01 Kasım 2006 Çarşamba 00:00
Asgari ücret 289 Euro'ya geriledi
İşçiler, yılbaşında 332 Euro'ya karşılık gelen ancak 289 Euro'ya kadar gerileyen brüt asgari ücretin, Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından yeniden belirlenmesi için gün sayıyor ~|~

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 1 Ocak 2007'den itibaren geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere Kasım ayında toplanacak.
Komisyonun bu yıl 16 yaşından büyükler için brüt 531 YTL olarak belirlediği asgari ücret, yıl başında 332 Euro'ya karşılık gelirken, döviz fiyatındaki artışla birlikte bu miktar 43 Euro azalarak 289 Euro'ya düştü.

Türk?İş Araştırma Müdür Yardımcısı Enis Bağdadioğlu, yaptığı açıklamada, Türkiye'de asgari ücretle çalışanlara ilişkin resmi veri bulunmadığını söyledi. Bu konudaki tek verinin, SSK'nın 2005 yılı istatistiklerine dayandığını ifade eden Bağdadioğlu, buna göre sigorta primi asgari ücret üzerinden ödenen işçi sayısının, kayıtlı işçilerin yüzde 43'üne karşılık gelen 3 milyon kişi civarında olduğunu belirtti. Kayıt dışı çalışanlar da düşünüldüğünde asgari ücretten doğrudan etkilenen işçi sayısının 5,5 milyonu bulduğunu dile getiren Bağdadioğlu, bu işçilerin büyük çoğunluğunun turizm, tekstil gibi sektörler ile kapıcılık ve tezgahtarlık gibi işlerde çalıştıklarını söyledi.
Açıklanan asgari ücretten hiçbir adla kesinti yapılamayacağını vurgulayan Bağdadioğlu, bazı işverenlerin çeşitli adlar altında kesintiye giderek işçilere asgari ücretin de altında ödeme yaptıklarını belirtti.

Süreç başlıyor
Bu arada Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 1 Ocak 2007'den itibaren geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere Kasım ayında toplanacak.
Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 5'i işçi, 5'i işveren, 5'i de hükümet temsilcisi olmak üzere, toplam 15 kişiden oluşuyor. Komisyonda işçi tarafını Türk?İş, işveren tarafını ise TİSK temsil ediyor.

İş Kanunu gereğince, ücretlerin asgari düzeyinin komisyon aracılığı ile en geç 2 yılda bir belirlenmesi gerekiyor.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı'nın tespit ettiği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğu ile karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluk sağladığı kabul ediliyor.

Geçmişteki kararlar
Geçen yıl asgari ücret, 16 yaşından büyükler için yüzde 8.65 oranında artırılarak brüt 531 YTL, net 380 YTL 46 YKr seviyesine çekilmişti.
16 yaşından büyükler için asgari ücretin işverene toplam maliyeti 645 YTL 17 YKr'yi buluyor.

Avrupa'daki uygulamalar
Bu arada, işverenler ve bazı uluslararası finans kuruluşları asgari ücret uygulamasının kaldırılması ya da bölgesel asgari ücret uygulamasına geçilmesi yönünde taleplerde bulunuyorlar.
Öte yandan Almanya, Finlandiya, Avusturya, İtalya, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, İsveç, Danimarka, İsviçre gibi Avrupa ülkelerinde asgari ücret uygulaması bulunmuyor.
ABD'de ise Ocak 2006 itibariyle asgari ücret 753 dolar olarak belirlendi. ABD'de asgari ücretlilerin tam gün çalışanlara oranı yüzde 1,4'e karşılık geliyor.


Almanya'da asgari ücret talebi
Bu arada Almanya'da ekonomik sıkıntıların artmasına paralel olarak geçen yıldan beri asgari ücret uygulamasına ilişkin taleplerin giderek daha fazla duyulmaya başlandığı belirtiliyor. Bu taleplere sıcak bakmayan işverenler ve hükümetin Hristiyan Birlik kanadı, bu durumun ücretlerin toplu sözleşme yoluyla belirlenmesi ilkesine aykırı olacağını ve işsizlikle mücadeleyi güçleştireceğini savunuyor.

Almanya için önerilen sistemde, Federal Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı bünyesinde 2 işçi, 2 işveren, 2 akademisyen, 2 bakanlık temsilcisinden oluşturulacak "Bağımsız Ulusal Asgari Ücret Komisyonu"nun 6 aylık sürelerde toplanarak asgari ücreti etkileyebilecek gelişmeleri izlemesi ve tavsiye kararı alması öngörülüyor. Almanya'da önümüzdeki dönemde de asgari ücret uygulamasının başlatılması için güçlü taleplerin yükseleceği, ancak hükümetin bu konuda adım atmakta istekli olmayacağı ifade ediliyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.