28 Mayıs 2006 Pazar 00:00
Artık herkes memur olamayacak
Temel Ceza Kanunlarına Uyum Amacıyla Çeşitli Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı üzerindeki çalışma tamamlandı...Buna göre memur olarak çalışmak isteyenlerde aranan vasıflar yeniden belirlendi. ~|~

 


TBMM Adalet Alt Komisyonu, Temel Ceza Kanunlarına Uyum Amacıyla Çeşitli Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı üzerindeki çalışmasını tamamladı. Komisyon, 170 yasada değişiklik öngören tasarıyı, bazı değişikliklerle benimsedi. Tasarıya göre, sahte doktora verilen hapis cezasının alt sınırı 1 yıldan 2 yıla çıkarıldı.

Böylece diploması olmadığı halde, menfaat temin etmek amacına yönelik olmasa bile, hasta tedavi eden veya doktor unvanını takınan kişi, 2 yıldan 3 yıla kadar hapis, 1000 güne kadar adli para cezasıyla cezalandırılacak. Komisyon, ruhsatsız ve izinsiz sünnetçilik yapanlara para cezası verilmesini düzenleyen maddeyi de değiştirdi. Buna göre, ruhsatsız ve izinsiz sünnetçilik yapanlar, 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacak. 

Türkiye limanlarına girip çıkan gemilerden, Limanlar Kanunu'nda belirtilen hususlara muhalefet edenlere, liman başkanı tarafından 500 YTL'den 20 bin YTL'ye kadar idari para cezası verilecek.  Türkiye limanları arasında, kanunlara aykırı kabotaj yapan gemilerin kaptanlarına ve yabancılara ait deniz taşıtlarının sahiplerine, 1000 YTL'den 25 bin YTL'ye kadar idari para cezası verilecek. Ayrıca, yabancı gemiler ve diğer deniz taşıtları, idari para cezası tahsil edilinceye kadar elverişli bir limanda, masrafları kendisine ait olmak üzere tutulacak. Uzman olmayıp da laboratuvar açanlar veya izinle açtıkları laboratuvarları uzman olmayan kişilere bırakanlara, bin YTL'den 5 bin YTL'ye kadar idari para cezası verilecek.

Hakimin reddi isteğinin kabul edilmemesi halinde, istemde bulunanların her birine 100 YTL'den 500 YTL'ye kadar ''disiplin para cezası'' uygulanacak. İhtiyati tedbir kararına uymayanlar, 1 aydan 6 aya kadar hapis cezasına çarptırılacak. Tanıklığın zorunlu olduğu hallerde, geçerli bir sebep olmaksızın, tanıklıktan veya yeminden çekinen kişi hakkında, bundan doğan giderlere hükmedilmekle beraber, ayrıca, 10 güne kadar disiplin hapsi verilecek. Diplomasız olarak diş hekimliği yapanlara 2 yıldan 5 yıla kadar hapis, bin güne kadar adli para cezası verilecek.

Diploması ve meslek belgesi olmaksızın diş protez teknisyenliği yapanlar hakkında, 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası uygulanacak. Yetkisi olmadığı halde ebelik ve hastabakıcılık yapanlara verilen para cezaları da artırılıyor. Zührevi hastalık taşıdığını bildiği halde, bu hastalığı bir başkasına geçirenler yönünden Umumi Hıfzıssıhha Kanunu hükümlerinin uygulanması için aranan ''şikayet'' koşulu kaldırılıyor. Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'na muhalefet edenlere, 250 YTL'den 1000 YTL'ye kadar para cezası verilecek. Defin ruhsatı olmadan cenaze defneden mezar bekçileri veya ölü sahipleri ile izin almadan bir şehir ve kasabadan diğerine ölü nakledenlere, 100 YTL idari para cezası verilecek. Belediyelerin karar organları veya ilgili komisyonlar tarafından mevzuata uygun olarak belirlenen yolcu nakil araçlarına ilişkin ücret tarifelerine uymayan kişi, belediye encümeni tarafından 250 YTL'den 5 bin YTL'ye kadar idari para cezasına çarptırılacak. İzin belgesi almadan veya izin belgesi almasına rağmen, bilerek izin verilen kısmın dışında fazla ya da farklı yerde kenevir ekimi yapan kişiler, 3 aydan 2 yıla kadar hapisle cezalandırılacak. Esrar elde etmek amacıyla kenevir ekimi yapan kişi, 1 yıldan 7 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacak.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100