05 Temmuz 2006 Çarşamba 00:00
Albaraka Türk'ten basın açıklaması
Son günlerde özellikle bazı medya organlarında tarafımızdan bilgi alınmasına bile gerek görülmeksizin  on yılı aşkın bir süre önce yapılmış bir kısım havale işlemleri vesile edilerek, son derece hassas bir konuda terörün konu edildiği bir haberde Bankamızın adına da yer verilmiştir. ~|~

Özetle; söz konusu havalenin Banka kaynaklarından yapıldığı algılamasına yol açacak şekilde yazılan yazılarla ilgili olarak aşağıdaki gerçek ve bilgilerin değerli basınımıza sunulması zaruri olmuştur.

1? Hadise tümü ile; sıradan bankacılık işlemleri çerçevesinde ve tamamen yasalara uygun olarak gerçekleşen ve yine yasal düzenlemeler gereği süresinde Merkez Bankasına da bildirilmiş; her gün binlercesi yapılan günlük, mutad ve rutin bir bankacılık işlemidir. 

2? Haber konusu havale işlemleri, Bankamızda  tamamen hesap sahibi müşterilerin talimatı ile yine  aynı müşterilerin kendi hesaplarından, üstelik Almanya, İsviçre, ABD gibi ülkelere ait bankalar aracılığı ile gerçekleşmiş, mutat ve yasal bankacılık işlemidir.
3? Bir bankanın kendisine para yatıran ya da kendisi aracılığı ile para havalesi dahil herhangi bir bankacılık işlemi yaptıran şahıs ya da şahıslarla ilgili olarak işlem anında alenen bilinen bir yasaklama bulunmuyorsa işlemin yapılmasının ilgili Bankanın üstelik hem işi hem de görevi olacağı izahtan varestedir.

4? Bankamızca kendi kaynaklarından hiçbir paranın haber ve yazılarda yer alan şahıslara gönderilmesi asla söz konusu değildir.

5? Yine, konunun basına intikali üzerine, bir yandan derhal gerekli  açıklamalar ilgili basın kuruluşlarına yapılırken diğer yandan yetkili ve görevli bağımsız denetim şirketine haber konusu işlemlerle ilgili olarak inceleme yaptırılmış, düzenlenen raporda; "yapılan işlemlerin Bankamız müşterilerinin özel cari hesaplarından ve katılım hesaplarından sözkonusu müşterilerinin yazılı  talimatları doğrultusunda  ve ABD ve Almanya bankaları aracılığı yapılmış olduğu" hususu açıkça tespit edilmiştir.

6? Burada önemle vurgulamak isteriz ki; Bankaların ilgili yasalarla açıkça vurgulanmış hassas konumları ile özen ve güven müesseseleri oldukları ve bu konudaki yasa hükümleri değerlendirilmeden yapılan yayınlarda hangi amaçla olduğu anlaşılmaz biçimde Bankamız adına ısrarla yer verilmiş olunmasının basın ilke ve düzenlemeleri ile Bankacılık Yasası'na açık aykırılık oluşturduğu ve Bankamıza ciddi zararlar vereceği gerçeği  gözardı edilmiştir.
Bundan sonra değerli basın ve yayın kuruluşlarında yer alacak  haber ve yazılarda ilgili yasa hükümlerinin ve sunduğumuz gerçeklerin basın ve hukuk kuralları çerçevesinde gereken hassasiyetle değerlendirilmesi ricası ile Değerli Basınımızın bilgilerine sunulur. 

Saygılarımızla, 
Albaraka TürkKatılım Bankası A.Ş.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100