30 Mart 2007 Cuma 00:00
ASO Başkanı: Cari açık faizin çocuğu haline gelmiş

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Zafer Çağlayan, Anadolu Yaklaşımına bankaların omuz vermesini isteyerek, ''Anadolu Yaklaşımına yaklaşmayanlara bizde yaklaşmayacağız'' dedi.

~|~


ASO'nun Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde gerçekleştirilen, Mart ayı olağan meclis toplantısının açılışında bir konuşma yapan Çağlayan, ekonomideki gelişmeleri değerlendirdi.

Ankara'da şu anda 10 tane organize sanayi bölgesi yapıldığını ve planlandığını ifade eden Çağlayan, belediyelerin bu konuda kendilerine hiç bir hizmet vermediğini ancak her türlü harcı, ''haracı'' ise aldıklarını söyledi.
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener'in yapmış olduğu bir konuşmada, ''Gümrük Birliği ve dalgalı kurdan vazgeçilmesi'' gerektiğini söylediğini ifade eden Çağlayan, bu durumu eleştirdi.
Gümrük Birliği'nin sanıldığı gibi Türkiye'nin aleyhine gelişmediğini ifade eden Çağlayan, Gümrük Birliği'ne geçildikten sonra, 1996 yılında AB ülkelerine yapılan ihracatın 12 milyar dolar, ithalatın ise 23,5 milyar dolar olduğunu, Türkiye ile AB arasındaki dış ticaret açığının da 11,5 milyar dolar olduğunu kaydetti.
2006'da ise 43 milyar dolar ihracat, 53 milyar dolar ithalat yapıldığını belirten Çağlayan, AB ülkeleri ile yapılan ticarette, ihracatın ithalatı karşılama oranının yüzde 80 olurken, Türkiye genelinde bu oranın yüzde 60'larda kaldığına dikkat çekti.
''Türkiye'de dalgalı kur yok ki zaten. Durgun kur var. Örtülü bir dalgalı kur var'' diyen Çağlayan, 2001 krizinin altında yatan sebebin ise sabit kur olduğunu bildirdi.

''Türkiye müebbet hapse mahkum''
Konuşmasında Türkiye'de halen uygulanmakta olan yüksek faiz konusuna da değinen ve bu durumu eleştiren Çağlayan, ''Türkiye yüksek faiz konusunda müebbet hapse mahkum edilmiş'' dedi.
Çağlayan, ortalama reel faizin yüzde 13'ler seviyesinde olduğunu belirterek, ''Düşürebiliyorsan bu faizi düşür'' diye konuştu.
Yüksek faizin kendisine göre büyük bir ''hırsızlık'' olduğunu ifaden eden Çağlayan, şöyle dedi:
''Merkez Bankası cari açığı bu şekilde sigorta etmeye çalışıyor. Yüksek faiz cari açığın sigortası şeklinde ortaya çıktı. Cari açık faizin çocuğu haline gelmiş... Faiz konusunda Merkez Bankası'nın yapabileceği bir şey yok. Eli kuvvetli değil.'' Türkiye'nin sanıldığının aksine ucuz enerji kullanmadığını, ASO'ya gelen elektrik faturası üzerinden örnekleyerek anlatan Çağlayan, elektriğin kilovat saatinin 13,3 sent'e geldiğini, böylece Japonya'dan sonra en pahalı enerjiyi Türkiye'nin kullandığını öne sürdü.

''Anadolu yaklaşımı''

Konuşmasında Anadolu Yaklaşımına da değinen Çağlayan, bu konuda yasal sürenin 2 Nisan Pazartesi günü dolduğunu, şimdiye kadar 2 bankanın buna imza koyduğunu, bir bankanın ise bugün imza koymasının beklendiğini bildirdi.
5 bankanın Anadolu Yaklaşımına imza koyması halinde bunun uygulamaya gireceğini söyleyen Çağlayan, Pazartesi günü bu imzaların konularak BDDK'nın uygulamayı başlatacağını belirtti.
Anadolu Yaklaşımına katılmaları konusunda bankalara çağrıda bulunan Çağlayan, 9?10 bankanın imza atacağını umduğunu kaydetti.
Çağlayan, ''İmza atmakta tereddüt edenleri de biz gözden geçireceğiz. Bunu tehdit olarak söylemiyorum. Anadolu yaklaşımına yaklaşmayanlara bizde yaklaşmayacağız. Top şu anda bankaların ayağında. Taca da atabilirler, oyun sahası içinde de tutabilirler'' dedi.

Çağlayan, Anadolu yaklaşımı konusunda güzel bir çerçeve anlaşması imzalandığını, uygulamanın ikiye ayrıldığını, 750 bin YTL'nin altında borcu olanlar için standart bir anlaşma yapıldığını ifade etti.
Bu çerçevede firmanın bir banka ile problemi varsa bunun hemen çözüleceğini, ancak bir kaç banka ile sorunu varsa bir konsorsiyum oluşturulacağını belirten Çağlayan, konsorsiyumun liderinin de en çok alacaklı olan bankanın yapacağını bildirdi.
Çağlayan, bu durumda 750 bin YTL'nin üzerinde bir borç yapılandırılmasına gidileceğini söyledi.

Bankaların bu işe omuz vermelerini de isteyen Çağlayan, 1?2 yabancı bankanın topu ceza sahasının dışında taçta, dışarıda gezdirmeye çalıştıklarını belirtti.
ASO meclis toplantısında 1. ile 2. ve 3. organize sanayi bölgelerinin yönetimleri için seçim de yapıldı.
Seçim sırasında söz alan ASO meclis üyesi Selçuk Irgıt, toplantı tutanaklarının sağlıklı tutulmadığını, daha önceki toplantılarda kendisinin bazı ifadelerinin toplantı tutanağında yer almadığını, oysa kendisi hakkında Meclis Başkanlık Divanı tarafından verilen disiplin cezasını mahkemeye taşıdığını, mahkemede de tutanakları delil olarak gösterdiğini, mahkemeyi de Danıştay safhasına kadar kazandığını anlattı.
Konuşmaların tutanaklara geçirilmesinde hassasiyet gösterilmesini isteyen Irgıt, kendisine ilişkin verilen disiplin cezası ile ilgili açtığı davada sonucun neden meclis üyelerine açıklanmadığını da sordu.

Irgıt'a yanıt veren ASO Meclis Başkanı Tarık Artukmaç'ta konuşmaların tutanaklara düzenli olarak kaydedildiğini, bu konudaki sorumluluğun ise genel sekreterliğe ait olduğunu söyledi.
Burada belgelenilerek bir eksiklik saptanması halinde gerekenin yapılacağını belirten Artukmaç, bu konuda gerekli hassasiyetin gösterilmesi için de genel sekreter ile görüşeceğini bildirdi.
Artukmaç, Irgıt hakkında verilen disiplin cezası ile ilgili yargı sürecinin devam ettiğini, tashih?i karar yoluna gittiklerini, bundan sonuç alır almaz meclis üyelerini de bilgilendireceğini söyledi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100