12 Ağustos 2009 Çarşamba 00:00
Anatolia Minerals, ülkemizin bir çok yerinde faaliyettedir
Anatolia Minerals: Gerçekte Rio Tinto ortaklığıdır. Projeleri: ~|~

 

1? Çöpler Gold (altın), 2? Tunceli (bakır, molybedyum, altın), 3? Bursa, 4? Durusu, 5? Gümüşhane, 6? Yeni Pazar (altın, çinko, bakır), 7? Tufanbeyli (çinko), 8? Fol?ken (sulfide, bakır, çinko), 9? Kabataş (altın, bakır), 10? İkiztepe?Sarp (bakır, altın, molybedyum) Şu anda maden ruhsatı alarak faaliyetlerini yürüttüğü bölgeler ağırlıklı Doğu Karadeniz, İç Anadolu ve Batı Anadolu'dur. Biga, Susurluk, Dursunbey, Bursa, Sarp, İkiztepe, Yenipınar, Yahyalı, Üçkapılı, Tufanbeyli, Çöpler, Topçam, Kabadüz, Bulancak, Çayeli, Yolgeçen, Bayburt, Gümüşhane, Durusu, Tunceli, Kiminti, Eğrikar... yörelerimiz faaliyet alanlarından bazılarıdır.

Maden zenginiyiz ama işlemiyoruz
Dünya Bor rezervinin % 67'si ülkemizdedir. Bilinen altın rezervleri bakımından 6 bin 500 ton ile dünya sıralamasında ikinci sırada bulunmaktayız. Ayrıca ülkemizde bakır, kurşun, çinko, gümüş ve linyit gibi çok çeşitli madenler bulunmaktadır. Zengin maden yataklarına sahip olmak, Türkiye örneğinde de görüldüğü gibi yeterli değildir. Önemli olan bu kaynakların çıkarılması, işletilmesi ve satılmasıdır.

Türkiye petrol denizi
üzerinde
Shell firmasında 20 yıl önce genel müdürlük yapmış olan Antony Robinson'un dediği gibi, "Tüm Amerikan petrol şirketleri bilir ki, yapılan araştırmalar Türkiye'nin bir petrol denizi üzerinde olduğunu gösteriyor." Türkiye'de bu petrol yataklarının varlığı bilinmesine rağmen petrol aramak için ayrılan bütçenin çok az olması, bu kaynakların ortaya çıkmasını istemeyen küresel güçlerin etkinliğindendir.

Borun kullanım sahası geniştir
Sahip olduğumuz Bor madeni hakkındaki şu bilgiler bile Türkiye'nin maden sahasındaki gücünü ortaya koymaktadır. Bor madeni birçok sahada kullanılmaktadır. Yakıt pili olarak alternatif enerji kaynağıdır. İzlanda ile Shell ve Daimler?Chrysler arasında 1999 yılında varılan antlaşma gereği bu ülkede yakıt pilleri otomotivde kullanılmaya başlamıştır. AB bu deneyimin sonunda tamamı ile otomotivde yakıt olarak bu pilleri kullanmayı düşünmektedir. Bunun kaynağı da Bor hibrid tir. Geleceğin enerji kaynağı "Bor"dur.

SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET  /
Prof. Dr. Haydar Baş'ın kalemindenSOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET İÇİN NE DEDİLER

Dr. Birol Şensoy / KKTC
Milli Devlet'te her bir vatandaş önemlidir
Her sistemin oluşumunda bir sınıfın çıkarlarınn gözlendiği ve korunduğu bilinen bir gerçektir?.Kapitalizmde,sermayeyi elinde tutan bir grup sermayedarın hakları kollandı. Komünizm, sınıf farklılığını ortadan kaldırma gayesi ile ortaya çıktı ise de, alınan sonuçlar gösterdi ki, devlet kademesindeki bir grubun hegemonyasına zemin hazırlandı. Milli Devlet ise,toplumdaki sınıf farklılıklarını kabul etmektedir. Bu,toplumların doğal yapısıdır ve herkesi aynı hayat seviyesine getirmek zaten gaye değildir. Ancak Sosyal Devlet anlayışında önemli olan tüm kesimlerin güçlendirilmesidir. Sınıflar arası geçişe de izin veren bir ekonomi modelini hayata geçiren Milli Devlet'te, alt gelir grubundaki bir vatandaşın temel ihtiyaçlarını karşılayacak bir gelire malik olmasının yanı sıra, Sosyal Devlet projeleri çerçevesinde alacağı faizsiz kredilerle bir iş kurarak toplumda üretici olabilmesi de amaçlanmaktadır. Sosyal Devlet'te önemli olan tek tek her vatandaştır. Sosyal Devlet anlayışında her şey insan içindir; insan, bizzat kendisi hizmete layıktır. Bu anlayışın kaynağı, "insanı yaşat ki devlet yaşasın" kuralıdır. Kurumlar, insana hizmet etmelidir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100