02 Nisan 2004 Cuma 00:00
Albaraka'da hedef dengeli büyüme
Albaraka Türk Özel Finans Kurumu'nun 2003 hesap dönemine ait Olağan Genel Kurulu 31 Mart 2004 tarihinde gerçekleştirildi. Kurum Genel Müdürü Dr.Adnan Büyükdeniz Genel Kurul vesilesiyle sorularımızı cevaplandırdı:

YM: 2003 yılını Albaraka Türk'ün faaliyetleri ve sonuçları açısından değerlendirir misiniz?

A BÜYÜKDENİZ: Öncelikle; 2003 yılının Albaraka Türk açısından niteliksel ve niceliksel açıdan önemli gelişmelerin yaşandığı bir yıl olduğunu ifade etmek isterim.

Diğer sektörlerde olduğu gibi, bankacılık ve finans sektöründe de rekabetin giderek hızlandığı bir ortamda, büyüme ve kârlılık hedeflerini bir arada gerçekleştirmeye çalıştık. 2003 yılına ait neticeler bu hedeflerimizde başarılı olduğumuzu gösteriyor.

Cari ve katılma hesapları yoluyla topladığımız fonlar ABD Doları bazında % 37 artış gösterirken, sağladığımız kârlılıkla 2001 Krizi'nin bilanço üzerindeki menfi tesirlerini ortadan kaldırdık, sermaye artışı için kurumiçi kaynak oluşturduk.

Bugün gerçekle~|~ştirdiğimiz Genel Kurul ile ödenmiş sermayemizi 88 trilyon TL'den 100 trilyon TL'ye yükseltmiş bulunuyoruz. Sözkonusu sermaye artışında 2003 yılı kârımız kaynak olarak kullanılmıştır.

***

YM: Şubeleşme faaliyetleriniz hakkında ne söyleyeceksiniz?

A BÜYÜKDENİZ: Kurum olarak tercihimiz agresif genişleme politikaları yerine dengeli ve istikrarlı büyüme politikalarıdır. 2003 yılında şube ağımıza tamamı İstanbul'da olmak üzere 5 yeni şube ekledik. 2004 yılında da hizmete dahil edeceğimiz yeni şubelerimiz olacak. Optimum şube sayısını tesbit ederken yaklaşımımız, mutlaka şu veya bu sayıda şube sayısına ulaşmak değil, şube başına ve personel başına toplanan fonu ve elde edilen kârı maksimize etmektir. Bu sebeble gereken yerlerde ve gerekli sayıda şube açmayı planlıyoruz.

***

YM: Kaydadeğer sayıda Türk bankalarının geçmişte kur riski, faiz riski grup kredi riski vb. riskler aldığını ve etkileri ve maliyetleri bugüne kadar taşınan sonuçlar doğurduğunu görüyoruz. Sizin risk yönetimine bakış açınız nedir?

A BÜYÜKDENİZ: Türk bankacılık sisteminde geçmişte yaşanan bazı ciddi olumsuzluklar, önemli ölçüde bankacılık sisteminin “aşırı korumacı” karakterinden kaynaklanmıştır. Piyasadaki diğer yatırım araçlarına benzer korumalar sağlanmazken (ki doğru olan da budur), banka mevduatlarına sağlanan sınırsız güvence sistemde bir “ahlakî riziko” (moral hazard) yaratmış, bizatihi sektöre istikrar temin etmesi beklenen mekanizma istikrarsızlık üretmiştir. Bu yıl Temmuz ayında güvence miktarına getirilecek sınırlandırma, sistemin sağlıklı ve serbest rekabet şartlarına uygun bir biçimde işlemesi yönünde önemli bir adım olacaktır. Türk bankacılık sisteminde artık “batırılmayacak kadar büyük banka” efsanesi yerine “batmayacak kadar sağlam banka” anlayışının gerçekleşmesi gerekiyor.

Bankacılık ve finans, nihai analizde, riskleri yönetmekten ibaret bir faaliyettir. Dünya ve Türkiye ölçeğinde yakın dönemde gözlemlediğimiz iflas ve sektörden çekilmeler, bize bankacılık ve finans dünyasında hiçbir şeyin “dokunulmaz” ve “yıkılmaz” olmadığını gösterdi. Biz Albaraka Türk olarak, geçmişte olduğu gibi gelecekte de risk yönetiminde muhafazakar ve ihtiyatlı politikalarımızı sürdürerek, bize emanet edilen fonların güvenli ve istikrarlı bir biçimde büyütülmesi temel önceliğimiz olacaktır. Bir kuruma güven kazandıran hususlardan birisi sermaye ve ortaklık yapısı ise diğeri de takip ettiği yönetim politikalarıdır.

Biz Albaraka Türk olarak; sermaye ve ortaklık yapımız kadar takip ettiğimiz yönetim politikaları ve bilanço sağlamlığımızla da piyasada rekabet avantajı sağlayacağımıza inanıyoruz.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.