13 Aralık 2006 Çarşamba 00:00
Asgari ücrete 9 kilo mama
Yapılan araştırmaya göre, asgari ücretle ancak 9 kilo bebek maması alınabiliyor. Asgari ücretlinin aldığı net 381 YTL ücretle geçinebilmesi mümkün değil ~|~DİSK'in araştırmasında, asgari ücretlinin aldığı net 381 YTL ücretle geçinebilmesinin mümkün görünmediği belirtiliyor.
Araştırmada, Ekim ayı fiyatlarına göre 4 kişilik bir ailenin "gıda, konut, giyim, sağlık, ulaşım ve kültür" gibi ihtiyaçlarını karşılaması için bin 985 YTL'ye, yalnızca "sağlıklı beslenme ihtiyacını" karşılayabilmesi için 533 YTL'ye ihtiyaç duyduğuna işaret edildi.
Araştırmada, asgari ücretin, işçinin ailesi ile sağlıklı beslenebileceği ücretin yüzde 71'ine, insan onuruna yakışan ücretin ise sadece yüzde 19'una karşılık geldiği dile getirildi.

Araştırmaya göre, Türkiye İstatistik Kurumu'nun madde fiyatları hesaplamalarında, Ekim ayında ortalama 335 YTL olan kira fiyatları, asgari ücretin yüzde 88'ine karşılık geliyor. Bu ödemeden geriye 46 YTL kalıyor. Asgari ücretli günlük 1,5 YTL ile ısınma, giyinme,beslenme, ulaşım gibi ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor.
Asgari ücretli bir kişinin evine beyaz eşya alabilmesi için, 2 ay başka hiçbir harcama yapmadan çalışması gerekiyor.
Asgari ücretin bugünkü haliyle "açlık ve sefalet ücreti" haline geldiği belirtilen araştırmada, şu ifadelere yer verildi:
"Asgari ücretli normal şartlarda haftalık 45, aylık 225 saatini çalışarak geçirmektedir. Bunun karşılığında elde ettiği gelirle başkalarına muhtaç kalmaktadır. Bu ücretin tespitinde yer alan komisyon üyeleri bu sorumluluğun vebali altındadır."

"İddialar doğru değil"
Araştırmada, AKP Hükümeti döneminde işveren tarafının itirazına rağmen uygulamaya konulan tek artışın 2004 yılında gerçekleştiği savunuluyor.
İşveren tarafının yüzde 38'lik zamma karşı, "işsizlik artar, yatırımlar azalır, kayıt dışı büyür, enflasyonist baskı doğar, ekonominin rekabet gücü azalır, vergi ve prim ödemelerinde sorun olur, tüm ekonomik dengeler bozulur" iddialarını ortaya attığı belirtilen araştırmada, ancak bunların doğru olmadığının görüldüğü ifade edildi.
Araştırmada, 2004 yılında tüm iddialara karşın üretimde ciddi artışlar yaşandığına dikkat çekildi.

Ekonomik büyümeden pay talebi
DİSK'in, asgari ücret konusundaki talepleri ise şöyle sıralanıyor:
?Asgari ücret, işçinin ailesi ile birlikte tüm zorunlu ihtiyaçlarını karşılayacak biçimde, insan onuruna yakışan bir düzeyde tespit edilmelidir.
?Asgari Ücret Tespit Komisyonu işçilerin ağırlığı artırılarak demokratikleştirilmeli, emek örgütlerinin katılımı konusundaki sınırlandırmalar kaldırılmalıdır.
?Görüşmeler kamuoyuna açık hale getirilmeli, anlaşmazlık durumunda işçilerin üretimden gelen güçlerini kullanabilecekleri yasal zeminler oluşturulmalıdır.
?Asgari ücret net olarak belirlenmeli. Asgari ücret üzerinden alınan vergiler kaldırılmalıdır.
?Bölgesel asgari ücret uygulaması yolundaki girişimlerden uzak durulmalıdır.
?Asgari ücret gelir dağılımını düzenleyici yönde belirlenmeli ve ekonomik büyümeden pay almalıdır.
?Evlerde yapılan işler için de asgari ücret uygulamasına gidilmelidir.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100