15 Ağustos 2006 Salı 00:00
Atık yağlar çevreye dehşet saçıyor
Çevre ve Orman Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Öztürk, toprak, hava ve su kirliliğine neden olan atık yağların, bazı ekmek firmalarınca yakıt olarak kullandığını ifade ederek, "atık yağın bir litresi denize, göle, nehire bırakıldığında 1 milyon litre suyu kirlettiği unutulmasın" dedi. ~|~


Petrol Sanayi Derneği (PETDER) ile Çevre ve Orman Bakanlığının koordinasyonunda atık motor yağlarının toplanması ve çevreye olan olumsuz etkilerinin giderilmesine yönelik kurulan sistemin tanıtımı amacıyla basın toplantı düzenlendi.
 Toplantıda konuşan Öztürk, uygulamayla temel hedefin atık yağlarındoğru olarak toplanıp, taşınıp doğru biçimde ortadan kaldırılması olduğunu belirterek, böyle yapılmadığında toprakta, suda canlı ölümlerine, büyük bir çevre kirliliğine yol açtığını kaydetti.

Bakanlık olarak 16 çimento fabrikasına, bir kireç, bir kazan fabrikası ve 10 geri dönüşüm tesisine lisans verdiklerini anlatan Öztürk, bir kireç, bir demir?çelik ve 3 geri dönüşüm tesisinin lisans başvurusunun da incelenmekte olduğunu dile getirdi.
 Atık yağların sadece lisanslı yerlere verilmesi ve lisanslı firmalar tarafından taşınması gerektiğini kaydeden Öztürk, "Bunu bütün kamu kurum ve kuruluşlarına bildirdik. Atık yağın bir litresi denize, göle, nehre bırakıldığında 1 milyon litre suyu kirlettiği unutulmasın. Üstelik bazıları insafsızca bu atık yağları ekmek firmalarında bile yakıt olarak kullanıyor" diye konuştu.

Atık yağ sanayi
Türkiye'de çevre konusuna gereken önemin verilmediğini dile getiren Öztürk, "Türkiye'nin AB normlarına gelmesi için 60 milyar avroluk çevre yatırımına ihtiyaç var. Bunun 35 milyarlık kısmı atık suların arıtılması için gerekli. Atığımızın yüzde 61'i denizlere, göllere, akarsulara gidiyor ve suların yüzde 60'ı arıtılmıyor. Bu sorunu çözmek durumundayız yoksa geleceğimiz yok oluyor. AB'de çevre bir sanayi, Türkiye'de atıkla ilgili sanayi olmalı" dedi.

Verilen bilgiye göre Çevre ve Orman Bakanlığı ile PETDER arasında yapılan protokolle, PETDER ülke çapında atık motor yağlarını toplayarak lisans almış çimento fabrikalarına ve İZAYDAŞ'a teslim ediyor. Bu sistem ile 2005 yılında 1098 işletmeden 6 bin 567 ton, 2006yılı Ocak?Temmuz döneminde ise 1236 işletmeden 5 bin 200 ton atık motor yağının toplanarak enerjiye dönüştürüldüğü bildirildi. 

Atık yağ yönetimi
Çevre ve Orman Bakanlığı 21 Ocak 2004 tarihinde yayınladığı "AtıkYağların Kontrolü Yönetmeliği" ile atık yağları elinde bulunduran tümkamu kurumlarına ve özel işletmelere, motor yağı üreticisi kuruluşlara, atık yağları toplayarak işleyen kuruluşlara ortak yükümlülükler ve sınırlamalar getirdi.
Atık yağları elinde bulunduran tüm kurum ve kuruluşların, atık yağların yönetmelikte belirtilen kategorilere uygunluğu belirlemek ve bu kategorilere göre bakanlıkça lisanslandırılmış yetkili taşıyıcı ve bertaraf kuruluşları ile yükümlülüklerini yerine getirme zorunluluğu bulunuyor.

Yönetmeliğe göre, motor yağı üreticisi kuruluşların, belirli kota oranları çerçevesinde atık motor yağlarını toplamak ve yönetmeliğe uygun olarak bertaraf ettirme yükümlülükleri doğrultusunda, PETDER, yönetmelik hükümleri uyarınca atık motor yağlarını toplamak ve imhasını gerçekleştirmek üzere çalışma yapıyor. PETDER, bu şekilde, atık motor yağlarını bütün Türkiye'den toplayıp kategorisine uygun lisanslı bertaraf tesislerine teslim ediyor.

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137