17 Haziran 2006 Cumartesi 00:00
Asgari ödeme bilmecesi
Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu'nun geçici maddesi, asgari ödeme tutarının ilk "6 ay yüzde 10" uygulanmasını öngörürken, bankalar kademeli artırmaya başladılar bile. ~|~

 

 


Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu'nun geçici maddesi, kredi kartları asgari ödeme tutarının, yürürlük tarihinden itibaren "6 ay yüzde 10" uygulanmasını öngörürken, bazı bankaların oranları "kademeli" erken artırdığı gözleniyor.

1 Mart'ta çıkan yasa, kredi kartı asgari ödeme tutarının, dönem borcunun yüzde 20'sinden aşağı olamayacağını öngörüyor. Ancak geçici maddeyle bu oranın, yasanın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren "6 ay süreyle" yüzde 10 olarak uygulanması gerekiyor. Yasadaki bu hükme karşılık bazı bankalar, kredi kartı asgari ödeme tutarını kademeli artırmaya başladılar.

Söz gelimi bir banka, müşterilerine gönderdiği bilgilendirme mesajında, 1 Mart 2006 tarihi itibarıyla yürürlüğe giren 5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu'nun, kredi kartı uygulamalarına birtakım yeni düzenlemeler getirdiğini hatırlatırken, yeni kanunun, yürürlüğe giriş tarihinden itibaren "altı ay içinde", kredi kartı hesap ekstrelerindeki dönem borcu minimum ödeme oranının yüzde 20'ye yükseltilmesini zorunlu kıldığına vurgu yapılıyor.

Müşterilerin "ödemelerinde herhangi bir sorun yaşamamaları" amacıyla minimum ödeme oranının kademeli olarak artırılacağı belirtilen mesaja göre, hesap ekstresindeki dönem borcunda minimum ödeme oranı 15 Haziran 2006 itibariyle yüzde 15'e, 22 Ağustos 2006 itibariyle yüzde 20'ye yükseltiliyor. Bir başka bankanın müşterilerine gönderdiği mesajda da, yasanın 24. maddesinde belirtilen asgari ödeme tutarına ilişkin yeni düzenlemeye işaret ediliyor, anılan madde uyarınca, asgari tutar dönem borcunun yüzde 20'den aşağı olamayacağı ifade ediliyor.

Mesajda, yine aynı yasanın geçici 3. maddesinin, asgari tutara ilişkin bu oransal düzenlemenin, kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren "altı ay içinde" gerçekleştirilmesi zorunluluğuna vurgu yapılıyor. Mesajda bu şartlar çerçevesinde, kredi kartı minimum ödeme oranının 1 Haziran 2006'dan itibaren yüzde 13, 15 Temmuz 2006'dan itibaren yüzde 16 ve 1 Eylül 2006 tarihinden itibaren de yasa gereği yüzde 20 olarak uygulanacağı belirtiliyor.

Bankalar "geçiş süreci" olarak algılıyor
Bu ifadelerden yola çıkıldığında, bazı bankaların yorum farkıyla altı ayın sonunda yüzde 20'ye değil, daha öncesinde "kademeli artış" başlatıp bu yolla yüzde 20 oranına ulaşmayı hedefledikleri gözleniyor. Bir başka deyişle, yüzde 20'lik orana geçişte tanınan 6 aylık süre 31 Ağustos 2006 tarihinde sona ermesine karşılık, bazı bankalar 6 aylık süreyi "geçiş süreci" olarak algılayarak kademeli artış yoluna gittiler.

Yasa ne diyor?
Belirlemelere göre, bu noktada yorum farkı kendini gösteriyor.
Bazı bankaların kademeli artışa gerekçe olarak, yasanın "altı ay içinde" düzenleme yapılmasını zorunlu kıldığı söylemlerine karşılık, ilgili yasada böyle bir ifade yer almıyor. TBMM'de 23 Şubat 2006 tarihinde kabul edilen ve 1 Mart 2006 tarihinde yürürlüğe giren Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu'nun 24. maddesinin 3. fıkrasında "sözleşmede belirtilen asgari tutar, dönem borcunun yüzde 20'sinden aşağı olamaz" denirken, Kanunu'nun Geçici 3. maddesi "Ancak 24. maddenin üçüncü fıkrasında asgari tutar, bu kanun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 6 ay yüzde 10 olarak uygulanır" hükmünü içeriyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.