29 Eylül 2009 Salı 00:00
Arzın fiyatı doğrudan fiyat belirlemez
Örneğin siz yumurta üreticisisiniz. pazarda talep edilen yumurta miktarı 10 adet olsun bu miktar 11 adete çıkmadığı sürece siz pazara daha fazla yumurta getirmezsiniz. ~|~

 

Yani yumurta fiyatları artsa bile sizin pazara getireceğiniz yumurta miktarını talep miktarı belirleyecektir. Bu sebeple arz miktarının belirlenmesinde mamulün fiyatının direkt olarak etkisi yoktur.

Yeni çıkan bazı malların üretimi az, fiyatı yüksektir
İlk çıktığında elektronik eşya fiyatları yüksek olduğu halde üretim miktarları düşüktür, daha sonra talep arttığı için üretim miktarları artarken zaman içerisinde fiyatlar da düşer. Bu örnekleri çoğaltmak mümkündür. Daha önce ifade ettiğimiz üzere bazen üretim artarken fiyatlar düşer, bazen yerinde kalır, bazen de artar. Bu fiyat değişikliklerini arz miktarında meydana gelen değişikliklerle ilişkilendirmek ise mümkün değildir. Burada son derece önemli bir nokta var, o da fiyatlarda meydana gelecek değişikliklerin arz ve talep dengesini belirlemede yeterli olmayacağı gerçeğidir. Arz ve talep oranı piyasa fiyatlarını belirler, ancak piyasa fiyatları tek başına arz ve talep denge düzeyini belirleyemez. Genel denge grafiğimiz Grafik?7 gibi olacaktır.

Arz ? talep birbirine bağlıdır
Talep arttıkça arz da aynı oranda artacaktır. Burada akla şöyle bir soru gelebilir: Peki, öyleyse piyasa fiyatlarını belirleyen ne olacaktır? Bu konuya değer analizimizde değineceğiz ancak şunu belirtelim ki bir mamulün bir normal değeri vardır, bir de piyasadaki fiyatı vardır. Piyasa fiyatı arz ve talep arasındaki orana bağlı olarak belirlenir. Tekrar aşağıdaki grafiğe dönersek, eğer piyasada yeterli miktarda arz yoksa 8. grafikte görüldüğü gibi arz ortaya çıkacaktır. Eğer talep artmaya devam ederse ?ki gelir artışı bunu rahatlıkla sağlayabilir? bu durumda arz talep eğrisinin sanki eğimi artmışçasına bir değişiklik olduğunu görebiliriz. Bu 45 dereceden daha fazla olan açı fazlalığının tanjantı kadar bir fiyat artışı olacaktır. Bu fiyat artışının olması toplumun gelir düzeyine göre kısmen talep daralmasına sebep olması mümkündür. Ancak hiçbir zaman bu artışın tekrar eski konumuna talep daralmasından dolayı gelmesi mümkün değildir. 9. grafikte olduğu gibi eğer çeşitli sebeplerden dolayı, mesela piyasa talebinin üreticiler tarafından tam hesaplanamaması veya gelecekteki olumlu havaya dayanılarak yapılan fazla üretim miktarı sonucu bu sefer arz sağa kayar. Ortaya çıkan yeni eğrinin 45 dereceden farkının tanjantı da bize fiyat azalmasını verir. Bu grafikleri çoğaltmak mümkündür.


SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET  /
Prof. Dr. Haydar Baş'ın kalemindenSOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET İÇİN NE DEDİLER:


Prof.Dr. Istvan Friedrich / Macaristan Devlet Üniversitesi
MEM köklü çözümler sunuyor
Bizim için çözümsüz gibi görünen pek çok probleme Prof. Haydar Baş çözüm getirmektedir. Ülkemde, hükümetlerin ekonomiye, dış sermayeye kayıtsızlığı ciddi bir sorundur. Yatırımcıların yeterli sermayeleri bulunmamaktadır. Altyapı sorunları vardır. Mİlli Ekonomi Modeli'nin çare olacağını düşünüyorum. Milli Ekonomi Modeli, geçiş ekonomisi problemleriyle boğuşan Macaristan için çok köklü çözümler sunmaktadır. Bu kongreye katılmak ve bu muhteşem modeli ilk ağızdan dinlemek benim için büyük bir şeref oldu.
MEM tek umut
kaynağımız
AB'ye giriş sürecimizde IMF ve dünya bankasının direktiflerini dinledik, ekonomimiz allak bullak oldu. Elimizdeki son kaynakları da kaybettik. Küresel şirketler finans kuruluşlarımızı, stratejik şirketlerimizi, bir bir ele geçirdi. Borçlarımız katlanarak arttı, ama ödeyecek kaynaklarımız sürekli daraldı. Milli Ekonomi Modeli, Macaristan için de tek umut kaynağıdır.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.