakit kaynağın Finansinvest kullanımına tahsis edileceğini belirten Hekimoğlu, halka arzda satışa sunulacak hisse senetlerinin yüzde 63'ünün yabancı kurumsal, yüzde 37'sinin ise yerli yatırımcılara tahsis edildiğini söyledi.
Yurt içi bireysel yatırımcılar, yurt içi kurumsal yatırımcılar, yurt dışı kurumsal yatırımcılar, Albaraka Türk çalışanları ve Albaraka Türk müşterileri olmak üzere 5 yatırımcı grubuna satış yapılmasının planlandığını belirten Hekimoğlu, Albaraka Türk hisselerinin 29 Haziran 2007 itibarıyla İMKB'de işlem görmeye başlamasının hedeflendiğini kaydetti. İpek Hekimoğlu, soruları yanıtlarken de, 150?170 milyon dolar aralığında bir halka arz geliri beklediklerini ifade etti.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100