24 Mart 2009 Salı 00:00
Askerlik aynı zamanda bir eğitim ocağıdır
Milletlerin güvenliğinde asıl unsur olan askerlik, aynı zamanda bir eğitim ocağıdır. Bireylerin gelecek yıllarına en fazla etki eden dönemlerin başında askerlik hayatı gelmektedir. ~|~

 

Aidiyet duygusunun gelişip kazanıldığı askerlik ocağı, hiçbir etnik ayrımın olmadığı ve bireylerin tek kimlik etrafında tek yürek oldukları yerdir. Bireyler bu dönem içerisinde yaşadıkları tek millet olmanın şuurunu asla unutmamaktadırlar.

Bugün AB ilerleme raporlarında bireylerin askere gitmesini engelleyecek 'vicdani ret' uygulamasının devreye konması istenmektedir. Burada hedef, sadece asker sayısını azaltıp milletin güvenliğini tehlikeye düşürmek değildir; aynı zamanda çok ciddi bir eğitim ocağı olan askerlik ocağından mahrum edilen nesillerin "millet olma şuur"larının da zaafiyete uğratılmasıdır.

Bireyler, hayatları boyunca bütün sosyal münasebetlerinde bir etkileşim içerisindedirler. Özellikle medya, arkadaş çevresi, iş ortamı bireylerin kimlikleri üzerinde etkili olmaktadır. Global güçlerin desteklemesi ile yerli medya kuruluşlarının bazıları, bu odaklara hizmet etmekte; yapılan yayınların etkisi ile kendi değerlerinden uzaklaştırılan bireyler, millet olma şuurunu da kaybetmektedirler.
Elbette özgürlükler çerçevesinde basın yayın özgürlüğüne kısıtlama getirilmesi mümkün değildir. Ancak medya üzerinden millete ait kimliğin zarar görmesine de müsaade edilmeyecektir.

İnsanına sahip çıkamayan milletlerin, geleceğe güvenle bakması mümkün değildir. Millet olarak en büyük sermayemiz, bütün insanlığa örnek olacak şekilde yetiştirilmiş nesillerimiz olacaktır.

İnsanoğlunu dünyaya getirme gibi mucizevi bir olayın kahramanı olan kadın, sadece insan neslinin devamındaki bu hayati vazifesi nedeniyle bile sonsuz hürmete ve hizmete layık iken; tarih boyunca birçok toplumlarda hep ezilmeye mahkum edilmiştir.SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET  /
Prof. Dr. Haydar Baş'ın kaleminden


 

SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET İÇİN NE DEDİLER


Prof. Dr. Cahit Babuna / İstanbul Ünv. emekli öğr. üyesi
Model hızla yayılmaktadır
Bu  yepyeni "SOSYAL DEVLET ? MİLLİ  DEVLET" sistemi ve idari modeli, ülkemizde ve dünyada  gittikçe daha fazla tasvip görmektedir. Şu anda kulaktan kulağa ? kişiden kişiye, halkın bilgisine sunulmaktadır. Bunun yanında bir çok meslek ve bilim adamı ile bazı medya kuruluşları tarafından süratle dünyaya yayılmakta ve benimsenmektedir. 
Yapılan yurt içi ve yurt dışı kongrelerde yüzlerce  bilim adamı yeni ekonomi modeli hakkında bildirilerini sunmaktadır. Model geleceğin idari sistemi olarak  görülmekte ve benimsenmektedir. Bu ekonomi modelini benimseyen birçok Profesör ve   bilim adamının yanında bir çok idari adamlar da mevcuttur. Hatta kitabın içindeki bazı konular ve pasajlar bazı idareciler tarafından fiilen de tatbik edilmeye başlanmaktadır. Üstelik bu kitaptan alınan bazı bilgiler, özellikle sosyal yardım alanlarındaki bazı ekonomik tavsiyeler, şimdiden bazı kimseler tarafından, (kaynağı gösterilmeden dahi) benimsenmekte ve halka duyurulmaktadır.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137