17 Eylül 2005 Cumartesi 00:00
Asgari ücret, en düşük memur maaşına eşitlenmeli
Asgari ücretin en düşük memur maaşına göre ayarlanması gerektiğine dikkat çeken Türk-İş raporu, ulusal düzeyde tek asgari ücret uygulamasının devam etmesi gerektiğini savundu ~|~ Türk?İş, ulusal düzeyde tek asgari ücret uygulamasının sürdürülmesinin önemine işaret ederken, asgari ücret belirlenirken en düşük memur maaşının dikkate alınmasını istedi.
Türk?İş, asgari ücretin yüksek olduğu iddiası ile bölgesel asgari ücret önerisine, hazırladığı "Asgari Ücret Gerçeği" isimli raporla yanıt verdi.  Asgari ücretin yasal yollardan belirlenmesinin temelinde çalışanları "aşırı düşük ücretlere karşı koruma" amacının ön planda olduğu belirtilen raporda, asgari ücretin, işçi ve ailesinin günün ekonomik ve sosyal koşullarına göre insanca yaşamasını mümkün kılacak,insanlık onuruyla bağdaşacak, bilimsel, objektif yöntemlerle ve güvenilir verilerle tespit edilen taban ücret olduğu belirtildi. Raporda, asgari ücretin pazarlık ücreti olmadığı vurgulandı.  Asgari ücret belirlenirken göz önünde tutulması gereken temel konunun, çalışanların içinde bulundukları geçim koşulları olduğu dile getirilen raporda, DİE tarafından net 422 YTL olarak hesaplanan asgari ücretin, pazarlık konusu yapılarak 350 YTL olarak ilan edildiği dile getirildi.  Asgari ücretin satın alma gücünün yetersiz olduğuna dikkat çekilen raporda, şu ifadelere yer verildi: "2005 yılında hedeflenen enflasyonun biraz üzerinde artış yapılan asgari ücretin satın alma gücünde yükselmenin devam ettiği öne sürülse de, bu durum belirlenen asgari ücretin insani olmadığı gerçeğini değiştirmemektedir. Gerek asgari ücret düzeyinin yetersizliği gerekse son 6 yılda yüzde 30'un üzerinde sağlanan refah artışından yeterince pay alınamamış olması gibi nedenlerle, asgari ücret düzeyi sefalet ücreti niteliğindedir."

1 günlük çalışmaya 1 kilogram et


Raporda, halen ele geçen asgari ücretin günlük 11.5 YTL civarında olduğu anımsatılarak, "Bu tutarla, işçinin beslenmesi, giyinmesi, kira ödemesi, elektrik, su, yakıt, ulaşım gibi zorunlu giderlerini karşılayabilmesi nasıl mümkün olacaktır? Bir günlük çalışmanın karşılığı elde edilen asgari ücretle ancak bir kilogram et almak mümkün olmaktadır. Benzer şekilde, asgari ücret geliri ile bir kilogram peynir için 5 saat 8 dakika, bir kilogram pirinç için 2 saat 19 dakika çalışmak gerekmektedir" denildi.

Düşük ücret politikası eleştirisi


Türkiye'nin, rekabet şartlarını, düşük ücret politikasıyla sağlamak doğrultusunda bir anlayışı egemen kılarak AB'ye üye olmasının mümkün olmadığı belirtilen raporda, Türkiye'deki asgari ücret düzeyinin çoğu AB üyesi ülkede geçerli olanın çok gerisinde olduğu ifade edildi.
 Raporda, buna karşın, Türkiye'de bazı kesimlerin, demokrasinin, işçi hak ve özgürlüklerinin, sosyal koruma uygulamalarının olmadığı yada tartışma konusu edildiği ülkelerde uygulanan ücret politikalarını, asgari ücret düzeyini örnek alan yaklaşımlarını kabul etmenin mümkün olmadığı kaydedildi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100